• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Relacja Opowieści dziwnej treści czyli Piotra i Pawła kolejowe peregrynacje

OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Zmierzcha, wykazujemy szczególną czujność, wszak to pora na popołudniowy pociąg, no i przyjechał, inny niż poprzedniego dnia SA134-029

DSC_0374.JPG


Zaczynamy być zmęczeni, a tu coraz ciemniej.

DSC_0379.JPG


DSC_0381.JPG


Jest nadzieja.

DSC_0386.JPG


Jeden z wielu przejazdów.

DSC_0393.JPG


Piotrek koniecznie chciał sprawdzić jak wygląda świat z masztu nieczynnego semafora.

DSC_0395.JPG


Wraca nasz pociąg, trochę mi się rozmył, może Duży Piotrek będzie miał lepszą fotkę, szli z Kwiatkiem za nami.

DSC_0400-crop.JPG


Semafory Horyńca, ciemno prawie noc, trzeba uciekać, ciemność zabiera duszę i rozum.

DSC_0405.JPG


Skończył się Dzień Kobiet, pełen atrakcji i niespodzianek.

CDN.
 

newermind

Łowca cech
Zespół forum
ŁKMK
Reakcje
3.488 45 1
Rzeczywiście był to wyjątkowo udany dzień, do tego święto kobiet! :giggle: Z mojej strony tylko dwa zdjęcia z wieczornego powrotu.
Nasz lokalny przyjaciel, towarzysz części drogi powrotnej, a w tle nieczynny semafor osłaniający wjazd do Horyńca, na linii 116 od strony Kapliszy.
DSC_0251.jpg
Uroczy sprzęt rolniczy spod znaku Ursusa, przy jednej z posesji na obrzeżach Horyńca.
DSC_0238.jpg
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Sobota, wstałem sobie wcześniej i poszedłem na pusta stację.

Dro
Jeszcze raz rampa bez końca, jednak ma koniec.

DSC_0413.JPG


DSC_0414.JPG


Po stronie szerokotorowej, bez toru.

DSC_0410.JPG


Kończy się opodal w krzakach.

DSC_0409.JPG


Semafory zdają się ciągle czekać na pociąg.

DSC_0412.JPG


Wracam do domu ponieważ dzisiaj przyjeżdża nasz przyjaciel Arczi z którym byliśmy na Ukrainie, po czułych powitaniach chwilę potem jak wyszliśmy ze śniadania na które zjedliśmy pyszną zupę gulaszową, postanowiliśmy jechać Piotrka samochodem, bo Arczi sobie limuzynę zakupił zupełnie nie przydatną w terenie.
Prowadził Artur, bo jakoś tak jeszcze wczorajsi byliśmy, celem jest most z tabliczką i tajemniczy obiekt Kaplisze.

Tu kilka informacji z netu.

http://www.sokal.fora.pl/historia-i...roslawsko-sokalska-i-lwowsko-belzecka,49.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaplisze_(stacja_kolejowa)

A tu obraz z satelity, trzeba się skupić bo nawet dziś jest słabo widoczny.

k1.jpg


Podjeżdżamy samochodem możliwie blisko naszego mostowego znaleziska, a i tak idziemy ponad pół godziny, jeszcze raz oglądamy z zachwytem i już po torach wracamy do szerokotorowej odnogi.
Tu się zacznie nasza walka z przyrodą i własnymi słabościami.

DSC_0419.JPG


Na początku szyny są potem coraz większe braki, czasami wszystko wydarte.

DSC_0420.JPG


Jeszcze się idzie bez problemów.

DSC_0421.JPG


Ale niebawem mocno dostaliśmy w pewną część ciała, po nasypie się nie dało iść, drzewa i zarośla skutecznie to uniemożliwiały, próbowaliśmy bokiem, podmokły teren, z trudem się przedostaliśmy, w nagrodę spotykamy następny most, tez z tabliczką, jej zdjęcie mimo wysiłków było niemożliwe z dwóch powodów, do lustra wody coś około trzech metrów, nurt dość wartki i w dodatku była przyspawana, ale próbowaliśmy.
Piotrki w akcji.

DSC_0422.JPG


Data budowy mostu.

DSC_0423.JPG


I ja mam po tym przejść, no nie ma wyjścia, idę.

DSC_0424.JPG


Droga coraz lepsza, choć ciągle są jakieś zarośla, a obok jeziorko polodowcowe mimo piętnastu stopni.

