• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ostatni dzien kursowania tramwaju linii 41relacji Łódź Pabianice

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.030 494 29
#1
Przeczytałem taką wiadomość.

http://lodz.onet.pl/tramwaj-do-pabianic-od-niedzieli-przestaje-kursowac/ckyxffw

Smutna wiadomość dla każdego kto jest sympatykiem wszystkiego co porusza się na szynach, tym bardziej że nie wierzę w zawieszenie kurowania tramwajów, jestem przekonany że to już koniec,powoli będzie wszytko niszczeć i zarastać i tak zniknie może nie najładniejsza ale posiadająca jakiś urok linia.
Nie miałem dziś zbyt wiele wolnego czasu,i prawdę mówiąc nie chciało mi się jechać tramwajem,i polować w jednym miejscu na jedne z ostatnich kursów.
Moja ukochana żona nieomal mnie zmusiła do ruszenia czterech liter i jak zwykle dzielnie sobie radziła w pogoni za tramwajem, mając już doświadczenie z Wolsztyna i Żnina, swoją drogą wzbudzaliśmy zdziwienie pasażerów i motorniczego, pojawiając się w coraz to nowych miejscówkach.
A teraz dość pisania, pora na zdjęcia.

Ksawerów tzw."Mały Skręt" od małego słyszałem tą nazwę nie wiedząc skąd się wzięła, w rzeczywistości to nazwa ulicy.

DSC_0976.JPG


Gdzieś dalej w stronę Pabianic

DSC_0993.JPG


Tramwaj i armata.

DSC_0999.JPG


Wielki Skręt a tej nazwy nie potrafię rozszyfrować, może ktoś z Pabianic pomoże.

DSC_1005.JPG


I to samo miejsce w innym kierunku.

DSC_0039.JPG

Na ulicach Pabianic.

DSC_1026.JPG


DSC_0035.JPG

41 dojeżdża do krańcówki na ulicy wiejskiej w Pabianicach.

DSC_1030.JPG


I już na niej jest, o mało nie rozjeżdżając upartej miłośniczki gołębi.

DSC_0007.JPG


DSC_0011.JPG


Po kilkunastu minutach odjeżdża.

DSC_0021.JPG


Jeszcze jeden raz zatrzymujemy ie w Ksawerowie, zdjęcie według pomysłu mojej Ewci, ja tego lustra nie zauważyłem.

DSC_0056.JPG


Spotkany kolega z klubu (drugi tego dnia) widział zabytkowy tramwaj przygotowywany w zajezdni Chocianowice,może to jakiś przejazd z okazji tego wydarzenia, jedziemy, zostawiamy samochód na ulicy Chocianowickiej i z buta idziemy do zajezdni, niestety nikt nic nie wie, na stronie KMST równie martwej jak strona ŁKMK żadnej wiadomości,kilka zdjęć prze płot i jedziemy na Plac Niepodległości

DSC_0065.JPG


DSC_0070.JPG


Na placu dwa tramwaje linii 41, jeden odjedzie a drugi w tajemniczy sposób zmieni numer na 17.

DSC_0072.JPG


DSC_0075.JPG
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.030 494 29
#2
Cudowna zamiana.

DSC_0077.JPG


Trzeba będzie jak najszybciej się ruszyć i póki coś jeździ w stronę Ozorkowa, robić zdjęcia, bo do Lutomierska na razie(pewnie na zawsze ) już tramwaje nie dojeżdżają, z powodów wspomnianych w artykule, i pewnie kasa się nie znajdzie i wszytko obróci się w proch i mimo iż wiem że ekonomia, i inne pierdoły, to szkoda że tak się dzieje.
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.827 235 3
#4
Relacja super, niestety wiadomość smutna. Od urodzenia po większą część mojego życia spędziłem w Łodzi i tym bardziej smuci mnie takie info. Patrząc z daleka na zmiany, które zachodzą w mieście jestem coraz bardziej przekonany, że lepsze jest wrogiem dobrego.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.030 494 29
#5
Ja Pawle poprosze o piktogramy zwłaszcza ze starych wozów i wszelkie emblematy MPK Łódź
Ale z nowych też, bo teraz naprawdę "stary" to jeździ jeden skład 1830+1831 w naprawdę starym malowaniu,jak wybiorę się do zajezdni Brus (wstyd powiedzieć jeszcze nie byłem) zrobię ci kompletną dokumentację wszystkich starych wagonów.
 

sluzbowo

Znany użytkownik
Reakcje
137 1 0
#6
Wielki Skręt a tej nazwy nie potrafię rozszyfrować, może ktoś z Pabianic pomoże.
Powinno być "Duży Skręt".

