• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Pan Samochodzik i Fantomas - da się to ogarnąć?

OP
OP
ToTom

ToTom

Aktywny użytkownik
Reakcje
51 1 0
Małe postępy w mojej kolejce.
1. Plan – drobne korekty układu a po rozłożeniu wszystkiego i pomierzeniu pozostałego, wolnego miejsca, zmiana rodzaju zabudowy.
2. Podstawa – pomalowana (żeby potem spod trawy lub szutru nie świecił żółty styrodur), góry i tunele zrobione na miarę moich możliwości.
3. Tory – rozłożone, zasilanie polutowane. Napędy zamontowane. Sterowanie uruchomione. Wszystko śmiga na DR5000 (aplikacja Z21, Multimouse, PikoSmart Light, i na PC: iTrain, RocRail).
4. Tabor – lokomotywy udźwiękowione (dzięki Elvis-model). Wagony w ilości wystarczającej do zabawy są.

I teraz pomału będę dokładał zabudowania zgodnie z planem. Wszystkie (poza wioską) umieszczone w scarm budynki mają już wymiary zgodne z upatrzonymi do kupienia domkami.
Teraz planuję przerwę w pracach na rzecz zabawy oraz poszukiwania inwencji na wykończenie terenu, żeby nie była taka płaska decha.

PS. Zabawa w kolejki jest SUPER!
 

Załączniki

  • 300,6 KB Wyświetleń: 165
  • 276,8 KB Wyświetleń: 184
  • 182,8 KB Wyświetleń: 167
  • 402,5 KB Wyświetleń: 162
  • 235,3 KB Wyświetleń: 156
  • 310,5 KB Wyświetleń: 145
  • 216 KB Wyświetleń: 140
  • 447,6 KB Wyświetleń: 147
  • 244,1 KB Wyświetleń: 147
  • 352 KB Wyświetleń: 145
  • 200,1 KB Wyświetleń: 136
  • 237,4 KB Wyświetleń: 141
  • 209,1 KB Wyświetleń: 140
  • 329,2 KB Wyświetleń: 147
  • 195,2 KB Wyświetleń: 142
OP
OP
ToTom

ToTom

Aktywny użytkownik
Reakcje
51 1 0
Dzięki za przeniesienie. Zdaję sobie sprawę, że to tylko taka duża kolejka... Oddalona o lata świetlne od makiet, które podziwiam na forum albo na wystawach (choćby we Włocławku). Staram się nauczyć tego i owego. Kiedyś będzie łatwiej zrobić porządny moduł.
Najważniejsze, że grzebanie przy tym daje sporo frajdy i czas miło leci :)
Moim zdaniem o to w tym wszystkim chodzi.
 
OP
OP
ToTom

ToTom

Aktywny użytkownik
Reakcje
51 1 0
Dokładnie. Mnie samo grzebanie daje czasem więcej frajdy, jak sama zabawa później.
Ale ta ilość czasu konieczna na "grzebanie" mnie zadziwia... Może to na początku tak jest, że nie wiadomo w co ręce wsadzić?

Mała zmiana w pomyśle na zabudowę. Uprościłem przebieg drogi i cały teren podzieliłem na strefy:
1. Wioska - taka malutka... wystarczy :)
2. Przestrzeń publiczna - poczta z rampą, stacja paliw, sklep, budynek dworcowy, zbiornik wodny (uparłem się, żeby był).
3. Teren przemysłowy - ciepłownia, szopa. I mam pomysł na wykorzystanie elementów z zestawu Fallera - dwa poziome zbiorniki, jeden (mały) stojący, do tego stacja tankowania dla lokomotyw spalinowych. Na planie będzie tam gdzie jest szare podłoże w okolicy szopy. Zmieści się bez problemu. I jakaś cysterna samochodowa pod kranem zbiornika. ..
4. Magazyny - z lewej u góry. Obecny układ podoba mi się bardziej. Zastanawiam się nad połączeniem z drogą - tylko w którym miejscu zrobić przejazd przez bocznice?
5. Skład paliw - wymierzony pod zestaw od Auhagena (+ dwa zbiorniki z innego zestawu od Fallera). Spokojnie mogę tam zrobić kawałek drogi z placem manewrowym. Będzie napełnianie zbiorników z cystern kolejowych i może też stać jakaś cysterna samochodowa. Zastanawiam się nad ogrodzeniem - zostawić dla składu paliw jedną bocznicę (zamykaną bramą) a drugą odgrodzić i zrobić z niej "odstawczą" ze stacji? Czy obie przeznaczyć dla składu paliw?
6. Kopalnia - Fortuna od Fallera. Rampy raczej nie będzie. Szukam pomysłu na drogę, ale chyba nie da rady...

