• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Parowozowy hyde park (ale tylko nasze koleje i bez czasów współczesnych)

Reakcje
35 0 0
Reakcje
3.313 16 0
Pt31 w trakcie II w. św. w rękach niemieckich. Autorzy zdjęć nieznani.

Na zdjęciu pierwszym Pt31-30, na zdjęciu drugim Pt31 oznaczona prawdopodobnie 19.123 (jeżeli dobrze odczytuję, ale może to być też np. 19.125 ???)

Pt31-30.jpg


19.123 (Pt31).jpg


Jeżeli zdjęcia gościły już na Forum, proszę usunąć wpis...
 

robertkroma

Znany użytkownik
Reakcje
1.592 25 2
Jak autor nie znany. To dolne jest autorstwa Hermanna Maeya, zrobione 1 lipca 1941 roku. Taki jest opis na odwrocie. I rzekomo wykonane w Poznaniu. Choć raz trafiłem na opis Berlin Grunewald. A jeżeli w Poznaniu to trudno powiedzieć gdzie. Najprawdopodobniej Luboń Towarowy.
 
Reakcje
3.313 16 0
Niestety mi nie znany (do dziś oczywiście :)), jak i jednemu z użytkowników Axis History Forum https://forum.axishistory.com/ który kiedyś zamieścił to zdjęcie na w/w forum z opisem unknown author. Nie zamierzałem umniejszyć honoru Panu Hermannowi Maey... za co serdecznie przepraszam.

Axis History Forum to jedno z najstarszych forum, które odwiedzam od bez mała 17 lat (z racji moich zainteresowań historią wojen i militariami). Mam też tysiące fotografii ściągniętych z tego forum, które zapisałem na swoim komputerze z powodu tego co przedstawiają, a co zostawiam np. do dalszej analizy bądź po prostu dla tego, że przedstawiają to czym się interesuję... Powyższe zdjęcia Pt31, to jedne z tych zdjęć, które kiedyś ściągnąłem, a które ostatnio przeglądałem.... i uznałem, że warto może zamieścić je na Forum Kolejowym. Staram się zawsze zapisać autora zdjęcia, w powyższych przypadkach autor nie był jednak podany. Dzięki Twojemu wpisowi dowiedziałem się co nieco to tym zdjęciu, za co serdecznie dziękuję.

Poniżej kolejne dwa zdjęcia, które kiedyś ściągnąłem, a które być może warto przedstawić w tym temacie. Nie wiem, czy jeszcze figurują na Axis History Forum, bo tam niektóre zdjęcia już się nie wczytują (np. są usuwane przez rezygnujących użytkowników, lub linki do nich, obecnie już nie działają - stąd uważam, że warto niekiedy zapisać interesującą fotografię na własnym komputerze, niż później szukać "wiatru w polu").

Poniższe zdjęcia przedstawiają wykolejone pociągi niemieckie, i tylko tak były opisane. Dostrzegam w nich jednak nasze, przedwojenne parowozy. Na pierwszym jest Ty23, a na drugim bez wątpienia Ty37... Co do drugiego zdjęcia, tego z Ty37, wiem tylko tyle, że jest to na pewno scan z książki Tadeusza Szymańskiego "Z pól bitewnych Lubelszczyzny" (wydawnictwo MON, 1981 r.) ponieważ jestem w posiadaniu tej książki. W książce tej zdjęcie jest opisane "Pociąg niemiecki wykolejony na trasie Rozwadów - Lublin".

Może jednak ktoś wie coś więcej, na temat tych zdjęć... Tak więc to jeden z powodów, dlaczego je zamieszczam... może dowiem się czegoś więcej, może ktoś napisze coś interesującego, co dostrzeże na nich, a czego ja nie jestem w stanie "dostrzec" czy przeanalizować.... z góry dziękuję...

