• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budownictwo Pasy z cegły - jak uzyskać efekt?

Marcub85

Aktywny użytkownik
Reakcje
278 8 1
#1
Witam Koledzy.
Chciałem nieco odtworzyć na mojej makiecie klimaty lokalnej linii podsudeckiej. Dość charakterystyczne dla okolicznych dworców kolejowych niemieckiej budowy przedwojennej są poziome pasy z jasnej cegły (kiedyś pewnie żółtej, piaskowej) przedzielające co kilka (8,9) pasów z cegły czerwonej. Dołączam poglądową widokówkę obrazującą o co mi chodzi - dworzec Dzierżoniów Śląski (ówcześnie Reichenbach). Dworzec uzyskał elewację z tynku choć w zeszłym roku przy jego remoncie pojawiła się próba odzyskania pełnej świetności jego oryginalnej elewacji - czerwonej i jasnej cegły. Podobne pasy można dostrzec na budynkach stacji Bielawa Zachodnia, oraz w dużo lepszym stanie na budynku Bielawa Wschodnia gdzie tynku na szczęście nie nałożono.
Ja postanowiłem uwiecznić te pasy w miniaturze, ale gdy dziś odebrałem elementy od Auhagena -lekko entuzjazm mi opadł. Cegła w rozmiarze Auhagena ma wysokość ok 0,7 mm i namalowanie tych pasów może być dramatem. Nie mam obecnie pomysłu jak to zrobić, żeby farba nie wlała się w strukturę i nie rozpłynęła, malowanie pędzlem chyba odpada. Jakieś oklejanie taśmą takiej struktury? Jedyne co mi przychodzi do głowy to czubek wykałaczki maczany w nieco gęstszej farbie żeby nie wylała się za krawędź pojedynczej cegły, swoisty sitodruk...
Pasów jak widać na piętro będzie nie mało, elementów sporo bo budynek duży, nie chciałbym spędzić 100 godzin a efekt byłby mizerny. Czy ktoś z szanownych kolegów ma sprawdzony (!) pomysł na takie problemy lub sam już coś takiego wykonał?

Widokówka - rysunek dworca Reichenbach
dworzec ddz.jpg

Element Auhagena do pomalowania - skala rozmiaru pasa cegły do porównania z zapałką...
20200122_175640.jpg
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#2
Moja sugestia:
1. Pomalować cały budynek na kolor ciemnej cegły
2. Pomalować pasy jasne (z ręki, RZADKĄ farbą albo aerografem po oklejeniu modelu), nie ma problemu jak farba wniknie w fugę. Ważne by nie wypłynęła dalej i by fugi nie zaklajstrowała (dlatego właśnie powinna być rzadka).
3. Potraktować całość sidoluxem (nawet dwa trzy razy).
4. Zapuścić kolor fugi w formie wash'a i poczekać aż podeschnie.
5. Przetrzeć cegły z wash'a.
6. Trysnąć matowym lakierem bezbarwnym.

Nie ma prawa się nie udać:cool:
 
OP
OP
Marcub85

Marcub85

Aktywny użytkownik
Reakcje
278 8 1
#3
Dzięki za zainteresowanie,
jaki efekt ma mi dać sidolux, i czym przetrzeć cegły z washa? Myślałem żeby zrobić nieco odwrotnie, czyli jasne pasy, potem ciemna farba i ścierać ciemną dokładnie z jasnych pasów...
jest sporo malowania, muszę coś przetestować zanim się rozwinę bo będzie kilka metrów paseczka 0,7 mm...
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#4
Sugeruję próby - zawsze można zmyć odpowiednim rozpuszczalnikiem a do sugestii Adama z aerografem dołożyłbym jesli nie masz takiego sprzętu opcję malowania odpowiednią gąbką lekko nasączoną farbą. Takie gąbki bywają w sklepach dla plastyków, można też kupić jako kosmetyczne (np. Rossmann itp.)
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#5
Washa przecieram white spiritem, bo jest dostatecznie dobry w stosunku do ceny.
Sidolux oddziela dwie warstwy farby. Powoduje, że pracując z washem nie będziesz ścierał warstwy poniżej. Jednym słowem, jeśli jakakolwiek warstwa Ci pasuje kontrolnie możesz ją zabezpieczyć sidoluxem.

Gąbkowanie lub pigmenty możesz użyć na sam koniec. Dlatego ważne, żeby w początkowym etapie nie zalać fugi gęstą farbą, bo potem umarł w butach.
 

Podobne wątki