• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Malowanie Pewne problemy przy malowaniu sprayem...

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#1
Problem jest następujący....po pomalowaniu pudła farbą akrylową powstała ''mgła'' Puchę grzałem w ciepłej wodzie, zaś podkład wyszedł idealnie. Czy powodem może byc to, że farba zawiera aceton i się żre z podkładem? Nie wiem, jak to będzie wyglądało po kalkach i lakierze bezbarwnym. Akurat na jednym pudle jest to nawet fajne. W te chropy fajnie wejdzie patyna, ale na drugim wyszło już tragicznie. Co czynic koledzy?
 

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
#2
Miałem kiedyś coś podobnego, potraktowałem pomalowane pudło pastą polerską MR Hobby R189:700. Wygładziła całość. Jest to niestety drogi gips bo kosztuje ona około 40zł. Ma też jeden plus kalki kładzie się po niej idealnie.
 

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#3
Ja też miałem problemy. Pomalowałem tender od Ol49 podkładem. Wszystko OK. Poczekałem aż wyschnie (ok. 20 godzin) i pomalowałem farbą (w spray'u). Farba razem z podkładem zaczęła się marszczyć i odpodać. Trzeba było usunąć. Problemu tego nie nyło, jak kładłem bardzo cieniutkie warstwy farby.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#5
Jako świadom rzeczy powiem tak:
Jeśli stosujemy podkład akrylowy, to możemy na niego położyć farbę akrylową jak i syntetyczną.
Jeśli stosujemy podkład syntetyczny, to możemy położyc już wyłącznie farby syntetyczne.
Generalnie na akryl- akryl i syntetyk, na syntetyk, wyłącznie syntetyk.
Mgła powstała z powodu tego, że malowałeś puszką ze zbyt dużej odległości. Farba "podsychała" zanim trafiła na podłoże. Taki jest urok akryli. Syntetyczne farby schną dużo wolniej i efektu mgły nie uzyskamy.
 
OP
OP
Zbyszek

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#6
Poczytałem! Podkład nie ma nic napisane, czy jest akrylowy, czy nijaki. Zawiera aceton, ale nie żre plastiku. Hmmm, co do tej mgły, to cholerka, podgrzewałem farbę w wodzie o temperaturze ok. 40°. Malowałem z odległości ok 25 cm. Samo psikanie, było na korytarzu, ale schnięcie już w domu, w ciepłej atmosferze.
 
OP
OP
Zbyszek

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#8
Ok...Podkład jaki byś polecił- nr. a farbę właściwą to wielkiego wyboru nie mam, bo RAL 3009 znalazłem tylko jednego producenta.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#10
Meggido napisał(a):
Jeśli stosujemy podkład syntetyczny, to możemy położyc już wyłącznie farby syntetyczne.
Mam podkład Duplicolor, pisze że żywice syntetyczne, czyli rozumiem że pod akryle się nie nadaje?
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#13
Hmm, jeden wagon zdążyłem już pomalować Tamiyą po podkładzie syntetycznym, na szczęście nic się nie stało (trzyma dobrze), ale szukam tego akrylowego Motipa,
niestety na razie bez skutku (w supersklepach mają tylko syntetyczne).
A czy odlewy żywiczne i mosiądz można tym akrylowym podkładem malować?
 
OP
OP
Zbyszek

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#15
Co się stanie, gdy pomalujemy lakier akrylowy syntetykiem? tym bardziej, że na etykiecie wyraźnie stoi, by nie malowac powierzchni akrylowych?
 
OP
OP
Zbyszek

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#16
Pytanie było przewrotne, ale wciąż aktualne. Pomalowałem mój próbny wagon lakierem matowym motipa- crafts spray, nie wiem,czy to firma córka i..... nic się nie dzieje. Przynajmniej tymczasem.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#19
Meggido napisał(a):
MOTIP nawet w każdym markecie budowlanym kupisz. W Castoramie tego pełno...
Nigdzie tego nie mają, głównie jest syntetyczny Dupli Color, byłem w obu Castoramach, Obi, Praktikerze.
Nawet gdy są spraje akrylowe, to nie ma primerów do nich, a sprzedawcy tacy mili że na pytanie o grunt pod akryl albo wciskają dupli color syntetyk (te po prawej) albo mówią że pod akryl nie trzeba gruntu.
W końcu w drugiej Castoramie przy Zakopiance udało mi się kupić chyba taki podkład pod akryle (po lewej),
ale nie wiem czy to całkiem to o co chodzi.
Obok był też prawdziwy "acryl primer" ale przeźroczysty.
 

Załączniki

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#20
Aż mi się nie chce wierzyć. Gdzie Ty mieszkasz??
Dobrze przeczytaj czy to jest podkład akrylowy, nie pod akryle, tylko akrylowy. Inaczej może sie to źle skończyć.
 

Podobne wątki