• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pekaes Warszawa PREMIERA 2015

BoBi

Znany użytkownik
Reakcje
6 0 0
#1
Witajcie!
Jak wiecie, jest nas kilku maniaków, strażników historii firmy Pekaes z Warszawy, która od 1958 roku, zajmowała się w Polsce Ludowej międzynarodowym transportem towarów. Trasy obsługiwane przez Pekaes wiodły od Wysp Brytyjski, przez Włochy, Skandynawię, aż po Bliski Wschód: Irak, Iran, Syrię, Jordanię, Libię itd.
Jedną z największych zagadek dot. historii firmy było to, czy we flocie jeździły pojazdy szwajcarskiej marki Saurer. Od kilku lat sprzeczano się na ten temat, pytano kierowców i wspominali, że coś o Saurerach słyszeli, podobno były, podobno na testach, w Błoniu. Wersję tą potwierdziło kilku starych szoferów, mieliśmy 100% pewności, że 2 szt. szwajcarskiej ciężarówki w późnych latach '70 trafiły do Pekaesu na testy. Kolejne lata intensywnie poszukiwaliśmy ich zdjęć, jednak bezskutecznie. Aż w końcu do grupy Historia Pekaes Warszawa, którą prowadzimy z kolegami Kubą Michalczykiem i Arkadiuszem Grajewskim trafił (dzięki koledze Krzysiowi Limontowi) starszy Pan, fotograf, pasjonat motoryzacji ZBIGNIEW LEMPASZAK. Wraz z jego dołączeniem do grupy pojawiło się mnóstwo nieznanych nam dotąd zdjęć, z prospektów, targów, prezentacji, fabryk! I w końcu nadszedł dzień "zniszczenia systemu" :D
Krzysiu Limont wydobył od Pana Zbigniewa 2 zdjęcia Saurerów w barwach Pekaesu Warszawa. Wszystkim szczęki opadły do ziemi, a my z Kubą Michalczykiem postanowiliśmy od razu, że trzeba będzie coś takiego zbudować w skali H0.
1979166_646858368722254_283977414_o.jpg

(c) ZBIGNIEW LEMPASZAK


Ja od dłuższego czasu planowałem budowę floty Pekaesu w miniaturze, Kuba ma ją już od kilku lat, uzupełniając co jakiś czas "nowościami" z archiwalnych zdjęć.
Zadanie nie było proste, Saurera w skali H0 produkowała tylko jedna firma, od lat już nieistniejąca. Siłą rzeczy modele są trudno dostępne, a zdobycie Saurera z dużą kabiną, taką jakie były w Pekaesie graniczy z cudem. Mało tego, nie ma w miniaturze dokładnie takiego modelu, czyli D330, a jest D290, który nieznacznie różnił się zarówno w skali 1:1, jak i różni się w 1:87. Trzeba było zatem trochę porzeźbić.
Ja mojeg Saurera z trudem zdobyłem w Niemczech, bo nie liczyłem, że dostanę takiego w Polsce.
Jak to zwykle bywa, oczywiście miesiąc po moich zakupach, na allegro pojawił się taki sam Saurer, za 1/10 ceny. Od razu dałem znać Kubie, bo wiem, że go poszukiwał, ten zalicytował i wygrał swoego Saurera za połowę ceny mojego - no tak :ROFL:

Umówiliśmy się z Kubą, że "poczekamy na siebie", jeśli jeden zrobi Saurera wcześniej, drugi na niego poczeka i zaprezentujemy je na forum razem, jako, że w PEKAESIE jeździły 2 sztuki, to i my zaprezentujemy 2 sztuki. Jedna z Warszawskiej pracowni Kubymicha:
Saurer Kuba.jpg


druga natomiast z Poznańskiej pracowni Wojtka, czyli mojej: :LOL:
Saurer autostrada.JPG


ZAPRASZAMY WIĘC DO NASZYCH TEMATÓW W DZIALE MODELARSTWO, tam będziecie mogli obejrzeć szczegółowe zdjęcia, które nie powinny was zawieść ;)

Pozdrawiamy,
Kuba i Wojtek
 
Ostatnio edytowane: