• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Orły na parowozach

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#1
Czy na parowozach wąskotorowych w okresie 1950-55 były tabliczki z orłami czy jedynie malowane oznaczenia serii i numeru inwentarzowego ? Chodzi mi o poniemieckie parowozy (Brigadelok i z kolejek prywatnych).
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#2
Zaraz po wojnie zarówno orły jak i oznaczenia parowozów były malowane na budkach, w przypadku WKD był napis PKP - WKD i orzeł a także seria i numer parowozu. W okresie, o który pytasz na budkach były już tabliczki z orłem, ale napisy (seria i numer) pozostały malowane.
I tak w zasadzie przetrwało do końca. Oczywiście na parowozach produkowanych po II wojnie były fabrycznie wyposażane w tabliczki z orłem oraz serią i numerem, choć na niektórych były tylko orły (Ryś - T49).
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#3
Zaraz po wojnie zarówno orły jak i oznaczenia parowozów były malowane na budkach, w przypadku WKD był napis PKP - WKD i orzeł a także seria i numer parowozu. W okresie, o który pytasz na budkach były już tabliczki z orłem, ale napisy (seria i numer) pozostały malowane.
I tak w zasadzie przetrwało do końca. Oczywiście na parowozach produkowanych po II wojnie były fabrycznie wyposażane w tabliczki z orłem oraz serią i numerem, choć na niektórych były tylko orły (Ryś - T49).
Bardzo dziękuję za wsparcie merytoryczną wiedzą - wkrótce zaaplikuję.