• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Patynowanie Patynowanie co i jak.

Jędrek K

Gruzomistrz
Reakcje
554 7 0
Tym razem przy malowaniu torów aerografem nakleiłem na główki szyn taśmę maskującą. Farba pokryła boki szyn i udało się uniknąć mozolnego czyszczenia.
 
OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
Wczoraj z Krisem wpadliśmy na pomysł zrobienia na jego dioramę małego budynku gospodarczego.
W związku z tym że powstaje on od podstaw warto przedstawić proces przemiany kartonu w budynek tynkowany.
Nie będę opisywał sposobu wycinania , co do materiałów to użyłem kartonu 1,6 mm używanego do passe-partout jest to karton dosyć dobrej jakości i się nie rozwarstwia.
Po wycięciu otworów w ścianach zaimpregnowałem je klejem cyjanoakrylowym.
DSCN8690.JPG DSCN8691.JPG DSCN8692.JPG
Następnie skleiłem ściany wraz z podłogą.
Po wyschnięciu przygotowaną "skorupę" budynku oraz kartonik przygotowany na dach zaimpregnowałem trzema warstwami szelaku na bazie spirytusu.
Tak zaimpregnowany karton pokryłem cieniutką warstwą mikstionu spirytusowego 30 minutowego który posłuży jako klej.
Po upływie około 45 min przykleiłem wcześniej przygotowane paski papieru ściernego mające imitować papę na dachu.
Na ściany budynku nałożyłem bardzo drobny piasek sypiąc go łyżeczką.
Teraz zostawiam do wyschnięcia całość , jutro ciąg dalszy prac związanych z malowaniem i patynowaniem.

DSCN8693.JPG DSCN8694.JPG DSCN8695.JPG
 
OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
Przepraszam, co to jest "mikstion spirytusowy 30minutowy"?
Już tłumaczę , mikstion jest to rodzaj kleju używany w pozłotnictwie do przyklejania płatków złota ,srebra lub szlag metalu czyli imitacji złota do wcześniej przygotowanej powierzchni. Mikstiony dzielimy na żywiczne/olejne , spirytusowe oraz akrylowe. 30 minutowy oznacza że po pomalowaniu powierzchni która nie jest chłonna i po upływie 30 min (ten czas jest zmienny w zależności od wilgotności i temperatury otoczenia) możemy kleić złoto :) W naszym przypadku papier ścierny oraz sypać piasek.
 
OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
Ciąg dalszy prac przy budynku.
Ściany zostały pomalowane szarym kolorem jako baza. Na dachu naniosłem wikol imitujący lepik na łączeniach pasów papy oraz dołożyłem deski okalające dach z trzech stron wykonane z forniru. Po czym dach został pomalowany na czarno.
DSCN8698.JPG DSCN8699.JPG
Kolejnym etapem było naniesienie nierównomiernych plam na ścianach kolorem jasno brązowym konkretnie ugier Talensa . Następnie puki farba jest jeszcze mokra całość maluję mocno rozcieńczoną białą farbą delikatnie topując uzyskuję zróżnicowany kolorystycznie odcień szarego tynku z delikatnymi przebarwieniami ale bez ostrych przejść tonalnych.
DSCN8700.JPG DSCN8701.JPG
Kolejnym etapem było delikatne cieniowanie czarną farbą i tu można to robić suchym pędzlem lub aerografem.
Po wyschnięciu zamontowałem okna , drzwi, schodki oraz parapety zrobione z papieru ściernego klejone warstwa ścierną do dołu.
Użyłem papieru ściernego ponieważ przy takich małych elementach zagięty na prostej krawędzi w miarę przyzwoicie imituje byle jaką obróbkę blacharską a przede wszystkim zapamiętuje nadany mu kształt.
DSCN8702.JPG DSCN8703.JPG
Dach został doklejony do ścian ,dołożony komin.
Pozostało jeszcze spatynować dach wykończyć drobne poprawki kolorystyczne.
No i zrobić lepsze zdjęcia w świetle dziennym.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
ACH:(,jaka szkoda,że ja nie mam blisko siebie takich "czarodziejów" od których można się uczyć takich cudów.!
Adam proste a jakie ładne(y)
GRATULUJĘ :)
 
OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
ACH:(,jaka szkoda,że ja nie mam blisko siebie takich "czarodziejów" od których można się uczyć takich cudów.!
Adam proste a jakie ładne(y)
GRATULUJĘ :)
Dziękuję Zbyszku :) Takie było założenie żeby z niczego zrobić coś a zarazem prostego i łatwego w wykonaniu.

Budynek właściwie skończony. Co nieco spatynowałem dach używając naprzemiennie białej i czarnej farby nanoszonej pędzlem nylonowym dosyć miękkim starając się nie zostawiać śladów po pędzlu.
Następnie delikatnie całość "przykurzyłem" oraz zapaćkałem szyby.
To by było na tyle, chyba że coś mi jeszcze wpadnie do głowy za nim go Kris sobie zabierze.
DSCN8708.JPG DSCN8709.JPG DSCN8710.JPG DSCN8715.JPG DSCN8716.JPG
 
OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
Ha łyżka dziegciu to tej balii miodu, widać łączenie ścian.:(
Niestety szczególnie z tyłu budynku widać ,trochę się przesunęło przy klejeniu , na szczęście na zywo nie jest tak widoczne jak na zdjęciu , co nie usprawiedliwia niechlujnego sklejenia. Kolejnym razem będzie lepiej :) mam nadzieję :)
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Bardzo ładnie Ci to wyszło a błoto i ślady w nim oraz z niego na płytach super :)
Jeśli chodzi o błoto, to ostatnio na stronach SK-Model taki oto poradnik się pojawił. Może komus się przyda? :) Można to wykorzystać robiąc na makiecie czy to błotnistą drogę, czy podmokłe błotniste tereny, a może i dno rzeki, które potem zalewamy sztuczną wodą.
http://www.sk-model.pl/?p=231
Pozdrawiam
 

Podobne wątki