• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pantografy i sieć trakcyjna

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#1
właśnie nie, ładnie się otworzyły, ładnie składają, bez problemu można ustawić górną część w poziomie (tak, że niby dotyka trakcji) ,
Ciekawe co na to miłośnicy zasilania z pantografu (?) :) ...bo zabrzmiało jakby nie było tendencji do nacisku do góry. Wydaje mi się, że w takim wypadku pantograf jednak musi trochę naciskać na druta. Ale nie ciągnę tego, niech się znawcy zastanawiają :)
 

JarW

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
jest nacisk, ponieważ się otwierają wg mnie wyżej, niż wtedy gdy widać jak jeździ pod drutem...zatem pod trakcją będzie bardzo
dobrze przylegać i naciskać wg mnie, więc spoko...bez obaw, będzie pobierać prąd z drutów (y)
 
OP
OP
J

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#4
@jafrap Ty jeździsz pod drutem i zasilasz modele Twoich elektrowozów poprzez odbieraki?
Zadałem pytanie czy pantograf ma nacisk na ewentualną sieć przy chęci zasilania modelu z druta po wpisie kolegi, który napisał, że można ustawić w pozycji że "niby dotyka sieci". Pomyślałem, że jak drut gdzieś na makiecie z aktywna siecią (np. pod mostem) będzie nieco bliżej toru i zegnie te patyki do dołu, to tak już zostaną... Ale OK. O nic już nie pytam, bo zaraz wyjdzie, że znowu się czepiam.
W końcu model ma taką możliwość, więc co tak się dopytujesz? A może chcę sobie zrobić sieć trakcyjną nad torem? To takie dziwne, czy takie ciekawe?
 
Ostatnio edytowane:

Robert Reschka

Znany użytkownik
Reakcje
2.424 230 14
#5
Nie, chciałem tylko wiedzieć czy masz realny problem, czy tylko teoretyzujesz. Błędy mogę tylko poprawiać na doświadczeniach praktycznych a nie na teoriach.

Ale w tym wypadku nie ma co poprawiać bo odbieraki nigdy nie miały problem z naciskiem na drut, obojętnie w jakiej pozycji.
 
Ostatnio edytowane:

garcia ramirez

Znany użytkownik
Reakcje
1.117 50 6
#6
Nie chciałem tylko wiedzieć czy masz realny problem, czy tylko teoretyzujesz, bo błędy mogę tylko poprawiać na doświadczeniach praktycznych a nie na teoriach.
Mój elektropneumatyczny analizator wpisów forumowych podaje że chodzi o rozważania czysto teoretyczne, jeśli nie filozoficzne. Takich tu niestety większość.
 
OP
OP
J

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#9
Cyfrowym i analogowym. Ale wiem do czego zmierzasz... :) Nie ciągnijmy tego bo garcia ramirez się rozkręca.
 
Ostatnio edytowane:

Robert Reschka

Znany użytkownik
Reakcje
2.424 230 14
#10
Nie zmierzam do niczego. Chciałem Ciebie tylko poinformować żebyś przypadkiem nie próbował zasilać modeli cyfrowych poprzez pantograf. Może się stać, że Ci dekoder pójdzie z dymem. To w każdym modelu tak się może stać od każdego producenta …
 

Mycowski

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
A ja mam takie pytanie trochę poza konkurencją.
Czy którykolwiek z producentów rozważa wprowadzenie regulacji wysokości podnoszenia pantografów?
Strasznie mi tego brakuje w elektrowozach.
Jeżeli nie chce się bawić w wieszanie rur kanalizacji, męczyć z naciągami lini, itd to muszę jeździć albo z całkowicie złożonym albo męczyć się z jakimiś związywaniem pantografów nitkami itp. Inaczej moje delikatne słupy + imitacja linii zaczną jeździć razem z lokomotywą.
Jak na razie mam tylko jedną lokomotywę (roco E10) w której wysokość reguluje się przez cv + serwo - oczywiście jest też funkcja podnoszenia/składania.
Wiem, że to dość drogie rozwiązanie a mi wystarczyłaby śrubka (nawet wewnątrz), którą mógłbym wyregulować tą wysokość.
 

