• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Oswietlenie - swiatlowod, soczewka 1.5mm ?

Cobrix

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
93 1 0
#1
Witam. Przymierzam sie do zastapienia okropnych zarowek, ktore z uporem maniaka Athearn wciska do wszystkich swoich modeli, led'ami. Pogladalem filmiki jak to robia lokalsi za wielka woda.
Generalnie proces do przeprowadzania, brakuje mi jedynie dostepu do swiatlowodu, plastikowych rurek o srednicy 1.5mm ktore imitujaca soczewki i do ktorych przykleja sie diody.

Na naszym rynku koledzy pokazuja tez swoje prace ze swiatlami po modyfikacjach.
Co stosujecie jako soczewki? Swiatlowody, jakies inne plastkowe elementy? Gdzie mozna cos takiego kupic ?

Czy swiatlowod sie latwo przycina ? Nigdy nie mialem tego materialu w rekach (poza przewodami do audio). Jezeli przytne to trzeba ta plaszczyzne przekroju jakos wygladzic, spolerowac ?
Plastikowe rurki (obrazek nizej) musialaby byc chyba jzu okreslonej dlugosci bo plastik przy cieciu pewnie peka? Przepraszam za banalne pytania ale pierwszy raz do tematu podchodze.

Potrzebuje cos o srednicy 1.5mm. Np. cos takiego jak na zalaczonym obrazku.

led.jpg
 
OP
OP
C

Cobrix

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
93 1 0
#2
WoW. Czuje sie oniesmielony iloscia odpowiedzi :D.
No nic trzeba sobie radzic samemu.

W razie gdyby ktos rowniez po raz pierwszy podchodzil do tematu to udalo mi sie znalezc swiatlowod w tym sklepie. Dostepne fi (0.75, 1, 1.5, 2mm)
https://sklep.soled.pl/swiatlowod-sw-koncem-cat-108

Jeszcze nie wiem jak sie ten material zachowuje. Czy to sie do jakos spilowac w ksztalt soczewki, czy powierzchnia musi byc plaska aby dobrze swiecilo - nie wiem. Czekam na przesylke i bede probowal. Gdyby ktos potrzebowal informacji to prosze o info.

Jeszcze szukam cieniutkich przewodow do podlaczenia LEDow. Nie wiem pod jaka nazwa wyszukiwac. Czy to przewody nawojowe do transformatorow? Czy jakas inna nazwa. Nie znam przekroju zeby latwiej znalezc. Chodzi mi o bardzo cienki przewod lakierowany (bez izolacji) zebym sie zmiescil w obudowie lampy. Nie moge na razie zlokalizowac zrodla.

Zapytalbym ale boje sie, ze odzew znow mnie przytloczy ;)
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
#4
Zapytaj o tą kwestię kolegę z forum samochodowego bo on zajmuje się oświetlaniem wszelkich pojazdów i moze bedzie w stanie Ci pomóc. To kolega Abarth

Pozdrawiam
Maverick

EDIT: kolega Koyot mnie uprzedził :D
 
OP
OP
C

Cobrix

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
93 1 0
#7
Mattia bardzo dziekuje ! Szukalem nawojowy, emaliowany ale znajdywalo tylko szpule po 100 i wiecej zl.
A tu taka niespodzianka - modelarski... :D
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#9
Światłowód przycina się dosyć trudno, łatwo pęka nie tak jak byśmy chcieli ale są na to spodoby. Można ciąć tarczką ścierną, ja sobie trochę ułatwiam i nacinam nożem na obwodzie i ułamuję a powierzchnie tylko doszlifowuje tarczką. Światłowody o różnych średnicach można dostać na Allegro.
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.897 111 7
#11
Ze światłowodu można zrobić imitacje żarówki. Potrzeba jakiś klej, który wysycha na przeźroczysto. Na końcówce światłowodu zostawiasz kropelke kleju, po wyschnięciu i doprowadzeniu światla końcówka rozświetla się jak mini żarówka. Trzeba troche poeksperymentować. Takie ustrojstwo nadaje się wspaniale w trudne do dostępu miejsca. Można od razu pomalować światłowód tak aby została tylko dowolnie przeźroczysta powierzchnia.
 

Podobne wątki