Układ torów bez zmian.

PS. Czy w Rocrail można ustalić sobie przebiegi i "włączać" je jednym kliknięciem (chodzi mi np. o ustawienie przebiegu z toru 6 do składu paliw). W iTrain już mi się udało to zrobić, ale jakby się dało uniknąć zakupu pełnej wersji tego programu (został mi jeszcze miesiąc triala) to bym skorzystał z darmowego Rocrail...
W iTrain fajne jest też to, że w rozjazdach krzyżowych i potrójnym mogę sobie zrobić "mini przebiegi" dzięki którym mogę precyzyjnie określić kierunek przejazdu zamiast klikać kilka razy aż ustawi się oczekiwany układ.
Poniżej przykład z iTrain (z toru 6 do składu paliw oraz do lokomotywowni, a z toru 4 do kopalni):
Zrzut ekranu (286).png



PS2. Znalazłem aplikację na androida, w której można sterować lokomotywą w sposób zbliżony do symulatora :) Nieco dodaje realizmu a na pewno zmusza do większej uwagi.
Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=hu.digitools.digitrains
 

Załączniki

OP
OP
ToTom

ToTom

Aktywny użytkownik
Reakcje
51 1 0
Skład paliw (+2 niebieskie zbiorniki) wstępnie przymierzony. Droga i plac manewrowy powinny się zmieścić, najwyżej przytnę nieco skały :)
W okolicy szopy będzie się tankować lokomotywy i napełniać samochody-cysterny. Planuję tam betonowy plac wspólny dla ciepłowni i tych zbiorników. Układ zbiorników na razie nie jest ustalony.
Jak już definitywnie zdecyduję gdzie staną zbiorniki, wtedy połączę wszystko rurociągami.
Udało się również uruchomić GbbKolejka i to ten program ostatecznie będę wykorzystywał.
 

Załączniki

OP
OP
ToTom

ToTom

Aktywny użytkownik
Reakcje
51 1 0
Sam sobie odpowiadam, nieładnie...
Napatrzyłem się na Wasze skrzynki we Włocławku i w Krakowie i zasiało się we mnie ziarenko skrzyneczkowe :)
Ale najpierw eksperymenty. Jakiś postęp prac z kolejką jest. Wciąż stan surowy, ale raczej w najbliższym czasie już od ściany nie będę odsuwał, a to daje możliwość pobawienia się lokomotywami.
Cały czas uczę się tego i owego. GBBKolejka działa jak trzeba. Zastanawiam się nad częściową automatyzacją (kontraktony).
Generalnie zabawa na całego.

 

Załączniki

OP
OP
ToTom

ToTom

Aktywny użytkownik
Reakcje
51 1 0
Mała aktualizacja. Udało się zautomatyzować kolejkę bez modułu informacji zwrotnej. Pociągi jeżdżą aż miło. Mimo to zamierzam wstawić Digikeijs DR4088OPTO i na razie 6 kontaktronów.
Staram się jak mogę, żeby jakoś pozbyć się efektu płaskiej deski.
Poprzestawiałem elementy związane z paliwami - teraz jest więcej miejsca na plac manewrowy dla samochodów.
Zastanawiam się jak wkomponować kopalnię miedzy tory. Zmieści się spokojnie. Ale tam muszę coś jeszcze w pionie wymyślić.
W centrum wymyśliłem, że jakby puścić drogę tunelem (w kierunku "strefy przemysłowej) to uzyskuję całkiem sporą przestrzeń na wioskę na miłej dla oka skarpie (w górę myślę zrobić wąską, szutrową drogę). Na szczycie kościółek, sklep, plebania :) Od tyłu mur oporowy.
Uparłem się na staw - znalazłem na jakimś filmie fajny pomysł. Po adaptacji wyszedł mi stawek przechodzący w kanał (pod torami) a potem w wąską strugę z przepustem pod torami szlakowymi.
Powinno fajnie wyglądać. Co sądzicie?
 

