• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Otworzyła się klapa od zsypu z...

Czyli można się spodziewać, że po ukazaniu się niepodległego Husarza u Piko, znów będzie promocja na Roco :)
Co do ST44-190 to wiele czytałem i słyszałem, że ludzi odpycha brak czerwonych świateł. Modelarz sobie z tym poradzi ale klient, który kupuje to do "zabawy", a jest to zdecydowana większość rynkowa, chce mieć wszystko z jak największą ilością elementów i bajerów. Każdy woli kupić tańszego od Piko i mieć "full wypas". Zresztą ST44-1240 też widzę nie świeci triumfów. Co prawda większość sklepów już wyprzedała ale na allegro jest tego pełno w normalnej cenie. Widać kto chciał to kupił a reszta leży.

J1974H0

Znany użytkownik
Czyli można się spodziewać, że po ukazaniu się niepodległego Husarza u Piko, znów będzie promocja na Roco :)
Co do ST44-190 to wiele czytałem i słyszałem, że ludzi odpycha brak czerwonych świateł. Modelarz sobie z tym poradzi
Widziałem nowe modele (ST44-190) przecenione na 499zł (analogicznie PIKO kosztuje 615zł). Ale nawet weź tą przecenę..... i teraz:
- daj do machera do 'dorobienia' czerwonych świateł i oświetlenia przedziału maszynowego i kabin. Jak myślisz.... ile będziesz musiał dołożyć do tych 499zł i ile ci wyjdzie finalnie za model? Coś mi się widzi, że więcej niż 615zł... nie dziwię się więc na te przeceny ST44-190 od Roco, który stoi na półkach obok alternatywy PIKO mającej to wszystko fabrycznie.

1986Andy

Nowy użytkownik
OP
OP
DRACULA

DRACULA

Znany użytkownik
A można jaśniej? Co to jest "rudziarka"?
Już wyjaśniam ! "Rudziarka" potoczna nazwa spotykana w szeregach PKP i w śród fanów ...
Zasadniczo ( ale tylko zasadniczo ! ) platformo - węglarka 401Zb na PKP w ep.Va seria Eamos-t ...

Konstrukcyjnie Platforma - ponieważ jest to wagon o konstrukcji platformy 4 osiowej do ładunków skupionych .
Z powodu posiadania demontowalnych burt teoretycznie węglarka niskoburtowa ... co znalazło odzwierciedlenie w oficjalnej nazwie.
Z uwagi na to że te "węglarki"pozostały węglarkami niskoburtowymi tylko w nazwie - nigdy węgla nie woziły ze względu na konstrukcyjną możliwość przewożenia ładunków skupionych . W praktyce i zakładanym przeznaczeniu ! woziły notorycznie rudę żelaza !
Okazały się "rudziarkami" na zasadzie potocznych nazw wagonów :
- "kwasiarek" ( prawidłowa nazwa wagon pojemnikowy ) ,
- "gaziarek" ( prawidłowa nazwa cysterna do przewozu ciekłego gazu ) ,
- "cemenciarek ( prawidłowa nazwa silos do przewozu materiałów sproszkowanych , wagon zbiornikowy )
- "wapniarek" ( prawidłowa nazwa wagon z otwieranym nadwoziem )
- "winiarek" ( prawidłowa nazwa ... ? - wagon do przewozu płynnej siarki-taniego wina :LOL: )
- "piwiarek" ..."szutrówek" ... ect ... itd...

Oprócz nazw potocznych - nie służbowych - zawierających praktyczne przeznaczenie wagonu .
I z tego tytułu używanych .
Istnieją nazwy już tylko żargonowe :
- gruszka , puderniczka ,
- lora ,
- szmaciak ,
- beczka ,
- jamnik ,
- wagon bydlęcy ! - i tu wcale nie chodzi o wagon do przewozu zwierząt ! ,
- lodówka ,
- GANGSTER !
- podczołgówka ...

PS ... grzęźniemy w temacie nazewnictwa ...
Ale jakoś nikt przez ostatnie 60 lat nie spytał , a ni tu na forum od momentu pojawienia się na rynku pikowskich rudziarek ... :
Jak to się stało ?! :rolleyes: Czy-to-nie-Dziwne ... ?! :podstepny:
Że zaspokajając przez dziesiątki lat zachodnioeuropejski - niemiecki , szwedzki i innych krajów EWG przemysł ciężki ...
Najlepszej jakości węglem koksującym ! I najlepszej jakości koksem ! ( przemysł gospodarczo-bratniego NRF był skazany i uzależniony od dostaw z P.R.L. )
Nie importowaliśmy w zamian najwyższej jakości rudę szwedzką ... :niepewny:
Tylko najniższej jakości rudę radziecką ( nazywaną żargonowo "gnojem" ) ! ... i ... ST44 ... :D

... polskie węglarki i rudziarki ( "gnojarki" ? ) mają naprawdę "mroczną" historię ... ;)

Ostatnio edytowane:
OP
OP
DRACULA

DRACULA

Znany użytkownik
A czy na węglarkę można mówić węglarka, czy należy używać symboli i numerków?
Prawda ! Gdzie tu sens i logika ?!
Jedne mogą być potocznymi "węglarkami" inne nawet żargonowymi "ryflakami" a inne obowiązuje obozowo-więzienny rygor !
I są tylko Eamos'ami-t 401Zb ! :confused:
Nic tylko zbudować skład z 3 wersji Zb,Zl,Zp + gościnnie 4 x 401Zk i zrobić :love: "skład paradę równości rudziarek" :love: ....
Jedną wczoraj kupiłem ... i zaraz idę po następne 2 rudziarki po pierwszej modernizacji ! ... :p
Z rozmowy ze sprzedawcą w Loko Model dowiedziałem się że w promocji wczoraj było 11 szt ...więc spieszcie się chętni !
Bo za godzinę zostanie już tylko 8 ...