• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Oznaczenia taboru przed 1968 rokiem

kofacela

Aktywny użytkownik
Reakcje
180 0 1
#1
Szanowni forumowicze, prosze o podpowiedz, gdzie mogę znaleść materiały odnośnie przydziału zakresu numeracji dla danego typu wagonu przed wprowadzeniem unifikacji, czyli do końca epoki IIIc, gdzieś do 1968 roku? Rozumiem, że są jakieś wytyczne, opracowania, ściągi, a w necie tylko przydziały już po wprowadzeniu unifikacji...
 

Grzeju

Aktywny użytkownik
Reakcje
22 0 0
#2
Jest taka książka " charakterystyki normalnotorowych wagonow PKP" Rakowski, Żmijewski z 1960 roku. Tam masz wszystko. Szczegółowe opisy poszczególnych znaków w oznaczeniach razem z wymiarami i zasadami umieszczania na taborze. Zakresy numeryczne dla poszczególnych typów wagonów. Zasady przeglądów i.t.d. Kompleksowe opracowanie

Są też katalogi wagonów z 1960 (4 sztuki: przedwojenne ososbowe, powojenne osobowe, przedwojenne towarowe i powojenne towarowe). Tam są bardziej szczegółowe opracowania na temat poszczególnych wagonów, ale kosztem zasad ogólnych znakowanaia, przeglądów itd
 
OP
OP
kofacela

kofacela

Aktywny użytkownik
Reakcje
180 0 1
#3
Aha, rozumiem, dzięki, powiedz kolego jeszcze, czy można dorwać to gdzieś w formie elektronicznej, bo na papierową nawet nie liczę.
 

Grzeju

Aktywny użytkownik
Reakcje
22 0 0
#4
Katalogów sam nie mam... choć kilka razy próbowałem na allegro...
Co do "charakterystyk..." to kiedyś pożyczyłem tą książkę z biblioteki PKP w Poznaniu i zrobiłem ksero... tylko że strasznie nędzne...i dalsza reprodukcja mija się z celem.
 

Grzeju

Aktywny użytkownik
Reakcje
22 0 0
#7
Pawle... akurat link traktuje o oznaczeniach UIC.. czyli troszkę nie o tym o co chodziło koledze Kofaceli.
Kofacela. A konkretnie, co ci potrzebne? Bo 300 stron nie będę "elektryzował" ;-)
 

Kriz8

Aktywny użytkownik
Reakcje
408 5 3
#8
Arek. Jak będziesz w Szczecinie, to daj znać. Prócz jednego katalogu mam wszystkie pozycje, które Grzeju wymienił. "Charakterystyki ..." czasem pojawiają się na A., katalogi bardzo rzadko.
 

Podobne wątki