• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0e Model parowozu C1n2t Cukrowni „Kruszwica”

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.017 23 2
#1
Hejo :)

Prezentuję, bo jeszcze tu nie prezentowałem. A co!
Od jakiegoś czasu dobrze mi tu, na forum, nawet pomimo sprzeczek w niektórych wątkach. Więc dlaczego się z kolegami nie podzielić? :D
Model zacząłem w sierpniu 2016 roku, a ukończyłem jakoś pod koniec stycznia 2017.
Jest statyczny i do dzisiaj nie wiem dlaczego szarpnąłem się na wykonanie kół z kartonu, zamiast dobrać jakieś fabryczne. o_O :devil:
Wątpię żebym teraz tak postąpił. :LOL:

Parowóz typu C1n2t na tor 750 został wyprodukowany w Warszawskiej Spółce Akcyjnej Budowy Parowozów (WSABP). Typ parowozu oznacza tendrzaka o układzie osi 0-3-1, dwucylindrowego, na parę nasyconą. Dokumentacja maszyny była gotowa w roku 1926, natomiast w 1927 parowozik wyjechał z hali o własnych siłach.

wsabp dla kruszwicy.jpg

http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/8147

Chęć zakupu parowozu wyraził zarząd Cukrowni Kruszwica i takim oto sposobem trafił na kolej buraczaną, gdzie szczęśliwie przejeździł aż do roku 1968.
Parowóz różni się trochę od egzemplarza na zdjęciu i filmie, gdyż cukrownia zażyczyła sobie dwukrotne powiększenie zbiorników na wodę.
Jako ciekawostkę należy dodać, iż był to pierwszy parowozik wąskotorowy wyprodukowany przez WSABP.

Model powstał z kartonu nad podstawie dokumentacji zawartej w książce „Parowozy wąskotorowe produkcji polskiej” autorstwa Bogdana Pokropińskiego.
Tak, wiem jakie są schematy pana Bogdana, ale wtedy chęć "mania" modelu była większa. :D

ResoryC12.jpg


ResoryC13.jpg


ResoryC14.jpg


osienapedneC1n2t3.jpg


osienapedneC1n2t4.jpg


osienapedneC1n2t7.jpg


tocznec1n2t2.jpg


tocznec1n2t3.jpg
 
OP
OP
PingwinRico

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.017 23 2
#16
Dziękuję za wszystkie komentarze. :D
I wbrew pozorom tu nie ma tajemnej technologii.
Narzędzia to w głównej mierze: ołówek mechaniczny, metalowa linijka, nożyk do tapet, chiński skalpel modelarski, mata do cięcia, igły, wykałaczki, nożyczki i dwa rodzaje klejów: klej cyjanoakrylowy Bond (rzadki) oraz klej do podklejania tapet R-440 Technicqll 100ml
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 484
Tabor 0
Tabor 5
Tabor 9
A
Tabor 15

Podobne wątki