• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Patynowanie Patynowanie lokomotyw

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#21
Konrad przekonaj się szybko do aero. Patynka niezła ale zieleń bije po oczach,w stosunku do innych przybrudzeń. Potrzeba by też zaczernić filtry i drzwi pod nimi,
odrobinę rdzy z czernią pod wlotem do hamulca dynamicznego.
Widzę że działałeś washem, odrobinę więcej pomiędzy krawędzie drzwi i pomiędzy kabinę a nos- jak z pędzelka za dużo leci można po większej igle dozować.

A tu przepis pod aero: (zdjęcia to stary/przeskalowany Athearn)
Wash w zagłebienia.
Nastęnie miesznka do aero na cały model włącznie z dachem (likwidujemy świecenie się fabrycznego modelu) 1część farby białej+1część farby szarej + 4 części
rozcieńczalnika.
Robimy kolejną miesznakę tzw dark skin tone (kolor zbliżony do Humbrol 61) może być odrobinę ciemniejszy przez dodanie kropli brązu. 1część farby i 3 części rozcienczalnika. Malujemy model z boku po wózkach i zbiorniku , czołownice i pług:
a100_9408.jpg

Teraz pudry kolory w zależności miejsc. Jeśli malujemy aero rezygnujemy z czarnego pudru na tzw wloty do filtrów (te za kabiną) i dach-to zrobimy czarną farbą.
Utrwalamy pudry:
b100_9402.jpg


Czernie potrzebne będą dwie matowa i błyszcząca. Przygotowujemy matową miesznkę 1 do 4 i malujemy szerszym strumieniem nad przedziałem filtrów i w kierunku tyłu coraz bardziej skupionym. Na obudowach wiatraków sadza powinna być widoczna jeśli patrzymy od przodu na lokomotywę.
Następnie delikatnie spryskamy same filtry i wloty na bokach. Płaskim pędzlem nakładamy podłużne zacieki pod filtrami.
Czas na błyszczącą też 1 do 4 i slinym strumieniem koło wylotu spalin. Resztką farby malujemu szerokim pędzlem zacieki na zbiorniku. Pod wlewami ale też w innyh miejscach. Na koniec rdzawimy sprzęg.
SD45 8803 SP 100_9416.jpg


SD45 8803 SP IMG_2551.jpg


ps. jeśli nie chcemy użyć pudrów to używamy farb olejnych mocno rozcieńczonych.
 
OP
OP
Konrad Lewandowski
Reakcje
292 0 0
#24
RS11, dzięki, tak właśnie kombinowałem jak podejść do tematu. Jak widać na mojej lokomotywie zapylenie całej budy nie wyszło przy pomocy pudrów. Po nałożeniu utrwalacza straciły swą szarość i mat. Przyznam, że zastanawiałem się również jakie proporcje farbek dobierać. Dziękuję za informację.
SD40-2 będzie prowadzić dalsze życie na "talerzu malarskim", czyli do poprawki.
A aerograf musi poczekać na jakieś zabezpieczenie otoczenia w formie może komory lakierniczej (to byłby pełen wypas) albo czegoś takiego. Raczej nie widzę problemu z zapachem farb, ponieważ akryle nie śmierdzą ale zastanawiam się, czy aerograf bardzo pyli po otoczeniu. Czy może wystarczy folia wokół? Może głupie pytanie ale lepiej pytać niż głupotę palnąć.
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#27
Organizacja lakierni: Duże pudełko tekturzane, ustawione na gazetach dookoła. Doświetlić i na początek będzie.

Z utrwalaniem pudrów to jest zabawa przez którą tracimy około 90procent efektu nakładania.
Tu z pomocą może przyjść aero i delikatne polakierowanie matem z większej odległości.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Konrad Lewandowski

Konrad Lewandowski

Znany użytkownik
Reakcje
292 0 0
#29
Organizacja lakierni: Duże pudełko tekturzane, ustawione na gazetach dookoła. Doświetlić i na początek będzie.

Z utrwalaniem pudrów to jest zabawa przez którą tracimy około 90procent efektu nakładania.
Tu z pomocą może przyjść aero i delikatne polakierowanie matem z większej odległości.
Po zestawieniu kilku rad od Kolegów z forum oraz ocenie moich możliwości organizacji przestrzeni postanowiłem zestawić swoją komorę w taki oto sposób. Może także się przydać do robienia zdjęć modeli, bo przecież to fotograficzny namiot bezcieniowy z dodatkowymi statywami i oprawami, żarówki LEDowe ale wyszukałem o natężeniu 6400K, czyli odpowiednik światła dziennego. Poważny plus... można go spakować do pokrowca i schować do szuflandii.
KPL-2788.jpg
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#33
Konrad , Patent bardzo fajny ,(y) tylko jak zaczniesz malować w tym namiociku to powtórne jego użycie do robienia zdjęć odpada ,będzie po prostu zabrudzony od farb :( . No chyba ze jego los został już przesądzony i zostaje "Tumczasową komorą lakierniczą";):)
 
OP
OP
Konrad Lewandowski

Konrad Lewandowski

Znany użytkownik
Reakcje
292 0 0
#34
Konrad , Patent bardzo fajny ,(y) tylko jak zaczniesz malować w tym namiociku to powtórne jego użycie do robienia zdjęć odpada ,będzie po prostu zabrudzony od farb :( . No chyba ze jego los został już przesądzony i zostaje "Tumczasową komorą lakierniczą";):)
To fakt, będzie umazany ale jak się ustawi lampy z przodu to da się robić zdjęcia nawet po malowaniu. Tło wtedy będzie wielobarwne lub równomiernie ubabrane.
 
OP
OP
Konrad Lewandowski

Konrad Lewandowski

Znany użytkownik
Reakcje
292 0 0
#36
OP
OP
Konrad Lewandowski

Konrad Lewandowski

Znany użytkownik
Reakcje
292 0 0
#38
A jak tak to fajnie , można jedno z tego kompletu poswiecic do "wyższych " celów .
:)[DOUBLEPOST=1391354484][/DOUBLEPOST]A, a ten okrągły drewniany dzynks to zakoszona z kuchni taca obrotowa. Żona nie zażąda już zwrotu bo tor przykleiłem na stałe.
Model stoi sobie na torze a podstawą obracamy nim tak jak nam wygodnie podczas malowania. Żony czasem się przydają, nawet jak kupują głupoty.
 

winner_xp

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#39
Poważny plus... można go spakować do pokrowca i schować do szuflandii.
Fajny patent, gdzie takie ustrojstwo można dostać ?:podstepny:
post do usunięcia, nie znam się na fotografii i nie doczytałem dokładnie :oops:
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Konrad Lewandowski

Konrad Lewandowski

Znany użytkownik
Reakcje
292 0 0
#40
Fajny patent, gdzie takie ustrojstwo można dostać ?:podstepny:
post do usunięcia, nie znam się na fotografii i nie doczytałem dokładnie :oops:
Ja kupowałem tutaj, bo miałem pod ręką ale również wysyłają: http://www.mitoya.pl/
Namiot bezcieniowy: http://www.mitoya.pl/search.php?ord...query=namiot+bezcieniowy&submit_search=Szukaj
Statywy do opraw, tzw."piesek"(nie wiem dlaczego): http://www.mitoya.pl/search.php?ord...desc&search_query=piesek&submit_search=Szukaj
Oprawa: http://www.mitoya.pl/search.php?ord...esc&search_query=oprawka&submit_search=Szukaj
Żarówki LED w Leroy Merlin
 

Podobne wątki