• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Parowóz Ryś produkcji własnej ;-)

HMG

Aktywny użytkownik
club 0
Reakcje
757 12 1
#1
Od dawna chciałem zestawić sobie skład kolejki wąskotorowej. Tylko że dla typowego kanapowego kolekcjonera taboru PKP wybór ogranicza się albo do bardzo drogich modeli "manufakturowych" albo do taboru niemieckiego, który jakoś nie wzbudza mojego entuzjazmu. Czyli wychodzi na to, że muszę sobie zrobić pociąg samodzielnie. W sumie to mniej więcej pasujące podwozie da się kupić, "skorupę" można wykonać na bazie dostępnych modeli kartonowych (projektować "od zera" oczywiście mi się nie chce pomimo tego, że znalezienie w sieci przyzwoitych planów nie jest trudne), wagoniki zawsze można sobie przerobić (a ostatnio nawet kupić) itd. No i na tym etapie niestety przegrywam z własnym lenistwem - będzie to wymagało zbyt dużo pracy i wolnego czasu (którym nie dysponuję w nadmiarze), do tego wydatki, poszukiwanie elementów, kalkomanii, nie to dla mnie zbyt dużo :confused:

I tu dla takich leni jak ja pojawia się furtka - w sumie to ma to być zabawka, więc dlaczego nie potraktować tego w ten sposób od początku i zrobić ten pociąg z... klocków Lego. W sumie to już robiłem dla siebie i na zamówienie statyczne parowozy z klocków, więc technikę mam opanowaną, teraz pozostaje tylko projekt, zakup klocków i mozolna budowa. Ponieważ wybrałem najmniejszy możliwy parowóz (Ryś), a "rozdzielczość" klocków Lego jest łagodnie mówiąc ograniczona, musiałem wybrać odpowiednio dużą skalę. Z wyliczeń wyszło mi, że standardowe tory Lego w skali 1:20 będą mniej więcej odpowiadać torom 750 mm, tak więc skala był już ustalona. W sieci znalazłem plany parowozu, tendra oraz węglarki, bo w końcu miał to być "pociąg" :D

Projekt parowozu w sumie był prosty do zrobienia, mam wprawę w obsłudze programu do projektowania "modeli" z Lego. W trakcie projektowania prawie poległem na dwóch sprawach - przekładni oraz sprzęgach. Przekładnia to niestety typowa słabość zestawów Lego - jeżeli ma być wytrzymała (to niezbędny warunek, cały skład to prawie 2 kilogramy), to musi być masywna, czyli nie zmieści się w modelu. Tutaj poszedłem na łatwiznę, po prostu zaprojektowałem swoją własną przekładnię na bazie zmodyfikowanych elementów Lego - trochę cięcia, klejenia i miałem przekładnię na tyle wytrzymałą, że dała radę ukręcić typową oś Lego. Większy problem to sprzęgi. Te dostępne w zestawach Lego (magnetyczne) w niczym nie przypominają prawdziwych sprzęgów, do tego wymagają bardzo masywnego mocowania, co oczywiście nie będzie miało nic wspólnego z realizmem (o ile o jakimkolwiek "realizmie" można mówić w przypadku klocków). Tu znowu poszedłem na łatwiznę - sprzęgi są tylko dla ozdoby, a rzeczywiste połączenie to po prostu kawałek sznurka zaczepiony metalowym haczykiem o odpowiednio wytrzymałe elementy konstrukcji. Po rozwiązaniu tych "problemów technicznych" skończyłem projekt i przystąpiłem do budowy. Właściwie mógłbym napisać, że najpierw przystąpiłem do kupowania potrzebnych klocków, ale forum czytuje małżonka, więc oczywiście nic takiego nie miało miejsca :cool:

Tak więc po dwóch dniach budowy (i przeklinania po nosem, że oczywiście zapomniałem kupić jakiś bardzo ważny klocek, bez którego nie da się kontynuować budowy, ale od czego są klocki córki) powstał parowóz, tender i wagonik z ładunkiem klockowego drewna. Całość prezentuje się tak:

Rys_01.jpg


Silnik jest w parowozie, napędzane są obie osie. Gruby kabel łączący parowóz i tender to zasilanie poprowadzone do odbiornika podczerwieni (taki sposób zdalnego sterowania wybrało Lego) i baterii, umieszczonych w tendrze.

Rys_02.jpg


Pewnym wyzwaniem była przyjęta na samym początku budowy kolorystyka - okazało się, że ciemnozielone klocki nie są łatwe do kupienia, trzeba było je zamawiać w sklepach w Polsce, na Litwie, w Szwecji, Finlandii, UK i we Francji. Ciekawa sprawa był z białymi klamkami do budki maszynisty - w katalogu Lego bez problemu znalazłem potrzebne klocki, tylko że ich cena "w detalu" przyprawiała o zawrót głowy. Szczegółowe śledztwo ujawniło, że te klocki to nic innego jak rogi klockowej krowy, którą córka na szczęście miała w kolekcji . Dokonałem stosownej wymiany (miesiąc abonamentu w Spotify) i stałem się szczęśliwym posiadaczem białych klamek :eek:

Rys_03.jpg


Pewnym wyzwaniem był też układ napędowy, którego oczywiście nie dało się wykonać ze standardowych elementów Lego. Tu konieczne było cięcie i klejenie elementów, co zajęło mi może 3 godziny, a efekt jest jak dla mnie zadowalający (ważne że działa i się nie rozpada).

Rys_04.jpg


Ostatni element to węglarka, czyli zwykłe pudło na kołach, które jednak sprawiło mi sporo problemów. Okazało się, że zapewnienie niezbędnej wytrzymałości konstrukcji wymaga bardzo rozbudowanej konstrukcji wewnętrznej, która trzyma to wszystko w jednym kawałku. W efekcie węglarka jest oszukana - w rzeczywistości klockowe "belki" są położone na dachu konstrukcji nośnej. Ale w sumie to nie jest to problem, bo i tak wagon miał być w założeniu pełny, a tego co jest pod belkami po prostu nie widać.

Weg_01.jpg


I tak oto stałem się zadowolonym z siebie posiadaczem pociągu wąskotorowego, co najważniejsze mojej własnej produkcji. Pociąg jeździ, pokonuje absurdalnie ciasne łuki (mniej więcej odpowiadające rzeczywistym łukom o promieniu 25 metrów), i nawet trzeszczy i "stęka", więc udało mi się osiągnąć znaczny stopień "klockowego realizmu". To teraz chyba oficjalnie mogę się nazwać "modelarzem kolejkowym", no bo przecież nie jest to zestaw kupny, tylko produkcja własna, a że kompletnie niepoważna to nie ma dla mnie większego znaczenia, zabawa jest przednia. :giggle:

Tyko żona jakoś tak dziwnie patrzy i pyta, czy na pewno wszystko jest ze mną w porządku :niepewny:
 
OP
OP
HMG

HMG

Aktywny użytkownik
club 0
Reakcje
757 12 1
#4
ZNTK WWO napisał(a):
Pociesze Cię... Ja mam podobnie
Ja względem znaczących spojrzeń i chrząknięć małżonki stosuję prostą metodę - informuję, że mogę bawić się klockami / ciuchciami / modelikami albo nałogowo pić wódkę. Jak na razie to działa :D

Dobrzyn napisał(a):
Można prosić o jakieś zdjęcia en face?
Postaram się, ale tu problemem jest błyszcząca powierzchnia klocków - fatalnie się toto fotografuje, nie da się zastosować lampy błyskowej, a przy sztucznym oświetleniu zawsze gdzieś trafi się jakieś paskudne odbicie światła. Będę jeszcze próbował przy świetle dziennym. Dodatkowy problem to głębia ostrości - "model" jest wbrew pozorom duży (sam parowóz ma prawie 28 cm długości), więc aby mieć ostry bliższy i dalszy plan trzeba stosować duże przymknięcie przysłony co automatycznie przekłada się na długi czas migawki. No i tu przydałby się statyw, na który oczywiście zawsze szkoda mi pieniędzy. Chyba trzeba będzie w końcu przestać sępić...

A zabawa wciągnęła mnie na tyle, że z rozpędu uzbierałem klocki na jeszcze jeden model (też oczywiście wąskotorowy), który w niedalekiej przyszłości zaprezentuję tu w formie "relacji z budowy".
 
OP
OP
HMG

HMG

Aktywny użytkownik
club 0
Reakcje
757 12 1
#6
Lxd2-240 napisał(a):
To jest skala h0?
No w sumie to nie, ale "model" nie jest na serio, tak wiec i skalę potraktowałem z lekkim przymrużeniem oka ;) Zresztą w podobnym "klockowym" wątku w dziale H0 prezentowane modele są mniej więcej w skali 1:45, więc precedens jest.

