• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dyskusja Parowóz serii Tp4 - powojenna praca na PKP

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.026 23 2
#1
Cześć,

Chciałbym poruszyć temat powojennej pracy na PKP parowozów serii Tp4.
Myślę tu nad przydziałami/miejscowościami/regionami gdzie zwykły bywać.
Starałem się sam do czegoś dotrzeć, ale w znanych mi źródłach pisanych to ciut ciut, albo wcale.
Pal licho fotografie, bo tych jeszcze kilka jest... (Szczecin, Warszawa, Skierniewice, Nakło nad Notecią)
Były wątki na tym forum w 2008 roku, ale przez tyle lat bez odzewu.
Może coś gdzieś wypłynęło? Jakieś książki/czasopisma? Czyjaś wiedza?

Pozdrawiam
Pingwin
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#4
Akurat seria Tp4 jest udokumentowana u niego średnio
Mnie się wydaje, że taka dola wołu roboczego: na tle nowszych maszyn, o lepszych osiągnięciach, czy przede wszystkim spotykanych w ruchu liniowym Tp4 wypadaly blado. Moje wrażenie jest, że pracowały przede wszystkim w obsłudzie zdawczych na bocznicach/krótkich liniach, lub przy manewrach - zatem ani łatwo spotkać, ani czym się zachwycać. Możliwe że to wpłynęło również na ślad w dokumentach: przy małych przebiegach mogły mieć mniej przeglądów, prosta konstrukcja mogła pozwolić robić je na warsztacie, zamiast wysyłać do ZNTK.
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#5
To jeszcze dodam, że moje wrażenia nie powstały pod wpływem napojów bezbombelkowych, a lektury 'Dzienników wypadków i wydarzeń kolejowych w DDOKP' :
Jaworzyna Śl. Wykolejenie się wagonu wskutek silnego dojechania parowozu Tp4-280
Wr. Sołtysowice - Wr. Osobowice Najechanie par. manewrowego Tp4-245 na samochód na przejeździe strzeżonym
Wrocław Sołtysowice Wykolejenie tendra parowozu manewrowego Tp4-91
Jaworzyna Śl. Wykolejenie Tp4-128
Wrocław Gądów Wykolejenie tendra Tp4-19
Wr. Sołtysowice boczn. Różanka Wykolejenie Tp4-242 MD Ww Gądów
Wr. Gądów Przejechanie semafora przez poc 617 Tp4-292 (Gądów)
Wr. Nadodrze Wykolejenie Tp4-168 Wr. Gądów
Lubań Starcie Tp4-204 z wagonem
Wrocław Gądów Starcie Tp4-41 MD Gądów z Ty2-346 MD Jaworzyna Śl.
Wr. Sołtysowice boczn. składu opału Wykolejenie Tp4-165
Wrocław Sołtysowice Wykolejenie tendra Tp4-6 (Wr. Gądów)
Lubań Śląski Wykolejenie Tp4-134
Miłkowice Wykolejenie Tp4-259 (ten akurat już jest w modelu, ale jest idea na dioramkę)
Wrocław Gądów Starcie i wykolejenie Ty2-768 MD Brochów z Tp4-168 MD Wr. Gądów
Lubań Śl. Wykolejenie Tp4-254
Wałbrzych Miasto Towar. Wykolejenie Tp4-2 MD Wałbrzych i wagonu 146043
Wrocław Gądów Wykolejenie Tp4-255
Wr. Popowice Wykolejenie Tp4-248 MD Gądów
Wrocław Świebodzki Wykolejenie Tp4-16 MD Gądów
Wałbrzych Gł. Wykolejenie Tp4-137
Wałbrzych Gł. Wykolejenie tendra Tp4-246
Wr. Popowice boczn Port Popowice Wykolejenie tendra Tp4-248 MD Wr. Gądów

Myślę tu nad przydziałami/miejscowościami/regionami gdzie zwykły bywać.
Zatem z czystym sumieniem mogę polecić Wr. Gądów, bo najwyraźniej było ich tam jak mrówków i obrabiały cały węzeł wrocławski. Lubań to podejrzewam przetoki stacja <-> ZNTK; Jaworzyna, Wałbrzych - rozrządy.
 

Podobne wątki