• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Patynowanie Patynowanie co i jak.

OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
Po pierwsze nie masz za co przepraszać bo ten wątek od tego jest :)
Pigmenty najlepiej utrwalać pokrywając je warstwą lakieru bezbarwnego nanoszonego natryskowo z aerografu.
Osobiście użył bym białego pigmentu zamiast gipsu , proponuję kupić w sklepie dla plastyków suche pastele będziesz miał szeroką game kolorów. Żeby z nich uzyskać proszek najlepiej "skrobać" je nożykiem lub ścierać na papierze ściernym.

Adam pierwszy odpowiedział :) jak najbardziej również dobry sposób :)
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
Dodam tylko, że zielonkawe przebarwienia uzyskałem akwerelą i też utrwaliłem lakierem. Myślę, że białe uzyskasz tak samo. Nie wiem jak gips lub kreda reaguje z lakierem.
 
OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
Gips może zżółknąć delikatnie pod wpływem lakieru chyba że użyje się gipsu ceramicznego ,kreda powinna być ok bo to właściwie pigment dla pewności warto kupić kredę dobrej jakości np pozłotniczą.
 

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.054 36 0
Bardzo ładny ten tor. Ja osobiście nie stosuję żadnych utrwalaczy. Rozpylam pigment miękkim pędzlem. Można utrwalić fixerem, bezbarwny zwykle zmiania efekt.
 

Jędrek K

Gruzomistrz
Reakcje
554 7 0
Dziękuję za miłe słowo.
Masz rację, pewnie węglan jest mniej reaktywny, niż siarczan wapnia. Spróbuję kredy. W końcu Lubelskie na niej stoi! Albo skrobnę jakiś kamień z Kazimierza. Ten oryginalny tłuczeń to chyba właśnie jakiś dolomit.
Chyba , użyję fixera do pigmentów, który czeka na taką okazję.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
Proszę doświadczonych kolegów o pomoc.
Jak z czegoś co zrobiłem zrobić coś, co przypomina real.
:niepewny:
Chodzi Ci o takie poszarzałe podkłady? Pomalowane na czarny mat, a jeszcze lepiej antrcitgrau ModelMaster podkłady, przetrzyj suchym pędzlem jakimś szaroziemistym kolorem. Szału nie będzie, bo Tillig ma beznadziejne te swoje podkłady.
 

Jędrek K

Gruzomistrz
Reakcje
554 7 0
Jeszcze drobne pytanko. Czy tory na końcu bocznicy zawsze musza być zasypane piaskiem, czy jest to opcjonalne?
Tak , chodziło mi o podkłady. Przetarłem je już akrylem Wooden deck-Tan Tamyia.
Ale bardziej chodzi mi , jak z czarnego szutru zrobić biały przybrudzony na czarno...
 

Jędrek K

Gruzomistrz
Reakcje
554 7 0
Cętki powstają przez szlifowanie kilku warstw farby z gipsem o różnym odcieniu nakładanych przez "pykanie" czubkiem pędzla.
Żeby uzyskać wrażenie żwiru w betonie dodałem piasek, ale to nie był najlepszy pomysł (utrudnia szlifowanie).
 

Jędrek K

Gruzomistrz
Reakcje
554 7 0
DSCF0471.JPG DSCF0472.JPG DSCF0473.JPG DSCF0474.JPG
Torowisko skończone! Dziękuję za pomoc, bo bałem się podejść do tego tematu!
Teraz eksperymentuję z błotkiem.
Próbuje używać lakieru ze sklepu dla plastyków do robienia kałuż. Widzę, że trzeba go rozcieńczyć , bardziej niż to zrobiłem i nakładać warstwami.
Mam jeszcze pytanie. Która trawa bardziej Wam się podoba. Na lewo od torów, czy na prawo?
 
OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
Bardzo ładnie Ci to wyszło a błoto i ślady w nim oraz z niego na płytach super :)
Co do trawy hmmm , dał byś radę zrobić zdjęcia o ciut większej głębi ostrości? Jeżeli nie to może zrób centralnie z góry jeśli możesz.
 
OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
Jak dla mnie obie wyglądają ładnie , ta po lewej trochę bardziej "puchata" z kolei ta na prawo od toru taka bardziej spracowana :)
 

Jędrek K

Gruzomistrz
Reakcje
554 7 0
Po lewej siana na deskę na klej w sprayu, (niestety nie trzyma do końca dobrze).
Po prawej wsiana na klej w matę (Temat o wiele mniej pracochłonny).
 

Podobne wątki