A tymczasem rozpoczynam "relację z budowy" kolejnego "modelu" (obiecane zdjęcia parowozu nie wyszły, muszę bardziej pokombinować):

Tak więc (wiem, nie zaczyna się od "więc", ale na szczęście nie jestem w szkole, mogę robić błędy) wszystko zaczyna się od wyboru obiektu do odwzorowania. Ja sobie założyłem że będzie to coś do przewozów pasażerskich. Klasyczny wagon odpadł na starcie - byłby zbyt duży i ciężki jak na możliwości mojego parowozu. W tej sytuacji zdecydowałem się na wagon motorowy, wybór ułatwiła mi bardzo ciekawa książka:

https://www.wkl.com.pl/waskotorowe-wagony-spalinowe-w-polsce,1,1,1493?

Wybrałem bardzo mały wagonik MBd1-130, który miał dwie zalety - znalazłem do niego plany (wątpliwej jakości, ale zawsze było na czym się oprzeć) oraz jego wymiary pozwalały na w miarę "realistyczne" zaprojektowanie "modelu" bazując na dostępnych klockach (założyłem, że nie będę tym razem nic piłować, kleić ani malować). Skoro wybrałem obiekt, to wypadało go zwymiarować "w klockach". Sprowadza się to do "przełożenia" rzeczywistych wymiarów na pojedyncze klocki (w światku dużych ludzi bawiących się klockami Lego mówi sie na to "kropki", jest to w przybliżeniu 8 mm) przy zachowaniu wybranej skali (1:20). Efekt to następujący "plan":

MBd1_1.png


Liczby na czarnych polach to właśnie owe "kropki". Można to liczyć ręcznie, ale ja użyłem gotowego rozwiązania. Taki "plan" można albo zacząć realizować "na spontanie", albo posłużyć się programem do stworzenia wirtualnego "modelu". Ma to tę zaletę, że pozwala bardzo precyzyjnie zaplanować "plany zakupowe" klocków. Poniżej efekt mniej więcej 4 dni pracy nad projektem wagonu:

MBd1_2.png


Oczywiście takie projektowanie to zawsze są dwa kroki do przodu i trzy w tył, bo konstrukcja powinna spełnić następujące założenia:
  • bazuje na dostępnych klockach (lub klockach, które da się we własnym zakresie przerobić, przemalować itp.),
  • ma realnie działający napęd (czyli wytrzymała przekładnia, miejsce na silnik, baterie i wszystko, co jest potrzebne do wprawienia wagonu w ruch),
  • konstrukcja musi być wytrzymała, czyli nie może rozpaść się po wzięciu do ręki oraz podczas jazdy po plastikowych torach, które na połączeniach są dość "liberalnie" spasowane,
  • w konstrukcji lepiej unikać szczególnie drogich klocków, które potrafią kosztować kilkadziesiąt złotych za sztukę (na przykład dlatego w parowozie nie ma ciemnozielonych klocków o wymiarach 1x6 "kropek", bo te po prostu kosztują średnio 25 zł za sztukę...).
Przy takich założeniach projektowanie trwa bardzo długo, ale przynajmniej potem nie ma przykrych niespodzianek, gdy okazuje się, ze kluczowy element konstrukcji istniał tylko w imaginacji autora... Ostatecznie w przypadku mojego wagonika projektowanie skończyło się na takim etapie:

MBd1_3.png


Uznałem, że wagon wystarczająco przypomina prawdziwy obiekt, a na kupno klocków nie będę musiał brać hipoteki. Teraz czkam, aż przyjdą wszystkie zamówione paczki, tylko nie daje mi spokoju, że dwie przesyłki zamówiłem z UK... W najgorszym przypadku przemycę je w dostawie szkockiej whisky, która ma do mnie niebawem wyruszyć w bagażu podręcznym małżonki :p
 

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
#7
No to pozwolę sobie na swoje przysłowiowe 3 grosze;) Model naprawdę zacny, wyszedł Ci bardzo fajnie:cool:

Natomiast to, co teraz napiszę, to proszę nie odbieraj tego jako krytyki czy kolokwialnie mówiąc czepialstwa. Bo nie o to mi chodzi, a że siedzę troszku w klockach, to (chyba już) coś tam wiem:cool: Czytając Twój opis i oglądając model, chciałbym zwrócić uwagę na tylko, albo aż dwie rzeczy/kwestie:oops:

