• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Parowóz Tyn6, 1:25, ADW Model.

Reakcje
0 0 0
#1
Witajcie
Chciałbym zaprezentować kolejny, wykonany z kartonu model. Jest to uzupełnienie do parowozu wąskotorowego Px48. Tym sposobem na jednym torowisku znalazły się oba ciekawe parowozy z Gryfic. Model ma ruchomy układ napędowy i działające oświetlenie przednich lamp.
 

Załączniki

  • 229,4 KB Wyświetleń: 1.715
  • 190,3 KB Wyświetleń: 1.710
  • 250,1 KB Wyświetleń: 1.692
  • 287,2 KB Wyświetleń: 1.675
  • 152,9 KB Wyświetleń: 1.671
  • 256,5 KB Wyświetleń: 1.673
  • 267,7 KB Wyświetleń: 1.674
  • 158,7 KB Wyświetleń: 1.677
  • 273,4 KB Wyświetleń: 1.665
  • 190,1 KB Wyświetleń: 1.661
  • 188,8 KB Wyświetleń: 1.649
  • 142,3 KB Wyświetleń: 1.644
  • 158,3 KB Wyświetleń: 1.649
  • 277,6 KB Wyświetleń: 1.651
  • 216 KB Wyświetleń: 1.668
  • 148,7 KB Wyświetleń: 1.803

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.963 6 0
#4
-godło PKP na modelu :( -ale jest na nie sposób :idea: :!: orzełek wymiarami pasujący idealnie do tej skali jest na monecie 1 grosz z...1949 roku :D
- model :shock:
-

-
 
OP
OP
N
Reakcje
0 0 0
#5
Hoart ... doprecyzuj. Wszyscy kartonowcy bazujemy na godłach wycinanych laserem. Z tego lasera nie da się więcej wyciągnąć. Rozwiń pomysł z 1 groszem.

Pozdrawiam
 

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#6
Model zawodowo wykonany ,naprawdę robi wrażenie precyzja wykonania.
I aż się prosi aby oba samowarki zarówno Tyn6 jaki px48 stanęły obok siebie przed parowozownią na makiecie ;)
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#7
niki68 napisał(a):
Hoart ... doprecyzuj. Wszyscy kartonowcy bazujemy na godłach wycinanych laserem. Z tego lasera nie da się więcej wyciągnąć. Rozwiń pomysł z 1 groszem.

Pozdrawiam
Zapewne chodzi by godło wyciąć z monety, całkiem niegłupi pomysł.
Rączkę to Ty chłopie masz, to i z tym sobie poradzisz. Tak z ciekawości, jak się robi nity w kartonówkach?
 
OP
OP
N
Reakcje
0 0 0
#8
Witaj Zbyszku

Rozumiem, że wyciąć. Co z napisem PKP?

Odnośnie nitów. Metod jest ogrom. Ja robię tak:

Narzędzia:


Igła musi być wyszlifowana od wewnątrz na stożek.

Materiał: brystol, na cienkim nie wychodzi.

Widoczny niżej efekt wyprofilowania nitów uzyskujemy wybijając 5 do 10 nitów jednocześnie. Najważniejsze - wypychamy zaokrąglonym drutem w kierunku uchwytu igły. Jeden z nitów odwróciłem aby było widać efekt wygniecenia.




Naklejamy kładąc nit w krople BCG
A tak to wygląda po malowaniu. Przeleciałem troszkę metalizerem aby było lepiej widać.



Zalety: szybko; tanio.

Wady: niezbyt doskonały kształt.

Sposób drugi - ten preferuję.

Naklejam na kartonik papier naklejkowy, stroną klejącą do góry.
Przy pomocy igły wycinam krążki z impregnowanego BCG kartonu 0,2 i naklejam je na papier naklejkowy. Tu pomalowałem dodatkowo tuszem kreślarskim dla kontrastu. Krążki 0,7.
Następnie przy pomocy wykałaczki na każdy nit nakładam porcję żywicy epoksydowej.



Na koniec mała impresja:

Pozdrawiam
 

Załączniki

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.963 6 0
#9
niki68 napisał(a):
Hoart ... doprecyzuj. Wszyscy kartonowcy bazujemy na godłach wycinanych laserem. Z tego lasera nie da się więcej wyciągnąć. Rozwiń pomysł z 1 groszem
-doprecyzowywuję : 1.-rewers monety zalewam gumosilem ( silikonem) , -następnie do gumowej matrycy wlewam żywicę ,po odlaniu żywiczny rewers czyszczę z tekstu, - oczyszczone tło z orłem ścieniam do grubości minimalnej , następnie całość kadruję w prostokąt właściwego wymiaru na który nakładam (przyklejam) ramkę i tekst PKP wytrawiony w blaszce wiadomo ramka okalająca orła jest ażurową ramką i znów jeszcze raz zalewam całość gumą i następnie leję żywicę, po stężeniu jeszcze raz wszystko czyszczę i ścieniam,
2. w przypadku ortodoksyjnego kartonowego podejścia do sprawy formę gumową zastępuję formą gipsową (gips odlewniczy ,dentystyczny ) i W matrycę gipsową zaimpregnowaną ( np wazeliną)wciskam papierową pulpę nasączoną gruntem akrylowym i czekam aż wyschnie po wyschnięciu czyszczę i tak dalej , laserem wycinam ramkę i wypalam tekst- całość znów sklejam dopieszczam , wiercę otwory na śruby i maluję
-jak coś niejasne -pytaj
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.963 6 0
#11
- zrobię dwie wersje i je zaprezentuję w Twoim wątku
-monetkę mam już..
-oczywiście mowa jest o modernistycznym wizerunku orła jako godła państwowego projektu Kamińskiego z 1927 roku ale w wersji PRL bez korony, jakie użyłeś na swoim modelu,
- w przypadku wersji godła sprzed roku 1927 -trzeba trochę rzeżbić samego orła -niestety
 
