• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Oznaczenie pruskich wagonów

AdrianL

Aktywny użytkownik
Reakcje
20 0 0
#1
Witam

Czy ktoś wie,co oznacza skrót GEW.D.W.....kg ? Jest to oznaczenie znajdujące sie na ramie pruskich wagonów osobowych jak i towarowych.

pozdrawiam
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#2
Gewicht des Wagens = masa wagonu
Kapitalikami pisane w okresie 1883-1905, potem jako Gew.d.W.
Oznaczenie przetrwało na niemieckich wagonach do około 1942 roku.
 

franio

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Konigsberg 216788.jpg IS PAN 0000216788sam_napis.jpg Witam! Widzę, że temat zbieżny z moim problemem, więc może znajdę tu odpowiedź. Opracowuję zbiór starych zdjęć z Prus Wschodnich. Na jednym z nich widoczny jest wagon towarowy (G10?), stojący w dzielnicy spichrzów Królewca - Laak (prowadził tam boczny tor od Dworca Piławskiego). Na ostojnicy namalowana jest data "Haftpfl.b.13.5.09" i pod spodem "Königsberg". Domyślam się, że chodzi o datę przeglądu technicznego, ale którego? Ostatniego, czy następnego? I co ile lat te przeglądy musiały być robione? A może "Haftpfl.b." oznacza "Haftpflicht bis" (odpowiedzialność do) i jest związana z ubezpieczeniem OC? Jest to dla mnie bardzo ważne, bo pozwoliłoby mi całkiem dokładnie datować nie tylko to jedno zdjęcie, ale i kilkaset innych zrobionych w mieście niewątpliwie w ramach jednej akcji fotograficznej. Serdecznie pozdrawiam i będę wdzięczny za oświecenie.
 

Załączniki

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#6
Na ostojnicy namalowana jest data "Haftpfl.b.13.5.09" i pod spodem "Königsberg". Domyślam się, że chodzi o datę przeglądu technicznego, ale którego? Ostatniego, czy następnego? I co ile lat te przeglądy musiały być robione? A może "Haftpfl.b." oznacza "Haftpflicht bis" (odpowiedzialność do) i jest związana z ubezpieczeniem OC?
Dotyczy to terminu następnej naprawy głównej. Nie ma nic wspólnego z ubezpieczeniem OC a przekładając na język automobilistów z terminem przeglądu okresowego - w tym przypadku naprawy głównej. Oznacza to, że wagon musi trafić w tym czasie do Zakładów Naprawczych w Królewcu w celu wykonania tej naprawy. Naprawy główne były wykonywane co 6 lat. Chyba nic nie pokręciłem.
I jeszcze - napis ten jest wykonany na ścianie czołowej wagonu, na ostojnicy podaje się datę wykonania ostatniej naprawy.
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#7
Oznacza to, że wagon musi trafić w tym czasie do Zakładów Naprawczych w Królewcu w celu wykonania tej naprawy.
A nie, że był tam naprawiany? Nie jestem pewien, ale z boku było umieszczane oznaczenie zakładu naprawiającego.
Naprawy główne były wykonywane co 6 lat.
Nie znalazłem tego dosłownie, ale na wszystkich znanych mi rysunkach (i modelach) z tego okresu data następnej naprawy jest 1 rok po przeprowadzonej (a malowanie po 2 latach).
To by datowało zdjęcie na okres 13.05.1908-13.05.1909

Technicznie to chyba były to też po prostu 'naprawy', nie czytałem nigdzie o cyklach naprawczych w tym okresie (jeśli w ogóle wagony tej konstrukcji i przy takim użytkowaniu miały szansę turlać się dłużej niż rok bez poważniejszego przeglądu)
 

franio

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie informacje! Czyli - podsumowując - widoczna na zdjęciu data (na ścianie czołowej) to data wybiegająca w przyszłość. Niepokoi mnie tylko rozbieżność w zdaniu Panów: czy naprawa była co rok, czy co 6 lat. Faktycznie naprawa co rok brzmi logicznie, ale ja się nie znam, więc trudno mi wyrokować. Natomiast na ostojnicy, czyli z boku na dole - malowano datę ostatniej naprawy.
Tak czy tak dowiedziałem się bardzo dużo i wielkie dzięki. Chciałem to samo pytanie zadać na jakimś niemieckim forum, ale jakoś nie mogę takiego dobrego forum znaleźć. Najwyraźniej nasze są lepsze :)
 
K
#9
Technicznie to chyba były to też po prostu 'naprawy', nie czytałem nigdzie o cyklach naprawczych w tym okresie (jeśli w ogóle wagony tej konstrukcji i przy takim użytkowaniu miały szansę turlać się dłużej niż rok bez poważniejszego przeglądu)
W kwicie pod tytułem "W sprawie terminów rewizji okresowej wagonów P.K.P" z dnia 28.03.1928 (20 lat później od omawianych zdjęć) wagony towarowe podlegają rewizji co 3 lata.
Wyjątki: lodownie (Sl, Slm, Slr), wagony do przewozu ptactwa i nierogacizny (Sn, Sns, Smn, Sg, Sng, Skg) oraz wagony towarowo - bagażowe (Ft), które są przeznaczone dla stałego kursowania w pociągach osobowych podlegają rewizji co 12 miesięcy.
Jak się uda to może znajdę jakieś wcześniejsze kwity.

Pozdrawiam serdecznie i miesięcznie.

ksiezyc_nad_gieesem ...
 

Podobne wątki