Po 1 piszesz:
...W sumie to już robiłem dla siebie i na zamówienie statyczne parowozy z klocków, więc technikę mam opanowaną...
To pewnie wiesz, że wszelaka, mechaniczna ingerencja w klocki (cięcie, szlifowanie, klejenie itp) jest, no co tu dużo pisać nie dopuszczalna, tyle w temacie. Oczywiście wiem, że jest to świadomy wybór i decyzja budowniczego, autora modelu i tu dyskutować nie ma o czym. Tak wybrałeś, postanowiłeś i w efekcie zrobiłeś, i tak już jest. Mi, Nam (oglądającym) może się to tylko albo podobać, albo nie. Uważam, że "rozmiar" Twojego modelu daje naprawdę duże pole do popisu w odwzorowaniu wszelkich detali czy tym bardziej układu napędowego:cool: Można było równie dobrze, np. zastosować customowe (drukowane) elementy, które raz, że są dopuszczalne i akceptowalne w budowaniu takich konstrukcji/układów z klocków, a dwa imho będą zawsze wyglądały lepiej i realniej:oops:

I po 2 piszesz:
...Ponieważ wybrałem najmniejszy możliwy parowóz (Ryś), a "rozdzielczość" klocków Lego jest łagodnie mówiąc ograniczona, musiałem wybrać odpowiednio dużą skalę. Z wyliczeń wyszło mi, że standardowe tory Lego w skali 1:20 będą mniej więcej odpowiadać torom 750 mm, tak więc skala był już ustalona.
Tutaj słowo "skala', zawsze wywołuje u mnie śmiech. Sam zwracasz uwagę, że "rozdzielczość" klocków jest ograniczona. Także używanie słowa "skala" w tym przypadku (Twojego modelu) i każdym innym jest zawsze mocno, bardzo mocno umowna:cool: Po prostu, budując model z klocków nie jesteś w stanie zrobić go w skali, nigdy;)



A jeszcze mam pytanie z innej beczki i czystej ciekawości, jakie to klocki są tak trudno dostępne w kolorze dk green (ciemno zielony)??
Klamki z "rogów" wyglądają ciekawie, bardzo ciekawie, naprawdę. Ale jak tak teraz patrzę, to 1szt nowego elementu (rogu) w kolorze white (biały) w detalu kosztuje 2,50zł (sklep w pl na bl=bricklink), to żaden dramat, chyba? A tak na marginesie, ja np. za "haczyki pirackie" (nr elementu: 2531) w kolorze trans-red (przeźroczysty czerwony). Na zrobienie "patyków" w swoim EN57 1803 płaciłem po 10zł/szt, a potrzebowałem tylko 32szt:cool:

POZdrawiam;)
 
OP
OP
HMG

HMG

Aktywny użytkownik
club 0
Reakcje
757 12 1
#8
Dziękuje za słowa uznania i krytyczne uwagi doświadczonego Kolegi, które są dla mnie bardzo ważne. Pozwala mi to na wyciąganie wniosków i eliminację w przyszłości błędów czy nietrafionych rozwiązań. Korzystając z okazji pozwolę sobie też udzielić wyjaśnień w trzech kwestiach:

Pyrus86a napisał(a):
To pewnie wiesz, że wszelaka, mechaniczna ingerencja w klocki (cięcie, szlifowanie, klejenie itp.) jest, no co tu dużo pisać nie dopuszczalna, tyle w temacie.
To jest dokładnie przyczyna, dla której jestem nieobecny na wszelkich polskich "klockowych" portalach dyskusyjnych. Dla mnie klocki to tylko materiał, dokładnie taki sam jak plastik, karton czy metal. Nie mam bałwochwalczego podejścia do klocków, które jest z niezrozumiałych dla mnie powodów obowiązującym "wyznaniem" wśród większości polskich "AFOL-i". Dla mnie oznacza to tyle, że jeżeli nie ma jakiegoś klocka w potrzebnym kształcenie lub kolorze, i nie da się go zastąpić innym klockiem, to po prostu korzystam z farby, piłki modelarskiej i kleju. Tak jest prościej i taniej niż pakowanie sporych pieniędzy w wydruk, który z reguły i tak okazuje się po prostu słabej jakości (mam drukowane kola do parowozu, są one po prostu kiepskie). W końcu to jest tylko zabawa, więc niby czemu mam się ograniczać?

