• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Patynowanie wagonów

Adam66

Znany użytkownik
zamiast white spirit spróbować terpentyny. ten sam efekt. tylko cena niższa
To prawda, jednakże z dwoma istotnymi zastrzeżeniami. Terpentyna jest bardziej oleista i lekko żółtawa. Do bardzo drobnych faktur i do jasnych powierzchni white spirit jest moim skromnym zdaniem lepszy.
W jednym, w czym nic nie dorówna terpentynie, to rewelacyjny zapach:love: Moje starsze dziecko, które już się wyprowadziło z domu, jak wpada czasem na obiad, a ja coś akurat sobie dłubię, to od progu krzyczy - "O rany, zapach mojego dzieciństwa";)
o były emalie AK ale muszę je bardziej rozcieńczyć i "podrasować" pędzel do tego celu.
Na youtubie jest kilka rewelacyjnych filmików Miga Jimeneza. Warto sobie zaparzyć dobrą herbatkę i pooglądać, a potem wziąć jakiegoś modelarskiego złomka i trenować.

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Nie mogłem się oprzeć - ciekawe inspiracje do patynowania współczesnych węglarek (zdjęcia z Piły Głównej 26.08.2017)

Jedne drzwi - farba nówka sztuka, reszta pordzewiała i sterana pracą + małe wyprawki

IMG_2946.JPG

I w kontraście - wagon jeszcze niebieski a jedna para drzwi szarobura:

IMG_2964.JPG

Górą nowe, dołem stare ...

IMG_2951.JPG

Wyblaknięty z oazami nowej farby

IMG_2960.JPG

Może komuś się przyda jako inspiracja.

Pierwszy raz kupiłem wagony firmy Fox Valley Models i spróbowałem pierwsze dwa nieco spatynować. Nie za mocno. Wyszło coś takiego:

IMG_1948.jpg IMG_1949.jpg IMG_1950.jpg IMG_1951.jpg IMG_1952.jpg IMG_1953.jpg IMG_1954.jpg IMG_1955.jpg

A dodatkowo trochę umęczyłem jedną sztukę Exactrail. Ma jeszcze dostać ładunek ścinków z tartaku ale muszę nad nim popracować.

IMG_1956.jpg IMG_1957.jpg IMG_1958.jpg IMG_1959.jpg IMG_1961.jpg

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Trochę to jednak nie to. Wagony pobrudzone białym dopracuj. Weź twardy pędzel i scieraj tą białą farbą wykonując ruchy z góry do dołu. Zaopatrz się w pigment biały i miekkim pędzlem nanies w okolicach przetartej farby. Dach też potraktuj pigmentem. Trochę białej i złamać czarnym.

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Jako baza do dalszej pracy to dobry początek , znajdź sobie zdjęcie takiego lub podobnego wagonu i postaraj się odwzorować na modelu to co widzisz na oryginale.
Postaraj się dobrać kolor rdzawego nalotu i nanieś go na wózki oraz dolną część burt , możesz też spróbować metodą suchego pędzla delikatnie pocieniować resztę pudła wagonu.
Dużo zależy od tego do jakich materiałów i narzędzi masz dostęp.

szprync3

Aktywny użytkownik
Bardzo mi się spodobał wygląd oryginału... Może ktoś sie zainspiruje i taki zrobi ?

Zobacz załącznik 491525
W lesie pozbierałem mnóstwo patyczków do takiego ładunku. Nie wyszło, trudno je było skonfigurować. Wybrałem łatwiejszą drogę i zrobiłem złom:). Na końcu mój byk, który czeka na nowe reflektory od Kamila.

Załączniki

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
@szprync3 trochę poszedłeś na skróty i to niestety mocno ograniczyło efekt końcowy. Ta patyna na wagonach jest bardzo płaska i jednorodna. Wykurzenie wszystkiego jednym rodzajem rdzawego pigmentu nie da Ci efektu. Do tego jeszcze drzwi zostawiłeś prawie nieruszone a w rzeczywistości one najbardziej są podatne na wszelkie destrukcje i zanieczyszczenia. Spróbuj to dopracować kierując się kolosalnym materiałem zdjęciowym odnośnie węglarek cargo. Wykonaj obicia bylejaką farbą akrylową w kolorze rdzy nanosząc za pomocą pęsety i końcówki kawałka gąbki. Jakiś ciemny wash w szczeliny, złam brudzenie jakimś ciemnym pigmentem, ewentualnie pryśnij białej z twardego włosia pędzla od któregoś czoła wagonu. Zwaloryzuj przede wszystkim rant burty na górze.
O dziwo ET22 wyszło lepiej choć to trudniejsza waloryzacja.

szprync3

Aktywny użytkownik
@szprync3 trochę poszedłeś na skróty i to niestety mocno ograniczyło efekt końcowy. Ta patyna na wagonach jest bardzo płaska i jednorodna. Wykurzenie wszystkiego jednym rodzajem rdzawego pigmentu nie da Ci efektu. Do tego jeszcze drzwi zostawiłeś prawie nieruszone a w rzeczywistości one najbardziej są podatne na wszelkie destrukcje i zanieczyszczenia. Spróbuj to dopracować kierując się kolosalnym materiałem zdjęciowym odnośnie węglarek cargo. Wykonaj obicia bylejaką farbą akrylową w kolorze rdzy nanosząc za pomocą pęsety i końcówki kawałka gąbki. Jakiś ciemny wash w szczeliny, złam brudzenie jakimś ciemnym pigmentem, ewentualnie pryśnij białej z twardego włosia pędzla od któregoś czoła wagonu. Zwaloryzuj przede wszystkim rant burty na górze.
O dziwo ET22 wyszło lepiej choć to trudniejsza waloryzacja.
Wszystko sie zgadza. Musze przelamac moje lenistwo I dokonczyc te wagony. A ET 22 no coz, tu mi zalezalo. To w koncu byk :)
[DOUBLEPOST=1507635700,1507634832][/DOUBLEPOST]
Wszystko ok, tylko ta sprężynka z długopisu wielkości człowieka...trochę psuje efekt ;)
Sprezynka zostanie.