• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Pesa Elf - diorama statyczna

Angorek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam

Pierwszy post więc pasowałoby się przedstawić ;) Nazywam się Daniel, mam 19 lat, chodzę do technikum na profil mechanika lotniczego. Mam bzika na punkcie wszelakich maszyn, kilka dni temu jechałem na egzamin Elfem, i tak mi się ta maszyna spodobała że postanowiłem zrobić sobie model.
Doświadczenia w modelarstwie mam już jakieś 7 lat, ale na co dzień siedzę w lotnictwie więc wybaczcie brak znajomości terminów i nazw poszczególnych elementów ;)

Model ma być statyczny, nie mam czasu ani pieniędzy, a tym bardziej miejsca na to by bawić się w dioramy ruchome. Skala najprawdopodobniej H0, ale skłaniam się też ku TT bo jednak będzie on dość długi.
Do budowy planuję wykorzystać druk 3D (jak najmniej), płytki polistyrenowe, i jak dam radę to elementy fototrawione.
Dioramę planuję na coś w stylu warsztatu, chciałbym ustawić obok siebie Elfa i Impulsa i trochę je "pootwierać".

Jeśli chodzi o model to niestety dokumentacji w internecie brak. Nie ma nic (albo nie umiem szukać), jedyne co mi się udało znaleźć to rzut boczny i przedni z jakiegoś artykułu... Więc postanowiłem odpalić Autodesk Inventor i na podstawie tych dwóch rzutów zrobić sobie dokumentację samemu :D
Model wierną kopią nie jest, i nie będzie bo nie mam wymiarów a rozdzielczość rzutów niestety nie powala ale wygląda to całkiem całkiem. Wnętrze będzie robione "na oko" według zdjęć. Dziób jest jeszcze do dopracowania bo mam wrażenie że lampy są za niskie.
Pudło powstaje w skali 1:1 ale wnętrze i wózki będą już robione w skali docelowej bo za dużo roboty bym miał z przeskalowywaniem tego.
























Jeśli ktoś posiada zdjęcia wózków napędowych byłbym bardzo wdzięczny za podesłanie.
Poszukuję też rzutów bocznego i przedniego ( i najlepiej od góry) Newag Impuls.
Gotowe modele oczywiście udostępnię !

Pozdrawiam !
 
OP
OP
A

Angorek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Dzięki ! Śliczne zdjęcia ! :D Zdjęcie wózka znalazłem, wrzucę jak będę miał chwilę czasu. Linki z Kolei Śląskich miałem wcześniej, wymiary pobrałem właśnie stamtąd, ale niestety nie mam takich wymiarów jak np. rozmiar szyb itd. Mogę je określić z dokładnością do powiedzmy 10-20cm (rozdzielczość słaba), więc np. zaokrąglenia szyb robię na oko ;) Dzióbek poprawiłem, zabieram się za robienie konstrukcji wewnętrznej. (szkielet z plastiku)
 
OP
OP
A

Angorek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Dzięki ! Zdjęcie wózka już mam, ale większą ilością nie pogardzę !
Praca niestety na razie stoi, bo mam zawalone pracy, matura tuż tuż :cool:
Dostałem też rzuty boczne Impulsa od Kolei Ślaskich, jeśli są zainteresowani to zapraszam na pw.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.446 72 3
#6
Niestety, nie miałem okazji do cyknięcia notatki telefonem ...
Generalnie jeśli chodzi o ELF to są trzy rodzaje wózków:
27MNb - silnikowy, czołowy
30Mnb- silnikowy "jacobs"
40ANb- toczny "jacobs"

Sądząc po wizualce, tworzysz EN 76/22WE - wersję Kolei Śląskich i Mazowieckich...( myślę o częściach głównych pojazdu).

Pozdrawiam z MMz