• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Otworzyła się klapa od zsypu z...

Franc

Aktywny użytkownik
Reakcje
590 95 1
Czyli można się spodziewać, że po ukazaniu się niepodległego Husarza u Piko, znów będzie promocja na Roco :)
Co do ST44-190 to wiele czytałem i słyszałem, że ludzi odpycha brak czerwonych świateł. Modelarz sobie z tym poradzi ale klient, który kupuje to do "zabawy", a jest to zdecydowana większość rynkowa, chce mieć wszystko z jak największą ilością elementów i bajerów. Każdy woli kupić tańszego od Piko i mieć "full wypas". Zresztą ST44-1240 też widzę nie świeci triumfów. Co prawda większość sklepów już wyprzedała ale na allegro jest tego pełno w normalnej cenie. Widać kto chciał to kupił a reszta leży.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Czyli można się spodziewać, że po ukazaniu się niepodległego Husarza u Piko, znów będzie promocja na Roco :)
Co do ST44-190 to wiele czytałem i słyszałem, że ludzi odpycha brak czerwonych świateł. Modelarz sobie z tym poradzi
Widziałem nowe modele (ST44-190) przecenione na 499zł (analogicznie PIKO kosztuje 615zł). Ale nawet weź tą przecenę..... i teraz:
- daj do machera do 'dorobienia' czerwonych świateł i oświetlenia przedziału maszynowego i kabin. Jak myślisz.... ile będziesz musiał dołożyć do tych 499zł i ile ci wyjdzie finalnie za model? Coś mi się widzi, że więcej niż 615zł... nie dziwię się więc na te przeceny ST44-190 od Roco, który stoi na półkach obok alternatywy PIKO mającej to wszystko fabrycznie.
 
Reakcje
48 5 0
OP
OP
D

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.787 266 41
A można jaśniej? Co to jest "rudziarka"?
Już wyjaśniam ! "Rudziarka" potoczna nazwa spotykana w szeregach PKP i w śród fanów ...
Zasadniczo ( ale tylko zasadniczo ! ) platformo - węglarka 401Zb na PKP w ep.Va seria Eamos-t ...


Konstrukcyjnie Platforma - ponieważ jest to wagon o konstrukcji platformy 4 osiowej do ładunków skupionych .
Z powodu posiadania demontowalnych burt teoretycznie węglarka niskoburtowa ... co znalazło odzwierciedlenie w oficjalnej nazwie.
Z uwagi na to że te "węglarki"pozostały węglarkami niskoburtowymi tylko w nazwie - nigdy węgla nie woziły ze względu na konstrukcyjną możliwość przewożenia ładunków skupionych . W praktyce i zakładanym przeznaczeniu ! woziły notorycznie rudę żelaza !
Okazały się "rudziarkami" na zasadzie potocznych nazw wagonów :
- "kwasiarek" ( prawidłowa nazwa wagon pojemnikowy ) ,
- "gaziarek" ( prawidłowa nazwa cysterna do przewozu ciekłego gazu ) ,
- "cemenciarek ( prawidłowa nazwa silos do przewozu materiałów sproszkowanych , wagon zbiornikowy )
- "wapniarek" ( prawidłowa nazwa wagon z otwieranym nadwoziem )
- "winiarek" ( prawidłowa nazwa ... ? - wagon do przewozu płynnej siarki-taniego wina :LOL: )
- "piwiarek" ..."szutrówek" ... ect ... itd...


Oprócz nazw potocznych - nie służbowych - zawierających praktyczne przeznaczenie wagonu .
I z tego tytułu używanych .
Istnieją nazwy już tylko żargonowe :
- gruszka , puderniczka ,
- lora ,
- szmaciak ,
- beczka ,
- jamnik ,
- wagon bydlęcy ! - i tu wcale nie chodzi o wagon do przewozu zwierząt ! ,
- lodówka ,
- GANGSTER !
- podczołgówka ...


PS ... grzęźniemy w temacie nazewnictwa ...
Ale jakoś nikt przez ostatnie 60 lat nie spytał , a ni tu na forum od momentu pojawienia się na rynku pikowskich rudziarek ... :
Jak to się stało ?! :rolleyes: Czy-to-nie-Dziwne ... ?! :podstepny:
Że zaspokajając przez dziesiątki lat zachodnioeuropejski - niemiecki , szwedzki i innych krajów EWG przemysł ciężki ...
Najlepszej jakości węglem koksującym ! I najlepszej jakości koksem ! ( przemysł gospodarczo-bratniego NRF był skazany i uzależniony od dostaw z P.R.L. )
Nie importowaliśmy w zamian najwyższej jakości rudę szwedzką ... :niepewny:
Tylko najniższej jakości rudę radziecką ( nazywaną żargonowo "gnojem" ) ! ... i ... ST44 ... :D

... polskie węglarki i rudziarki ( "gnojarki" ? ) mają naprawdę "mroczną" historię ... ;)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
D

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.787 266 41
A czy na węglarkę można mówić węglarka, czy należy używać symboli i numerków?
Prawda ! Gdzie tu sens i logika ?!
Jedne mogą być potocznymi "węglarkami" inne nawet żargonowymi "ryflakami" a inne obowiązuje obozowo-więzienny rygor !
I są tylko Eamos'ami-t 401Zb ! :confused:
Nic tylko zbudować skład z 3 wersji Zb,Zl,Zp + gościnnie 4 x 401Zk i zrobić :love: "skład paradę równości rudziarek" :love: ....
Jedną wczoraj kupiłem ... i zaraz idę po następne 2 rudziarki po pierwszej modernizacji ! ... :p
Z rozmowy ze sprzedawcą w Loko Model dowiedziałem się że w promocji wczoraj było 11 szt ...więc spieszcie się chętni !
Bo za godzinę zostanie już tylko 8 ...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 19
Tabor 4
Tabor 2
Tabor 14
Tabor 18

Podobne wątki