Wyjaśnię też, dlaczego przekładnia to "samoróbka". Otóż chodzi o bardzo duże obciążenie, jakie musi przenosić przekładnia. W parowozie zastosowałem silnik L z redukcją 1:1,67. Jest to minimalna wartość gwarantująca, że na ciasnych łukach i zwrotnicach silnik będzie w stanie nadal napędzać parowóz. Tu niestety problemem jest wytrzymałość ramy, w której osadzone są koła zębate. Aby cala konstrukcja się nie rozpadła (silnik L jest wbrew pozorom bardzo mocny) konieczne jest wykorzystanie cementów Technic i spięcie wszystkiego pinami. A tu pojawia się problem - taka konstrukcja będzie miała albo 3 "kropki" szerokości, ale będzie widać "bebechy" i będzie rozbudowana w pionie, albo 5 kropek szerokości bez opisanych wyżej wad. W moim parowoziku ostoja ma 4 kropki szerokości (wartość wymuszona przez tory) do tego wymiar pionowy jest mocno ograniczony. Czyli tutaj mogłem w praktyce tylko opracować własne rozwiązanie. Ponieważ wydruk mnie nie interesuje (wysokie koszty, problem z doborem koloru, nie potrafię tego sam zaprojektować), tak wiec pozostało mi użycie tradycyjnych technik modelarskich: pocięcie klocków i sklejenie potrzebnego mi bloku przekładni. Ja z tym nie mam problemu, dla mnie klocki Lego to tylko kolorowe kawałki plastiku ;)

Pyrus86a napisał(a):
Tutaj słowo "skala', zawsze wywołuje u mnie śmiech. Sam zwracasz uwagę, że "rozdzielczość" klocków jest ograniczona. Także używanie słowa "skala" w tym przypadku (Twojego modelu) i każdym innym jest zawsze mocno, bardzo mocno umowna
W pełni się zgadzam, skala jest umowna. W Rysiu rzeczywista skala głównych wymiarów z uwagi na ową "rozdzielczość" klocków oscyluje w granicach 1:19,5 do 1:21, jednak wszystkie wymiary przeliczyłem dla skali 1:20, różnice wynikają z koniecznego zaokrąglenia wyliczonych wymiarów do "pełnych kropek". Przyjęcie konkretnej skali ma zatem jedną niepodważalną zaletę - pozwala zachować proporcje prawdziwego obiektu, bo główne wymiary są przeliczane właśnie według owej przybliżonej skali.

Pyrus86a napisał(a):
A jeszcze mam pytanie z innej beczki i czystej ciekawości, jakie to klocki są tak trudno dostępne w kolorze dk green (ciemno zielony)??
Klamki z "rogów" wyglądają ciekawie, bardzo ciekawie, naprawdę. Ale jak tak teraz patrzę, to 1szt nowego elementu (rogu) w kolorze white (biały) w detalu kosztuje 2,50zł (sklep w pl na bl=bricklink), to żaden dramat, chyba?
Tu wyjaśnienie jest bardzo proste: klocki do budowy parowozu gromadziłem prawie rok temu. Ceny klocków na BL potrafią się zmieniać bardzo szybko, tak więc to co było bardzo drogie powiedzmy w lutym 2020, może być bardzo tanie w grudniu 2020, bo akurat w "międzyczasie" Lego raczyło wypuścić zestaw zawierający kilkanaście sztuk owego bardzo drogiego klocka. A co do konkretów: ciemnozielona belka 1x6 w momencie kupowania klocków kosztowała min. 12 zł za sztukę, podczas gdy kombinacja klocków 1x2 i 1x4 kosztowała łącznie 80 groszy, wybór był oczywisty. Natomiast białe rogi w tym czasie dostępne były tylko w 5 sklepach oferujących wysyłkę do Polski, najtańsze kosztowały 23 zł za sztukę, czyli w takim ujęciu "miałem to po taniości". A że z obecnej perspektywy córka zrobiła doskonały interes, to już zupełnie inna sprawa :oops:
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#9
Super robota, większość Ci zazdrości ale nie mają odwagi o tym powiedzieć, mówię o modelarzach, reszta ściera kurz ze swoich gablot i nic ich nie interesuje.
Wstawiaj zdjęcia, opowiadaj nam, będziemy się cieszyć razem z Tobą.(y)
Pokażę te zdjęcia mojemu "młodemu" (idzie mu dwudziesty ósmy rok a ciągle się bawi klockami ) spodoba mu się.
 