DSC_0425.JPG


DSC_0426.JPG


DSC_0427.JPG


Wszędzie tylko las który wszystko ukrył.

DSC_0428.JPG
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Nieczytelne napisy na słupkach.

DSC_0429.JPG


Powoli dochodzimy do połączenia torów, po prawej widoczny nasyp normalnotorowej linii.

DSC_0430.JPG


Jeszcze kawałek, mijamy leśny dukt, Mały Piotrek podziwia las.

DSC_0431.JPG


DSC_0432.JPG


Już całkiem wyraźnie widać nasyp z prawej i po chwili już razem.

DSC_0433.JPG


DSC_0434.JPG


Widać ślady samochodów, znajdujemy słup energetyczny i ślady fundamentów i resztki muru nastawni.

DSC_0435.JPG


DSC_0436.JPG


DSC_0437.JPG


Nie znaleźliśmy rampy, być może była i niespecjalnie pilnie jej szukaliśmy, a może i już jej nie ma, tu zdjęcie z netu, nie znam autora ani czasu wykonania, ale widać że była.

Kaplisze_PKP_1.JPG


Jeszcze jeden słupek, ale taki mało kolejowy chyba.

DSC_0438.JPG


Chwilę wracamy nasypem normalnotorowy, na rozdrożu znajdujemy dwa słupy, potem iść się nie da ponieważ tu przyroda zwyciężyła, schodzimy na drogę i obserwujemy nasyp z daleka.

DSC_0439.JPG


DSC_0440.JPG


Jeszcze jedna próba wejścia na nasyp, kończy się na strefie wczorajszego pożaru.

DSC_0441.JPG


Wąską ścieżką przedzieramy się na drugą stronę już bardzo płaskiego nasypu, aby lepiej ocenić skutki pożaru, widać że było groźnie, ogień był już opodal zabudowań, całe szczęście że wszystko skończyło się dobrze.

DSC_0442.JPG


DSC_0443.JPG
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Znajdujemy wytłumaczenie obecności mostu w szczerym polu, na torze normalnotorowym był taki sam jak na szerokim, pozostały przyczółki a sam most pewnie nigdy nie był zamontowany/ był zdemontowany dla potrzeb skansenu w Baszni/ był przygotowany do wywozu i sprzedaży etc.etc. sobie w nieskończoność możemy snuć domysły, tu przyczółki tam most, z pewnością komplet.

DSC_0444.JPG


Podchodzimy do nasypu i kontynuujemy nim swoją wędrówkę, niedaleką bo zaraz się odgałęzienie kończy aby dojść do miejsca w którym jest kozioł oporowy, ponieważ już tam byliśmy darujemy sobie kolejną wizytę która niczego już nie wniesie w nasza wiedzę.

DSC_0445.JPG


DSC_0446.JPG


Budowla inżynieryjna jakich tu niemało.

DSC_0447.JPG


W szczerym polu "Kiosk" bo tak właśnie Piotrek nazywa swój bolid i krzyż.

DSC_0449.JPG


I sam krzyż.

DSC_0450.JPG


Powoli wracamy do domu, oporządzamy się odrobinę i do domu zdrojowego idziemy na obiad, jedzenie smaczne i niedrogie, obsługa powalająca, ze względu na nasz urok i czar, nawet kucharki śmiejąc się w okienku gaworzyły z nami, a Pani która bezpośredni tego dnia zajmowała się przyjmowaniem zamówień i podawaniem jadła, ta Pani w błękitnych leginsach, Panowie a nie była niezgrabna, a nie była szpetna, a ona w tych rajtkach które niewiele pozostawiały wyobraźni, ach co za widok, a jakie sny.
No nie wypadało tak na bezczela robić zdjęć, kultura musi być.

Po obiedzie oddaliśmy się słodkiemu lenistwu, snuciu opowieści i degustacji wyrobów prężnego przemysłu w naszym kraju który już prawie zdominował obcy kapitał.
Ale co można robić jak nie jeżdżą pociągi i nasza mantra"trzeba było jechać do Czeremchy".

