• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Oswietlenie manewrowe - od kiedy?

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#1
Jedno krótkie pytanko:

Kiedy na PKP wprowadzono po raz pierwszy dobrze znane nam z instrukcji E1 oświetlenia manewrowe (włączone pojedyncze lampy po stronie maszynisty) parowozu?
Oczywiście chodzi mi o datę wydania odpowiednich regulacji, a nie ich realizację (bo z tym w praktyce było chyba różnie).

Szukałem w sieci i nie mogłem tego jednoznacznie określić.
Może ktoś ma bezpośredni dostęp do starych instrukcji kolejowych i jest to w stanie sprawdzić.

Pozdrawiam
Piotr
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#2
Taki sygnał był już przed wojną. Mam E1 z 1936 roku i tam figuruje jako sygnał nocny, w dzień parowozu manewrowego specjalnie nie oznaczano. Obowiązek stosowania go w dzień wprowadzono wraz z obowiązkiem świecenia świateł w dzień.
 
OP
OP
PiotrK

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#3
Dzięki za cenną informację.
Myślałem, że to dopiero pomysł powojenny.
Modyfikuję teraz oświetlenie parowozu z 1949 roku i nie byłem pewien, czy oświetlenie manewrowe w tym przypadku ma rację bytu.

A tak przy okazji od kiedy obowiązuje na PKP wymóg włączania oświetlenia w dzień?

Pozdrawiam
Piotr
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#4
Tomek K napisał(a):
Obowiązek stosowania go w dzień wprowadzono wraz z obowiązkiem świecenia świateł w dzień.
A teraz to ja Cię zaskoczę Przyjacielu: w Instrukcji sygnalizacji na PKP z 1998 roku na prośbę ówczesnej służby trakcji nie wprowadzono dziennego sygnału manewrowego, Zostało to zmienione dopiero instrukcją Ie1 (E1) z 2007 roku (może wcześniej było jakieś zarządzenie, ale tego nie wiem), gdzie sygnał Tb 1 "Oznaczenia przodu i tyłu lokomotywy manewrowej" jest już przewidziany zarówno w dzień, jak i w nocy.

A dla kolegi Piotra link:
http://forum.modelarstwo.info/viewtopic.php?f=2&t=10062&start=75
 

Podobne wątki