Ja jestem z Pabianic, chociaż napływowy. Wydaje mi się że nazwa pochodzi od uwarunkowania terenowego. Po prostu linia skręca tu pod katem prawie 90 Celsjuszów :) ; jest to zresztą największy i jeden z nielicznych zakrętów na tej linii (stosunkowo nowych zawijasów pod wiaduktem koło Portu Łódź nie liczę). I pewnie stąd nazwa, analogiczna zresztą do "Małego Skrętu" na granicy Łodzi i Ksawerowa.
 

maniek2820

Znany użytkownik
Reakcje
12 1 0
#7
Ale z nowych też, bo teraz naprawdę "stary" to jeździ jeden skład 1830+1831 w naprawdę starym malowaniu,jak wybiorę się do zajezdni Brus (wstyd powiedzieć jeszcze nie byłem) zrobię ci kompletną dokumentację wszystkich starych wagonów.
Urzekły mnie te znaczki napisy jakby z innego świata . Jadąc przez ciasne uliczki starej Łodzi w dzień czy po zmierzchu takie to z duszą wszystko klimatyczne
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.030 494 29
#8
Powinno być "Duży Skręt".

Ja jestem z Pabianic, chociaż napływowy. Wydaje mi się że nazwa pochodzi od uwarunkowania terenowego. Po prostu linia skręca tu pod katem prawie 90 Celsjuszów :) ; jest to zresztą największy i jeden z nielicznych zakrętów na tej linii (stosunkowo nowych zawijasów pod wiaduktem koło Portu Łódź nie liczę). I pewnie stąd nazwa, analogiczna zresztą do "Małego Skrętu" na granicy Łodzi i Ksawerowa.
Jasne "Duży" gamoń jestem, ale po tej gonitwie, wieczorem zapaliły mi się czerwone kontrolki i zaczęły padać akumulatory.
Dzięki.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#9
Paweł, dzięki za ten reportaż. Jak zwykle jesteś niezawodny. Obawiam się, że linia do Ozorkowa będzie następna w kolejce. Linia do Pabianic miała swój urok i trudno wyobrazić sobie Pabianice bez tramwaju.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.030 494 29
#15
Wiele od tego czasu się zmieniło, tramwaje wróciły teraz znów znikną, ale na czas remontu, bo taki mam być, znalazłem informację o imprezie :

http://www.kmst.pl/aktualnosci/z-zy...ogrant-dla-klubu-milosnikow-starych-tramwajow

Zupełnie nie wiem skąd mi do tego pustego łba przyszła myśl że będzie jechała eNka, ot skojarzenie obrazek=pewność, pojechaliśmy z Ewcią bidula nastawiła się na jazdę wagonem 5N a tu przyjechał taki "zabytkowy" tabor:(, którym jeżdżę co któryś dzień z pracy do domu, cóż zrobiłem dobrą minę do złej gdy, złorzecząc zrezygnowaliśmy z jazdy tramwajem na rzecz "gonitwy" za nim, i z tego "szaleńczego";)pościgu kilka fotek dla miłośników miejskich szyn.

Po wyjeździe z krańcówki na ul.Wiejskiej w Pabianicach.

DSC_0337-crop.JPG


Kilka migawek z ulic Pabianic.

DSC_0342-crop.JPG


DSC_0345-crop.JPG


DSC_0351-crop.JPG


I po chwili już na Dużym Skręcie gdzie miał drogą krańcówkę tego dnia.

DSC_0355-crop.JPG


Podczas objazdu, udało mi się z wyjątkiem jednego, uniknąć jednokomórkowców, tej prawdziwej zarazy wszelkich imprez masowych.

DSC_0360-crop.JPG


DSC_0362.JPG


Frekwencja niezbyt oszałamiająca, ale dziś znów było chłodno, no i dość wcześnie, kościół, Port Łódź, Manufaktura i inne targowiska próżności, oraz sklepy monopolowe, to wszystko odciąga od takich niszowych imprez.

Pamiątkowe zdjęcie prowadzących imprezę, czasami mam wrażenie że przypadkowi pasażerowie są tylko dodatkiem do takich wydarzeń.

DSC_0363-crop.JPG


Zimno, mkniemy do domu, znaczy Ewcia mknie, bo mnie podrzuciła na wystawę, postanowiłem odwiedzić znów przyjaciół modelarzy.