Mycowski

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
Tak wiem o tym. Jednak to wciąż drogie serwa, nie powszechne rozwiązanie. Fajnie by było mieć EU07, Et22, każdy elektrowóz, ETZ z normalnie wyglądającymi pantografami podczas jazdy.
 
OP
OP
J

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#14
Nie zmierzam do niczego. Chciałem Ciebie tylko poinformować żebyś przypadkiem nie próbował zasilać modeli cyfrowych poprzez pantograf. Może się stać, że Ci dekoder pójdzie z dymem. To w każdym modelu tak się może stać od każdego producenta …
Wiem. Ale dzięki za radę. Pytałem z ciekawości. Kilku kolegów ma sieć aktywną. Ja teraz buduję moduł z siecią ale nie wiem jeszcze czy trzeć pantografem (opcja 1) czy udawać że trze (opcja 2). Oczywiście w obu wypadkach sieć będzie zdechła, a zasilanie cyfrowe z szyn :) Pod kątem opcji 1 ciągnąłem temat tego nacisku pantografu.
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
#15
Wiem. Ale dzięki za radę. Pytałem z ciekawości. Kilku kolegów ma sieć aktywną. Ja teraz buduję moduł z siecią ale nie wiem jeszcze czy trzeć pantografem (opcja 1) czy udawać że trze (opcja 2). Oczywiście w obu wypadkach sieć będzie zdechła, a zasilanie cyfrowe z szyn :) Pod kątem opcji 1 ciągnąłem temat tego nacisku pantografu.
Heloł :) Już prototypy lokomotyw pokazane w Piotrkowie jeździły w sposób dynamiczny w odniesieniu do sieci - i to 0.3mm! Na filmie (przepraszam za brak profesjonalizmu w jego kręceniu) widać jak pantograf reaguje na zmianę wysokości przewodu jezdnego. O ile pamiętam naprężenie było klasyczne (śruba 8mm), a z odbieraka usunięta została jedna sprężynka. Wydaje mi się więc, że nie ma obaw :)

 

Walter Rusin

Jasnowidz roku
Reakcje
45 1 5
#16
Wiem. Ale dzięki za radę. Pytałem z ciekawości. Kilku kolegów ma sieć aktywną. Ja teraz buduję moduł z siecią ale nie wiem jeszcze czy trzeć pantografem (opcja 1) czy udawać że trze (opcja 2). Oczywiście w obu wypadkach sieć będzie zdechła, a zasilanie cyfrowe z szyn :) Pod kątem opcji 1 ciągnąłem temat tego nacisku pantografu.
Takie głupie pytanie - jak jest ze ścieraniem pantografu gdy trze o sieć?
 

Robert Reschka

Znany użytkownik
Reakcje
2.424 230 14
#17
@Mycowski

Fajnie to wygląda, tylko kto to zapłaci cenę za taki model w tej sytuacji, jak nie jesteśmy sami na rynku? Jest tańsza alternatywa i 1500 PLN ilu by dało za EU07 z samodzielnym piskiem kół w zakrętach/rozjazdach, błyskiem elektrycznym w przedziałach WN, i działającymi odbierakami? Te w odbierakach haczyki są skutek zaprojektowania pantografów pod tym pretekstem. Nie ukrywam, że zrezygnowałem z tej maksymalnie wyposażonej wersji (miała się nazywać Toptech Edition), która miała się ukazać równolegle z Collectors Edition ze względu na istnienie modelu PIKO.

Jak to będzie w wypadku SU45 jeszcze nie wiem. Czy będzie TopTech Edition SU45, będzie zależało od tego, co PIKO wypuści, lub jak mi zejdą siódemki.
 

Mycowski

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
Nie chodzi mi właśnie o zdalnie podnoszone/regulowane pantografy tylko o ramię z pantografu do wnętrza budy + regulowany ogranicznik (np. śrubkę). Wydaje mi się, że nie podniosłoby to ceny aż tak bardzo.
 

Robert Reschka

Znany użytkownik
Reakcje
2.424 230 14
#20
Żyłka wędkarska do poprzeczki pod ślizgiem, i pętla o haczyk na dole. Koszt 2 grosze. Tak w klubie w Kolonii gonią siódemki ze ślizgiem 2mm pod drutem.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
1
Tabor 5
Tabor 19
Tabor 14
Tabor 26

Podobne wątki