OP
OP
N
Reakcje
0 0 0
#13
Witaj Hoart
Wracając jeszcze do wizerunku orła na tabliczce. Zgodnie z zamierzeniem autora wycinanki malowanie tego parowozu ma przypominać to z końca służby tzn. od 1961 kiedy to obowiązywało oznaczenie Tyn6. Parowóz wycofano ze służby w lutym 1977. Od roku 1944 do 1990 obowiązywało godło bez korony.
Czyli, że na parowozie powinien być orzełek w koronie z roku produkcji?.
Być może moje pytania są naiwne, ale moje umiejętności techniczne przewyższają zdecydowanie wiedzę historyczną o PKP.
Wyjaśnij proszę
 
E

e-lektryk

Gość
#14
niki68 napisał(a):
Czyli, że na parowozie powinien być orzełek w koronie z roku produkcji?.
niki68 , wyobrażasz sobie orła w koronie w jednym z najbardziej skomunizowanych zakładów pracy w PRL-u jakim było PKP ?
Na kolei najdłużej , bo do dziś, utrzymuje się duch przeszłości i nie widać raczej poprawy tego stanu rzeczy.
cytat z jednej pani w nastawni:
...Kto zezwolił na robienie zdjęć ?, do czego to Panu ???...
Cytat z września 2011 roku.
Po wojnie wszystkie parowozy otrzymały nowe godła, bez korony, operacja była prosta ponieważ żaden parowóz nie miał godła, bo niemce mieli wszystkie ściągnięte w czasie wojny.
Druga sprawa , ten konkretny parowóz został przejęty po wojnie od niemców i równierz godłą w koronie nie miał bo go mieć nie mógł.
Pozdrawiam :D
Model miodny !!
.. ja niestety straciłem wenę i odszedłem od tego typu modelarstwa.
 

FENIX

Znany użytkownik
Reakcje
3.288 248 30
#15
nieprawda , prikaz bolszewicki prikazem ,a godła z orłami z koroną zamkniętą widywać można było bardzo sporadycznie ale można było, nie zapominaj , że na kolei pracowały jeszcze starzy z minionej Polski.
Zresztą to potwierdził jeden ze znawców tej tematyki ,bywający na tym forum.
 
E

e-lektryk

Gość
#16
FENIX napisał(a):
nieprawda , prikaz bolszewicki prikazem ,a gola z orłami z koroną zamkniętą widywać można było bardzo sporadycznie ale można było, nie zapominaj , że na kolei pracowały jeszcze starzy z minionej Polski.
Zresztą to potwierdził jeden ze znawców tej tematyki ,bywający na tym forum.
Jo jo ! fotki proszę to uwierzę, pracowałem na kolei i wiem jakie były stosunki, jeden drugiego by sprzedał za kilka złotych premii lub łaskawe spojrzenie majstra czy naczelnika, ech szkoda gadać, młodzież i tak ma to w d...., a starzy wolą nie pamiętać.
 

FENIX

Znany użytkownik
Reakcje
3.288 248 30
#17
i tu kłopot ,
wiesz jak jest z takimi zdjęciami, Ci co je mają to traktują je jak cyfry z totka z najbliższego losowania. Może się ten ,,ktoś ,,wypowie jak czyta ten watek.
 

Luck

Użytkownik
Reakcje
17 0 0
#18
FENIX napisał(a):
i tu kłopot ,
wiesz jak jest z takimi zdjęciami, Ci co je mają to traktują je jak cyfry z totka z najbliższego losowania. Może się ten ,,ktoś ,,wypowie jak czyta ten watek.

Janusz nie aż taki duży ;)

przykładów jest dużo
poniżej tylko dwa przykłady:

1.książka Parowozy w fotografii T.Roszaka str.10
ty51-111 Korsze 86r.
2.zdjęcie ty2-242
(znalezione gdzieś kiedyś na jakimś niemieckim forum)

słyszałem legendy jak załogi parowozów broniły przedwojennych tabliczek symboli dawnej Polski
ale to może temat do inny czas i do innego działu?
co do Tyn6 model wygląda świetnie i orzełek na nim bardzo fajny
przypomina nawet jeden wzór zakładany często na wąskich torach głównie na Px-ach
brakuję mi tylko imitacje śrub i będzie git.
 

Załączniki

FENIX

Znany użytkownik
Reakcje
3.288 248 30
#19
dzięki Lucku,
trochę pouczamy pasjonatów kolei ,tak trzymaj !!!!
z drugiej fotografii ,tej z Ty2 można by wnioskować ,ze orzeł jest chyba nie biały ,czyżby tablica przedwojenna mosiężna a orzeł złoty?
taki model bym chętnie odtworzył jako sprzeciw przeciwko zbrodniczym bierutyźmie.
 
E

e-lektryk

Gość
#20
Widać że byli patrioci i na kolei, chcący oddać swe życie za orzełka z koroną, w jakiejś ciemnej piwnicy ubeckiego więzienia.
 

Podobne wątki