• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Patynowanie Patynowanie szyn

jason

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
schotter_wenz6407j5r.jpg


Witam

Proszę doradzić jaką farbkę /kolor/ zastosować do pomalowania aerografem szyn w kolorze jak na załączonym foto.
Chodzi mi o beżowy mat.

pozdrawiam
 

Marek Klimczyk

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
6 1 0
#4
Jason,

Z racji tego że faceci to raczej kiepsko z kolorami (tak nas niestety natura stworzyła) proponuję abyś wydrukował to zdjęcie.
Następnie zdecyduj się czy wolisz akryle czy emalie i jakiego producenta.
Ściągnij paletę kolorów z internetu i również ją wydrukuj
Następnie poprzez przykładanie kolorów palety do obrazka znajdziesz kolor jakiego szukasz.

A tak nawiasem to Marcin proponuje dobrą firmę jako farbki i tu go popieram, jeśli chodzi o kolor to moim zdaniem strzelił w płot. Decyzja należy do Ciebie:)
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
126 3 0
#5
...
A tak nawiasem to Marcin proponuje dobrą firmę jako farbki i tu go popieram, jeśli chodzi o kolor to moim zdaniem strzelił w płot. Decyzja należy do Ciebie:)
Szczerze, to był najbardziej zbliżony kolor. Jednakże uważam, że to trzeba samemu doświadczalnie dobrać kolor, może zmieszać. To niekoniecznie musi być sama farba. Tor ten mógł już zostać zapigmentowany, przez co odcień koloru może być inny.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#6
Na czarny mat, którym pokryjesz podkłady, psiknij Humbrol H-118., ew. H-119. Kolory zbliżone, pięknie rozjaśniają poczerniałe ''drewno'' podkładów.
 

Marek Klimczyk

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
6 1 0
#7
Szczerze, to był najbardziej zbliżony kolor. Jednakże uważam, że to trzeba samemu doświadczalnie dobrać kolor, może zmieszać. To niekoniecznie musi być sama farba. Tor ten mógł już zostać zapigmentowany, przez co odcień koloru może być inny.
Marcin, zdaję sobie sprawę że dobrałeś jak najlepiej a danym momencie i warunkach świetlnych. Z dużą dozą pewności można też stwierdzić że gdybyś oglądał zdjęcie na innym ekranie i przy innym świetle to Twoja rekomendacja byłaby prawdopodobnie inna. Jeśli zaś postąpiłbyś tak jak zasugerowałem to nie wykluczone że coś jeszcze wyglądałoby lepiej. Stąd też może bierze się moja opinia o Twojej sugestii, po prostu inny punkt widzenia.

Moim zdaniem możesz być blisko prawdy z tymi pudrami. Ciekawe tylko czy to nie był czarny puder na środku torów. Tak nawiasem mówiąc to zdjęcia sugerują większą skalę. Sugeruje się szczegółami utwierdzania szyn. Jak również różnorodnością podkładów. Mogą być nawet z drewna.

Tak czy inaczej, Jason jak Ci się uda uzyskać podobny efekt jak na zdjęciu daj znać i powiedz jak to zrobiłeś. Moje patynowanie nie wygląda aż tak dobrze:(
 

matis_kr

Znany użytkownik
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
136 1 0
#9
Nie chcę zaśmiecać forum tylko dlatego że mam jedno pytanie a temat do tego jest już założony. Mianowicie znalazłem na Martelu "samouczek malowania szyn". W przyrządach jest zamieszczony rozcieńczalnik, a w instrukcji wykonania nie jest wspomniane o nim ani słowem. Moje pytanie jest następujące: ktoś może wie czy Pan Leszek rozcieńczał farby przed malowaniem i w jakich proporcjach, czy służy on tylko i wyłącznie do czyszczenia szyn?
http://www.forum.martel.pl/viewtopic.php?t=11161
 

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
#10
z największym szacunkiem dla osoby Pana Leszka i nie umniejszając jego wiedzy jak i umiejętności (y) (pewnie nigdy nie będę potrafił tego) ale nie raz widziałem na żywo, w necie itp. itd. jak promowanym przez niego najlepszym rozcieńczalnikiem jest ślina :D
oczywiście nie miało to zastosowanie w patynowaniu za pomocą aerografu tylko pyndzelków
 

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.156 42 1
#13
Moje pytanie jest następujące: ktoś może wie czy Pan Leszek rozcieńczał farby przed malowaniem i w jakich proporcjach, czy służy on tylko i wyłącznie do czyszczenia szyn?
W innym filmie instruktażowym Pan Leszek rozcieńcza farbę Humbrola z rozcieńczalnikiem w stosunku 1:10.
2:30 minuta filmu ---> tutaj
 

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.322 16 0
#15
Zobacz załącznik 71691 Proszę doradzić jaką farbkę /kolor/ zastosować do pomalowania aerografem szyn w kolorze jak na załączonym foto.
Chodzi mi o beżowy mat.
W Gunze jest to H341 lub jego mieszanka z H406
Co do używania koloru farb to jest to kwestia wyboru pory roku w jakiej ma być torowisko. Jesienią i zimą z racji wilgoci, rdza na torach jest ciemniejsza, latem kiedy jest sucho - jaśniejsza.
Jeśli dyskutować nad rozcieńczalnikiem, to przede wszystkim zacznijmy od rodzaju farby, której będziemy używać. Do farb nitro, typu Humbrol, Rawel trzeba wlać więcej rozpuszczalnika, a do farb akrylowych mniej. Ile to każdy musi wypróbować na własnej skórze - torowisku. Piko są stalowe i tam użycie rzadkiej farby skończy się spłynięciem jej. Roco "żółte" czyli podobnie jak w Piko, choć krycie jest pełniejsze. W Tiligu szyny są ciemne, także tam już z rozpuszczalnikiem można bardziej poszaleć.
Sposobów rdzewienia torowiska jest tyle ilu modelarzy, każdy ma swój sposób, który w/g niego jest najbardziej optymalny.
 

Podobne wątki