OP
OP
HMG

HMG

Aktywny użytkownik
club 0
Reakcje
757 12 1
#11
Dobrzyn napisał(a):
Trochę nie kumam... Cięcie i klejenie jest passe ale drukowanie jest kosher? Dlaczego?
Też nie wiem, ale kiedyś bardzo mnie za to skrzyczał pewien utytułowany przedstawiciel polskiego światka AFOL-i (skrót od Adult Fan Of Lego, czyli taki „klockowy" MIKOL), ale niestety nie wyjaśnił dlaczego :niepewny:, a jakoś nie miałem ochoty pytać...
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#13
Myślę, że chodzi tu o ideę klocków Lego - w kreatywny sposób wykorzystać dostępne materiały żeby tworzyć nowe konstrukcje bez ingerencji w poszczególne elementy (przerabianie). Z praktycznego punktu widzenia każdy ma takie same szanse na stworzenie czegoś niespotykanego bez umiejętności majsterkowicza ;) A przecież wiele prac jest ze sobą porównywanych, nawet są konkursy, więc to, że ktoś umiał przerobić dostępne klocki na coś czego nie ma w standardowym zestawie to szok poznawczy. Myślę, że dodruk elementów "nie boli" tak mocno fanów jak ingerencja w oryginalny produkt ;) Nawiasem mówiąc bardzo ładna konstrukcja wyszła.
 
OP
OP
HMG

HMG

Aktywny użytkownik
club 0
Reakcje
757 12 1
#14
Paweł R napisał(a):
Olać to, cel uświęca środki, robisz to dla klockowych maniaków czy dla siebie.
Parowóz zrobiłem dla siebie, dlatego nie mam zamiaru nic zmieniać w moim „niekoszernym” podejściu. Nadal będę ciąć, kleić i malować klocki, jeżeli innymi rozsądnymi metodami nie da się osiągnąć zamierzonego efektu. Po prostu taktuję to jako oderwanie od ponurej rzeczywistości i zwykłą rozrywkę.

old_jawa napisał(a):
Z praktycznego punktu widzenia każdy ma takie same szanse na stworzenie czegoś niespotykanego bez umiejętności majsterkowicza
Takie wyjaśnienie ma oczywiście sens w przypadku konkursów, gdzie każdy powinien mieć równe szanse. Tylko że w moim przypadku „wymiana uprzejmości” miała miejsce w sytuacji absolutnie niezwiązanej z jakimkolwiek konkursem czy publiczną prezentacją. Z tego względu doszedłem do wniosku, że najlepsze dla mnie rozwiązanie to rezygnacja z kontaktów z wyznawcami „jedynie słusznej ideologii”.

A tymczasem mój projekt wagonika napotkał nieprzewidziane problemy. Udało mi się zabezpieczyć dostawę ostatnich potrzebnych klocków z UK, ale za to producent „centralki” kontrolującej "model" raczył wysłać przesyłkę pod zły adres (przysłali e-maila, w którym przyznali się do pomyłki), zatem niestety jeszcze sobie poczekam na dostawę kluczowego elementu, który przy okazji stanowi istotną cześć konstrukcji nośnej :cry:
 

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
#15
Dziękuje za słowa uznania i krytyczne uwagi doświadczonego Kolegi, które są dla mnie bardzo ważne...
Wiesz z tym doświadczeniem to bez przesady :) (jeszcze) aż taki dobry nie jestem w te klocki. Bo jak widać moje modele też są "miejscami" mało "koszerne":cool: jak np. czoło EN57 1803, które po dziś dzień jest oklejone. I uwierz mi doskonale wiem co masz na myśli i co opisujesz, mam na myśli tę "wymianę uprzejmości'. Kwestie, o których wspominałem, owszem można nazwać "krytyką" ale nie taki miałem zamiar:oops: aby Cię krytykować. Poprostu, to dzieje się z "automatu", że zwracasz uwagę na kwestie, rozwiązania, patenty od razu a obok których "przejdzie obojętnie" 9ciu na 10ciu oglądających, taka niestety jest prawda. Nie oceniam Twojego MOC'a, mówiąc co ewidentnie można zrobić znacząco lepiej czy co jest słabe (jak dzieje się to na klockowych forach czy grupach fb itp), jeszcze raz podkreślam nie taki miałem/mam zamiar:oops:
Chodziło mi o to, że skoro Twój MOC, 1. jest "duży" (bo +/- umiem realnie/namacalnie wyobrazić sobie jego wymiar), to 2.duży = czyli np. w środku będzie sporo miejsca, i 3.skoro, sporo miejsca to można tam nieźle pokombinować, np. z napędem (bo jak wiadomo, klocki dają więcej możliwości im więcej miejsca). Taki miałem tok rozumowania:)
Wyjaśniłeś m.in. mi dlaczego tak wybrałeś, postanowiłeś a nie inaczej i jest ok. Jak napisałem to jest Twój wybór, Twoja decyzja, i ja to szanuję. Sam mam podobnie z resztąo_O jak coś sobie: wymyślę, zrobię, i to działa czyli w efekcie jest OK to nie ma o czym dalej myśleć.