Załączniki

OP
OP
ToTom

ToTom

Aktywny użytkownik
Reakcje
51 1 0
Nikt, nic? :(
Ponieważ pomysł ze środkiem (górka na wioskę) wymaga jeszcze dopracowania, postanowiłem zreorganizować kopalnię. Nie podobał mi się tam brak drogi i ogólnie ciasnota. Pomysł na teraz - wywalenie przystanku na zewnątrz.
Mam teraz sporo miejsca na jakiś skład węgla, jest droga. Chyba fajniej.
Teraz czas na dojrzewanie obu pomysłów :)
 

Załączniki

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Tak jak powiedziałem w Październiku "Jakby postawić te perony na zewnątrz pętli to chociaż będzie wyglądać jakby dojście/dojazd do nich jest poza granicami makiety." :p
 
OP
OP
ToTom

ToTom

Aktywny użytkownik
Reakcje
51 1 0
Tak jak powiedziałem w Październiku "Jakby postawić te perony na zewnątrz pętli to chociaż będzie wyglądać jakby dojście/dojazd do nich jest poza granicami makiety." :p
Wtedy chyba byłem za bardzo skupiony na układzie torów.
Teraz tamtego nie tykam, a staram się poukładać środek... Tak, żeby chociaż były minima logiki zachowane :)
 
OP
OP
ToTom

ToTom

Aktywny użytkownik
Reakcje
51 1 0
Powoli realizuję plan.
Postanowiłem zatrudnić maszynistów. Chwilowo jeździ ich czterech. Plus trzech dodatkowych będzie w tym samym czasie manewrować poza szlakami. Ale to później, jak pierwsi czterej zdobędą więcej doświadczenia.

 

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
Dla mnie to ten staw mało realistycznie się prezentuje, zwłaszcza, że powinien być we wgłębieniu. Jeśli Kolega chce walczyć z efektem płaskiej deski to proponuję:

1. Styrodur z którego zrobimy niewielkie nierówności terenu (od 2 mm do chyba 10 cm grubości da się kupić także naprawdę można poszaleć).
2. Sypanie drobnego piasku przed położeniem trawy i zalanie go mlekiem wikolowym, to automatycznie dodaje wiele drobnych niedoskonałości w terenie zwłaszcza jak się sypie ręką.
 
OP
OP
ToTom

ToTom

Aktywny użytkownik
Reakcje
51 1 0
Dla mnie to ten staw mało realistycznie się prezentuje, zwłaszcza, że powinien być we wgłębieniu. Jeśli Kolega chce walczyć z efektem płaskiej deski to proponuję:

1. Styrodur z którego zrobimy niewielkie nierówności terenu (od 2 mm do chyba 10 cm grubości da się kupić także naprawdę można poszaleć).
2. Sypanie drobnego piasku przed położeniem trawy i zalanie go mlekiem wikolowym, to automatycznie dodaje wiele drobnych niedoskonałości w terenie zwłaszcza jak się sypie ręką.
Dziękuję za rady. Staw zaznaczyłem tylko orientacyjnie - żeby złapać wymiary. Planuję zrobić go we wgłębieniu.

A teraz grubo :)
Przeżyłem na poddaszu zimę, czasem dogrzewając elektrycznie. Nie było źle, zwłaszcza, że dużo prac robiłem w mojej ogrzewanej kanciapie za ścianą.
Tak wiec kolejka zostaje tam gdzie jest. A skoro tak, to marnuje się dużo miejsca. Co by było gdyby puścić to pod ścianami? Albo po przekątnej?
Miałby ktoś czas i ochotę powalczyć?
Chciałbym zostawić to, co mam już fajnie zrobione - tory zaznaczyłem na czerwono. Nie będzie problemu, żeby to odciąć i wpiąć się w nowy układ.
Chciałbym też wykorzystać te zwrotnice, które mam. Oczywiście nie będę rozpaczał na jedną czy dwoma dodatkowymi, ale wiecie jak jest.
Załączam plik scarm i jpg. To jest rzut na pomieszczenie i obecne umiejscowienie makiety. Zielone "ściany" to jest przestrzeń otwarta - jest więc pełny dostęp. Białe na dole to okno dachowe, ale nie jest wyznacznikiem czegokolwiek.
Są też dwa słupy - też zaznaczone.
Chwilowo i tak wstrzymuję roboty z terenem. Dość fajnie to już wygląda, jest 100% przejezdne. Czas się pobawić.
 

Załączniki

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Tak, ja bym na pewno zrobił powierzchnie nad tunelami zdejmowane, zwłaszcza za stacją i jeziorko. Będzie a wiele łatwiej czyścić szyny i reperować wykolejenia. Czy jest miejsce na dole żeby dodać obrotnicę na dolnym końcu?
 

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
Jeszcze jedna myśl, ponieważ górny kierunek zewnętrznej pętli jest odwrotny od wewnętrznych jest ciekawa możliwość dodania przejazdu na górnym łuku co by umożliwiło szybkie zmiany kierunku jazdy pociągów. Oczywiście w takim rozwiązaniu zewnętrzna pętla musiała by mieć osobne podłączenie z modułem auto-reverse i izolacje tak jak pokazuję.

2019_03_104t.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 7
Buduję makietę 107

Podobne wątki