• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:35 PGR "Krzemionek" If-16mm (1:35)

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#1
Od dłuższego czasu pracuję nad dioramą przedstawiającą zsyp urobku .
Czas w jakim to się dzieje to były PRL ,a może raczej jego wspomnienie z nieco przymkniętym okiem :)
Ale podczas prac nad tą dioramką ,przyszedł mi pomysł aby spróbować to odtworzyć w nieco większym formacie .
I tak zaczęła powoli powstawać diorama modułowa .
Założyłem sobie że cała rzecz dziać się będzie w fikcyjnym tytułowym PGR ,,Krzemionek".
Całość budowana jest od podstaw , i o ile na dioramie odbiorcą towaru jest ciężarówka to tu będą wagony normalnotorowe z lokomotywką manewrową .
W pierwszej części makiety znajdzie się koparka wieloczerpakowa i będzie można zobaczyć jak taki załadunek się odbywa .
Druga część to typowa przejazdówka z niewielkim mostem nad strumieniem oraz odgałęzieniem gdzie znajdzie swoje miejsce małą koparka Waryńskiego np KM 251 z łychą , nie zabraknie też Stalińca S80 oraz Ursusa.
Trzeci moduł to już końcowa stacja tej małej spółdzielni pokazujący zsyp do wagonów kolejowych
Będzie też trochę infrastruktury warsztatowo -biurowej .
Na początek , tabor ,czyli GLS-30 no i oczywiście koleby .
Skala ta jest coraz bardziej popularna wśród modelarzy budujących kolejki industrialne .
Chciałbym chociaż w przybliżeniu uzyskać coś podobnego jak w tym linku .
http://s686.photobucket.com/user/Andersrunnholm/media/IMG_0088.jpg.html
A i do tego tematu już pobudowałem odpowiednie skrzyneczki .


 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#2
No tego Waryńskiego jestem ciekaw. mam pewien sentyment do tego zakładu w czasach gdy produkował koparki (obecnie - spółki deweloperskiej) :)
 
OP
OP
Baldwin

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#5
Prace ruszyły na razie przy dioramie jest to dobra rozgrzewka przed makietą , najpierw pomalowałem podporę i blachownicę mostu .
Zanim ją obsadzę trzeba będzie wykonać płyty betonowe typu MON oraz trochę trylinki .
Po wykończeniu drogi będę mógł zamocować wiadukt .

 
OP
OP
Baldwin

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#8
W brew pozorom co innego budować małe statyczne dioramki , a co innego makietę .
Dochodzą w sumie ciekawe prace z którymi wcześniej styczności nie miałem .
Poza tym ciągle próbuje nowych metod malarskich , a nade wszystko już za chwilę czeka mnie elektryka połączeń ,której nie lubię a jest niezbędna :podstepny:
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#9
...no to prawda. Elektryka na dioramach to pikuś w porównaniu z makietą. Zaliczyłem nawet odcinki izolowane jeszcze przed cyfryzacją makiety.
 
OP
OP
Baldwin

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#10
Trochę z kronikarskiego obowiązku ,zanim prace pójdą dalej .
Ciężarówka zostanie zastąpiona Starem , zsyp w trakcie wykonania ,koleby w wykańczaniu i malowaniu .
DSCF2644.JPG
DSCF2647.JPG
DSCF2655.JPG
DSCF2657.JPG
 
OP
OP
Baldwin

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#12
Sposób prosty i stary jak modelarstwo ,malowanie na sól i lakier do włosów.
Ta technika ma sporo obrazowych pokazów co i jak na znanym wszystkim portalu filmowym .
Nie mniej może jak będę malował GL-skę to spróbuję taki pokaz wykonać ,tu będzie trochę więcej drobnego patynowania .:)
 
OP
OP
Baldwin

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#14
Po udanych bojach o wykonanie kół do Ursusa trochę czasu poświęciłem też na dioramę .
Na tyle na ile czas pozwala wykonałem drogę z płyt betonowych , trochę też ogarnąłem boki dioramy ,teraz zapewne przyjdzie czas na mechanizm zsypu urobku , drzwi i okna , no i na Stara 20 co by z koleb miano gdzie urobek wsypywać .
W tak zwanym między czasie podszykowałem i figurki do dioramy .
Na razie ogarniam samą infrastrukturę już też chciałbym podłubać przy taborze ale wszystko po kolei :)


Trylinka zakupiona z taj stronki którą zapewne wszyscy już znają .
http://sklep.hugwa.pl/pl/c/145-0/14



I na koniec mały dodatek w rogu będzie małe złomowisko przedmiotów zbytecznych z minionej epoki :D
 
OP
OP
Baldwin

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#16
Do tego artysty do mi jeszcze daleko ale skoro tak piszesz :)
Po podrobieniu trochę Ursusa przyszła kolej na dioramę .
Trochę stolarki ,no i to co dość ważne tutaj zsyp urobku .
Jeszce prace przy zsypie zapewne potrwają bo sporo detali brakuje ,ale jest już do czego doczepiać detal a to najważniejsze.
A w tak zwanym między czasie tnę podkłady na makietę , i przygotowuję gwoździe do przybijania .
DSCF6171.JPG
DSCF6174.JPG
DSCF6176.JPG
DSCF6177.JPG
 

holosal

Aktywny użytkownik
Reakcje
93 0 0
#18
Zawsze z wielkim zainteresowaniem zaglądam na Twój wątek podpatrzeć postęp prac.
Świetny stworzyłeś klimat tego przyczółka, podoba mi się malowanie, delikatna zieleń i nie w nadmiarze, jedynie szalunek bym nieco bardziej zróżnicował. W tej skali to możliwe.(y)
 
OP
OP
Baldwin

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#19
Co do kolorów to zdjęcie niestety nie oddaje tego co jest w naturze ,obawiam się, że jest nawet zbyt kolorowo .
Jak zaczynam malować to chciałbym aby to nie miało końca ,takie to fajne ,ale niestety można przedobrzyć ,więc trzeba nieco przystopować bo przecież są taż inne elementy które wołają ,zrób i mię :)