Wykolejony pociąg niemiecki z Ty23.jpg


Pociąg niemiecki z Ty37 wykolejony na trasie Rozwadów - Lublin.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Pawelec PKP

Znany użytkownik
Reakcje
1.168 90 9
Pm2 na stacji Toruń lato 1976 rok :love: Moja ulubiona lokomotywa pośpieszna konstrukcji niemieckiej
https://flic.kr/p/DqK6Pn Jednak nikt nie pobiję :love: Najpiękniejszej i najlepszej Polskiej Konstrukcji
Pt47-65 Poznań 23.09.1994 roku
Zródło: https://www.flickr.com
1573400143789.png

Oelka jadąca tyłem :love: Uchwycona w dobrej chwili też jest piękna
https://flic.kr/p/kMRkid Wszystkie parowozy to są piękne konstrukcje -
 

kary62

Aktywny użytkownik
Reakcje
200 0 0
Witam serdecznie. Czy nie będzie naruszeniem praw autorskich zamieszczenie w tym miejscu sekwencji z filmu "Niepodległość" prezentujących parowozy, a są tam uwidocznione wjazdy parowozów w perony (m.in. BR38), ujęcie z parowozem stojącym w peronach, a także chyba kilka sekwencji z wagonami i ogólnie z koleją. Może Ktoś z Państwa ma te fragmenty. Jakoś nie mogę odnaleźć tego filmu w internecie, a jeśli coś jest to się nie uruchamia, ewentualnie są reklamowe fragmenty.
Druga rzecz to taka, że wczoraj widziałem Pt47 w filmie... "Młody Piłsudski". Jakaś stacja udaje stacje Wilno (w latach młodości Marszałka), a na drugim planie widać Pt47 (rzecz jasna Pt47-65). Czy Państwo też to zauważyliście ?
 
Reakcje
3.313 16 0
Jakoś nie mogę odnaleźć tego filmu w internecie, a jeśli coś jest to się nie uruchamia, ewentualnie są reklamowe fragmenty.
Proszę spróbuj obejrzeć na CDA:

https://www.cda.pl/video/41365519f?wersja=720p

...film dostępny w całości, za darmo, w dobrej jakości bez żadnego logowania itp. Przynajmniej tak to działa na moim komputerze :)

Poniżej ciekawe zdjęcie (ściągnięte kiedyś z sieci) przedwojennego Pn11-2. W czasie II w. św. na kolei III Rzeszy jako 18 051. W 1945 r., jak widać na fotografii zrobionej na stacji Wien-West, przejęty przez Armię Radziecką i nazwany T-18 051 [T od трофейный (trofiejnyj) czyli zdobycz wojenna (trofeum)]. Parowóz powrócił jednak na PKP w dniu 17 listopada 1948 r. i został przenumerowany na Pn11-6. Nie wrócił jednak do służby i został skreślony z inwentarza 25 października 1950 r. (daty za artykułem Pawła Terczyńskiego "Parowozy serii Pn11 i Pn12"; Świat Kolei nr 1/2003). Autorem fotografii jest Otto Zell, dzięki czemu można przypuszczać, że jej właścicielem jest Helmut Griebl (zdjęcia parowozów Pn11 i Pn12 z czsów II w. św., z archiwum H. Griebla, a których autorem jest Zell, są m.in. w w/w artykule w Świecie Kolei, w tym na stacji Vien-West - stąd przypuszczam, że i ta fotografia jest w kolekcji Pana Helmuta Griebla).

Pn11-2.jpg


Kolejna fotografia Ok22-15 (chyba nieco poprawiona ręcznie) pochodzi z wydanej w 1938 r. książki "Drogi żelazne Rzplitej", autorstwa inż. Juliana Ginsberta.

Ok22-15.jpg


Ostatnie zdjęcie, ściągnięte kiedyś z sieci, przedstawia Pt31, prawdopodobnie w latach 1970-tych, gdzieś na szlaku kolejowym koło Piły. Autor nieznany - a może ktoś powie coś więcej na temat tego zdjęcia (autora), w tym, która to Pt31 może być (numer bardzo słabo widoczny ale chyba jednocyfrowy).

Pt31.jpg
 
Reakcje
3.313 16 0
W czasie II w. św. na kolei III Rzeszy jako 18 051. W 1945 r., jak widać na fotografii zrobionej na stacji Wien-West, przejęty przez Armię Radziecką i nazwany T-18 051
Mały błąd się wkradł (chyba przez to, że był to "odwrotny" Pacific ;)) Oczywiście parowozy Pn11 i Pn12, o układzie osi 1-3-2 były w grupie BR16, tak więc powinno być 16 051 i T-16 051 (co widać zresztą na zdjęciu). Chyba myślami byłem przy naszych Pm36 :LOL: Przepraszam za pomyłkę!
 

Podobne wątki