• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Patynowanie Patynowanie zmyć czy zostawić

Reakcje
0 0 0
#1
Witam

Zastanawiam się nad sposobem patynowania dworca, gdzieś na forum widziałem sposób patynowania budynków z cegieł tak, że fuga była biała, nie jestem pewien czy nie na Martelu, ale nie mogę teraz tego znaleźć, może ktoś podeśle

Widoczne na foto patynowanie zrobiłem czarną, suchą, pastelą, ale chyba ten sposób z białą fuga jest lepszy, jak sądzicie

No i jak zmyć ewentualnie to patynowanie żeby wykonać inne ciepłą wodą z płynem?

Na fotografiach widać oczywiście część elementów jest już spatynowana a cześć nie, lepiej widać różnicę
 

Załączniki

Twardy

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
PAKESZLOKO napisał(a):
gdzieś na forum widziałem sposób patynowania budynków z cegieł tak, że fuga była biała
Dobry sposób LL`a lub Medyka , nie pamiętam .

1. Sklej "skorupę" budynku, czyli ściany, podmurówkę itp.
2. Przygotuj farbę do fug (ja użyłem Humbrol 64). Rozcieńcz ją w stosunku 1:2. Powstanie rzadka farba.
3. Miękkim pędzlem pomaluj ściany budynku. Rzadka farba wleje się w fugi. Obsmaruje też lica cegieł, ale tym się nie należy przejmować.
4. Teraz "siła spokoju" - niech przez 24 h farba wyschnie.
5. Przygotuj farbę do cegieł (ja użyłem Pactra A51). Trzeba ją dobrze i dokładnie wymieszać.
6. Twardym płaskim pędzelkiem nabierz nieco farby i wytrzyj pędzel malując po kartce papieru. Pędzel musi być półsuchy. Wręcz suchy !
7. Delikatnymi pociągnięciami maluj powierzchnie ścian. Farba ceglasta ma pokryć wyłącznie lica cegieł. Suchy pędzel nie pozwoli, aby "wlała" się ona w fugi.
8. Znów "siła spokoju" - ale tym razem wystarczą 2 godziny - poczekaj aż farba wyschnie.
9. Teraz szkoła cierpliwości: Malutkim pędzlem (Humbrol 00) pomaluj niektóre pojedyncze cegiełki farbą A51 z dodatkiem czerwonej, inne z dodatkiem żółtej, czarnej... Oczywiście farby służące do przebarwienia Pactry muszą być też Pactry (z Humbrolem mieszać NIE WOLNO).
10. Zostaje już tylko "papranie". Tutaj każdy ma swoje sposoby. Ja tradycyjnie użyłem czarnej plakatówki i 5 pędzli. Najpierw zacieki z czarnej plakatówki rozcieńczonej śliną i nanoszonej mięciutkim pędzlem. Później zabrudzenia nanoszone twardym pędzlem, metodą wklepywania półsuchej farby...


Taki efekt jeszcze nie skończony .
Tylko to budynek w eNce .
 

Załączniki

A

Adam-H0

Gość
#4
ja bym zostawil jest bardzo fajnie - nie wszedzie sa fugi biale - a juz napewno nie w zabrudzony starym budynku ;)
mnie sie podoba twoja robota 8)
 

zuk

Znany użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
159 8 1
#5
Kwestia smaku, jak powiedział agronom na pytanie rolnika co jest lepsze, obornik czy nawóz sztuczny...
Pakesz, Twoje patynowanie też ma coś w sobie i mi osobiście się podoba - ma w każdym razie potencjał :)
 
OP
OP
P
Reakcje
0 0 0
#6
no własnie pierwszy raz coś patynuję, starałem sie nie przesadzić, i im wiecje na nie patrzę tym bardziej mi się podoba, zrobię tak że jedną ścianę zrobię z białymi fugami i porównamy jak wyszło

mam tez pytanie jak sądzicie, dworzec ten pwostał z połączenia dwóch modeli Auchagena, ale mam zato dwa rózne kolory drzwi, zielone i szare zastanawiam sie czy przemalowaywac wszystkie na jeden kolor czy też zostawić w dwóch różncyh w końcu, w oryginale nie wszytskie musiał być w tym samym kolorze
 
OP
OP
P
Reakcje
0 0 0
#7
mam tez pytanie jak robicie np.firanki, jak sądze z chusteczki higienicznej, z jednej wartswy ale czy jakośc je usztywanicie np. nasączając w wikolu?
i kto produkuje jakieś mabelki i ludziki do środka, i jakie ewentualnie to numery katalogowe
nie mam tez pojęcia o elektryce a chciałbym podświetlić wnętrze, które jest rozdzielone tzn, jednym "pstryk" zpalam jakąś część pokoi a drugim pozostała cześć, jak to podłączyć szeregowo-tak jak lampki na choince czy jakoś inaczej, jakich żaróweczek urzyć

i są jeszcze takie żaróweczki na zewnatrz razem z obudowa montowane do ściany budynku, wiecie gdzie to kupić?
 
OP
OP
P
Reakcje
0 0 0
#13
dworzec pomalowany, według przepisu twardego, na razie wygląda nie ciekawie, do jutra schnie farba, po tem zobaczymy jak mi wyjdzie malowanie lic cegieł, boję sie że znowu zamaluję fugi ale to problem na jutro, w między czasie wziąłem się za otwieranie dźwi, no i w sumie 6 par będzie otwartych, okien nie pootwieram bo mają za cinkie ramki i nie dam rady ich rozciąć, no i wykańczam też jeden pokoik, widać podłogę i ściany nie wiem pomalowac to jeszcze jakoś :?: może na zielon (wnętrz pokoju)
a efekt otwrtych dźwi na zdjęciach
 

Załączniki

OP
OP
P
Reakcje
0 0 0
#14
dodam jeszcze że do tego przyjdzie strop, jutro musze dokupić w modelarskim formatkę plastikową i wytnę, tak żeby było gdzie podwiesić zarówkę

a podpowiedzcie mi proszę właśnei jakich żaróeczek użyć i jak je podłączyć, myślałem żeby tak to zrobić jak lampki na choince, chyba tzn szeregowo? tak żeby kilka pokoi swieciło sie na raz, i czym to zasilić?

no i wklejam szyby na cyjanoakryl, ale trochę po tem jakby śniedzieje plastik od szyby, staram się dawac mało kleju ale i tak zachodzą mgiełką, widac na fotce "milicyjnej"
 

Twardy

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
PAKESZLOKO napisał(a):
wykańczam też jeden pokoik, widać podłogę i ściany nie wiem pomalowac to jeszcze jakoś :?: może na zielon (wnętrz pokoju)
A chciałbyś w pokoju mieć zielone ściany? :|
Podłoga wygląda jak z bali połóż na nią dywan ;)
Dywan wysłany na priwa .
 
OP
OP
P
Reakcje
0 0 0
#17
Przez 2 tygodnie próbowałem malować lica cegieł metodą suchego pędzla, ale mnie to po prostu nie wychodzi, albo nie mam szans na zamalowanie lica cegły, bo pędzle za suchy, albo zalewam zupełnie fugi, więc dla odprężenia późnym wieczorem, kiedy nie wypada hałasować przy zbijaniu skrzynek, zrobiłem sobie zupełnie inną metodą kibelek, a jak wyszło oceńcie sami, a dworzec moczy sie w sodzie żrącej, aby farba zeszła, jak zejdzie idzie do wykańczania metodą jak kibelek.
 

Załączniki

Podobne wątki