• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Piętrus TT

milosz216

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Ostatnio dokonałem zakupu piętrusa, ale niestety nie mam żadnych informacji co do niego, może ktoś wie na jego temat coś więcej.
Zdjęcie nie jest zrobione przeze mnie tylko wzięte z alegro poza tym mój piętrus ma w środku dwa dodatkowe składy, czyli jest czteroczęściowy.
 

Załączniki

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#2
Tak na początek informacja numer JEDEN.
W środku są dwa dodatkowe wagony, a nie składy. Skład to zespół kilku wagonów. W gruncie rzeczy, prezentowany przez Ciebie model, można by nazwać składem wagonów. Ale jest to bardziej wagon wieloczłonowy. Bo o ile człony skrajne złączone oba ze soba można eksploatować same (plus ewentualnie w środku kilka członów środkowych), o tyle samych członów środkowych już się nie da samych eksploatować, bo nie posiadają obu ścian czołowych. Wagony te były i są eksploatowane w różnych konfiguracjach ilości złączonych ze soba członów.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#4
Właściwie to nie bardzo rozumiem, czego kolega milosz216 chciałby się dowiedzieć? Na zdjęciu jest dwuczłonowy zespół piętrowych wagonów pasażerskich (jak rozumiem, milosz216 ma model 4-członowego) do ruchu podmiejskiego i lokalnego, w oznakowaniach Deutsche Reichsbahn (koleje NRD) z epoki 3 (o ile dobrze widzę, bo zdjęcie jest dość kiepskie). Zespoły te były budowane w latach pęćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku w zakładach w Görlitz jako 2- i 4-członowe. Na PKP zespoły takie były dawniej oznaczone jako seria Bipa, obecnie Bhp. Dzisiaj na PKP można czasem spotkać także zespół 3-wagonowy, powstały w wyniku wyłączenia jednego ze środkowych członów. Nie wiem, co jeszcze można dodać? Zespół ten nie ma żadnej specjalnej nazwy.
 

UNIVERS

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Nadmienię, że skoro kolega jest ciekaw historii tych wagonów, to w jednym z numerów Kolei małych i dużych (nie pomnę) był artykuł.
Z tego co wiem można zamówić archiwalny numer, albo poszukać na alledrogo.