W odp na to co napisał Kolega:
Trochę nie kumam... Cięcie i klejenie jest passe ale drukowanie jest kosher? Dlaczego?
No bo tu nie ma co kumać:p Bardzo trafne jest wyjaśnienie Kolegi:
Myślę, że chodzi tu o ideę klocków Lego - w kreatywny sposób wykorzystać dostępne materiały żeby tworzyć nowe konstrukcje bez ingerencji w poszczególne elementy (przerabianie). Z praktycznego punktu widzenia każdy ma takie same szanse na stworzenie czegoś niespotykanego bez umiejętności majsterkowicza ;) A przecież wiele prac jest ze sobą porównywanych, nawet są konkursy, więc to, że ktoś umiał przerobić dostępne klocki na coś czego nie ma w standardowym zestawie to szok poznawczy. Myślę, że dodruk elementów "nie boli" tak mocno fanów jak ingerencja w oryginalny produkt ;) Nawiasem mówiąc bardzo ładna konstrukcja wyszła.
Ja tylko dodam od siebie, że w momencie kiedy zacząłem bawić się klockami i wybrałem tematykę, taką a nie inną, w której chcę budować (czyli kolokwialnie mówiąc: kolejki), to również automatycznie szukałem wszelkiej wiedzy na ten temat. Co i jak oraz z czym to się "je". I okazało się, iż budowanie modeli, makiet czy wszelkich innych cudów z klocków LEGO. Też powinno się odbywać zgodnie z pewnymi normami, kolokwialnie mówiąc zasadami, po prostu. I tutaj mam na myśli kwestie, które są i będą "be" oraz te, które są dopuszczalne i akceptowalne. Ja nie mam z tym problemu. Bo robiąc np. jakiś model, staram się zrobić go wg zasad (a warto tu przypomnieć, iż moje modele są mniejsze od modelu Kolegi @HMG ), a jak się nie daje to robię go tak, abym przede wszystkim ja był z niego zadowolony:cool:

Reasumując, tak jak napisał Kolega:
Sam czekam na dalszy postęp w pracach.

POZdrawiam;)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
HMG

HMG

Aktywny użytkownik
club 0
Reakcje
757 12 1
#16
Bardzo dziękuje Koledze za obszerne wyjaśnienia. Ja wbrew pozorom bardzo doceniam wszelkie opinie i krytykę, bo to jest dla mnie cenna informacja, co mogę / powinienem poprawić w mojej pracy (albo hobby). Chciałbym też wyjaśnić, dlaczego w moim „modelu” poszedłem na daleko idącą łatwiznę, bezpardonowo tnąc i klejąc klocki. Otóż parowozik mimo tego, że obiektywnie jest bardzo duży, to jednak oferuje wyjątkowo mało dostępnej przestrzeni w środku. Wynika to z dwóch zasadniczych powodów:

1. Mój „model” jest że tak to ujmę, „przezierny”. Oznacza to, że jeżeli w prawdziwym parowozie była na przykład wolna przestrzeń pomiędzy kotłem a ostoją, to dokładnie tak samo jest w mojej zabawce. Widać to na poniższym, dalece niedoskonałym zdjęciu:

Przekroj.jpg


W efekcie takiego „modelowania”, ilość wolnej przestrzeni wewnątrz jest dramatycznie ograniczona. Mi na przykład nie udało się całkowicie schować silnika, który u mnie udaje widoczny element obudowy paleniska. Do tego w budce maszynisty starałem się odtworzyć osprzęt kotła, w wyniku czego po prostu nie ma tam dostępnej przestrzeni, trochę widać to na kolejnym zdjęciu:

kociol.jpg


2. Model musi być wytrzymały, bo jazda po torach Lego trochę przypomina jazdę po mocno zdezelowanych torach – parowóz szarpie, podskakuje i chwieje się na boki. W „rzeczywistości klockowej” oznacza to konieczność zbudowania bardzo wytrzymałego „szkieletu”, który będzie trzymać całą konstrukcję w jednym kawałku. W efekcie na przykład w zbiornikach wody nie ma miejsca na nic, są one wypełnione konstrukcją „trzymającą zewnętrzne klocki w kupie”. Do tego cała górna część kotła jest szczelnie wypełniona konstrukcją nośną, w wyniku czego ilość dostępnego miejsca wewnątrz konstrukcji jest bardzo ograniczona. A tutaj mamy zdjęcie ostoi, pokazujące jak mało dostępnej przestrzeni jest w tym „modelu”:

ostoja.jpg


Tu warto zwrócić uwagę na to, że napęd jest przenoszony na obie osie za pomocą dodatkowej osi ustawionej wzdłuż ostoi. Było to konieczne, bo wiązary nie są w stanie przenieść napędu pomiędzy osiami wiązanymi, są one zbyt delikatne, silnik po prosu je rozrywał. Przekładnia znajduje się powyżej małego szarego kółka zębatego, które widać mniej więcej na środku zdjęcia. Jest skonstruowana tak, że można w niej wymieniać koła zębate zapewniając przełożenie od 1:1 do 1:9. To ostanie przełożenie jest wystarczające do ukręcenia osi Lego, która wbrew pozorom jest bardzo wytrzymała. Po testach wyszło na to, że silnik działa optymalnie przy przełożeniu 1:1,67, przy innych albo jest za słaby albo parowóz toczy się zbyt wolno nawet jak na standardy wąskotorowe.

A teraz pozwolę sobie wkleić jeszcze trzy mocno niedoskonałe zdjęcia parowozika:

enface1.jpg


gora.jpg


tyl.jpg


Na ostatnim zdjęciu jest pewna ciekawostka – widoczne 4 prostokątne ciemnozielone klocki. Obecnie na BrickLink (taki „Amazon” dla sklepów sprzedających „klocki na sztuki”) dostępny jest taki jeden klocek w UK, w cenie 25 groszy, następnie mamy trzy sklepy w Brazylii, oferujące spore ilości tych klocków (ale cena przesyłki + cło i VAT przekreśla sens zakupu), a potem wracamy do Europy, najtańsza oferta w UE zaczyna się od 16,73 zł za sztukę w sklepie w Austrii (mają tylko 2 klocki), a średnia cena za nowy klocek to 35,79 zł za sztukę! Ja w moim „modelu” mam 4 takie klocki kupione w wzmiankowanym brytyjskim sklepie, którego właściciel najprawdopodobniej nie do końca widział, co sprzedaje :cool:

I na prawie koniec jeszcze jedno zdjęcie. Tym razem są to „bebechy” tendra. Duży ciemnoszary element w środku to bateria, która tutaj jest położona na boku, natomiast jasnoszary element poniżej baterii to odbiornik IR, który pozwala sterować parowozem:

Tender.jpg


I na zupełny koniec: dotarła „centralka sterująca”, którą producent raczył za pierwszym razem wysłać na jakiś „randomowy” adres. Tym razem wszystko poszło gładko, przesyłka ze Słowenii wysłana w poniedziałek (wczoraj!) dzisiaj wieczorem była już mnie na biurku w Warszawie. Tak więc powoli będę mógł startować z budową wagonu, tylko najpierw muszę jakość wyjaśnić małżonce, dlaczego zamierzam zaanektować cały stół na rozłożenie „taczki klocków” :eek:
 
OP
OP
HMG

HMG

Aktywny użytkownik
club 0
Reakcje
757 12 1
#18
Zrozumienie ze strony małżonki zostało wzmocnione z mojej strony instalacją kolejnej półki na książki i zakupem wygodnego fotela będącego załącznikiem do biblioteczki ;)

A poniżej fotka pokazująca jak wygląda 2300 klocków, które pracowicie rozłożyłem na stole:

Mbd1_klocki3.jpg


Teraz pozostaje mi już tylko to poskładać :oops:
 

Podobne wątki