CDN.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Dziękuję w imieniu naszej ekipy.
A moje pisanie to trochę taki bełkot, chciałbym wiedzieć więcej i zobaczyć więcej, i zgrabniej to przedstawić, to taka rozpaczliwa gonitwa za straconym czasem i zmarnowanymi na pierdoły latami.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
A moje pisanie to trochę taki bełkot, chciałbym wiedzieć więcej i zobaczyć więcej, i zgrabniej to przedstawić, to taka rozpaczliwa gonitwa za straconym czasem i zmarnowanymi na pierdoły latami.
Paweł, nie marudź, OK?? Niestety, jest to cecha, która i u mnie daje ognia (marudzenie)...
Ty masz talent modelarski w skalach dowolnych, ja mam zabawki w 1:1 a z talentem to kwestia dyskusyjna..., nie można mieć wszystkiego.

Pozdrawiam,...
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Niedziela, ostatni dzień, trochę nudno, ale pożywne śniadanko poprawia humor, idziemy na stację gdzie stoi od rana szynobus, podpięty do prądu i czeka na odjazd o godzinie piętnastej coś tam, nim mamy zamiar pojechać do Jarosławia, ale wcześniej idziemy w stronę Werchraty.

DSC_0458.JPG


Ja idę po rampie, obserwuję przyrodę i dwa Piotrki w głębi Kwiatek fotografuje Autosana H9

DSC_0460.JPG


DSC_0461.JPG


Człowieki dlaczego za mną idziecie.

DSC_0462.JPG


Swojskie klimaty.

DSC_0463.JPG


DSC_0464.JPG


Własność święta rzecz.

DSC_0465.JPG


Dawno tu nic nie jechało.

DSC_0466.JPG


Koniec Horyńca.

DSC_0467-crop.JPG


Maruderzy.

DSC_0468.JPG


Na razie jest po staremu, ale idzie nowe.

DSC_0482.JPG


Mostek, przepust.

DSC_0484.JPG


Piotrek i Arczi.

DSC_0486.JPG


Docieramy na przejazd, gdzie na uboczu stoi krzyż i jest ławeczka na której można odpocząć.

DSC_0491.JPG


Na tej wycieczce dowiedziałem się że Kwiatek zajmuje się szukaniem skrytek w terenie, trochę nam o tym opowiedział a więcej informacji można znaleźć tu:

https://www.geocaching.pl/

Podczas całego pobytu znalazł ich kilkanaście, wciągnął nas i zaczęliśmy szukać razem z nim, z powodzeniem, tu Kwiatek się wpisuje w kajecik, Piotrek zaś szuka fantów które moglibyśmy dodać do skrytki.

DSC_0492.JPG


Jeszcze jedno spojrzenie na linię i jeśli mamy zdążyć na pociąg to musimy wracać.

DSC_0493.JPG


Jadąc od Werchraty, widzieliśmy w lesie chyba cerkiew, będąc tu chciliśmy tam pójść, ale drogowskaz pokazywał czas potrzebny na dojście, niecałe cztery godziny, niestety zrezygnowaliśmy, może innym razem.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Taki widoczek podczas powrotu.

DSC_0499-crop.JPG


Już stoi silniki działają do konduktora kolejka, dziwna rzecz, zazwyczaj się wsiada a maestro przychodzi i sprzedaje bilet, tu karnie trzeba stać aby dostąpić tego zaszczytu, pociąg pełen młodych ludzi, zajmujemy miejsca na przodzie a Mały Piotrek stoi w kolejce.
Chudy uparł się że nakręci film z przejazdu, Pan się zgodził na instalację kamery, którą użyczył Arczi, ponieważ na Piotrka karcie weszło by niecałe dwadzieścia minut filmu, ruszamy, czasami się cyknie fotkę, czasami nie wyjdzie.

DSC_0501.JPG


Wieża ciśnień w Baszni Dolnej, jest tam także trójkąt ale nie byliśmy tam, kilka torów, podobno to ma związek z przeładownią w Kapliszach.

DSC_0502-crop.JPG


Jak to określił Piotrek "białe dupki na wybiegu"

DSC_0505-crop.JPG


Te słupy wzbudziły ekscytację moich kolegów, nie wiem czemu, ale zdjęcie zrobiłem.

DSC_0509.JPG


Dojeżdżamy do Bobrówki, zdjęcia marne bo Pan zapalił wewnątrz światła.

DSC_0512.JPG


DSC_0513.JPG


DSC_0514-crop.JPG


Surochów, chyba wyczekali aż nas nie będzie i przyjechali składem cystern.

DSC_0515.JPG


W najciekawszym momencie czyli przed przejazdem przez most na Sanie, padła bateria w kamerze, no i Pan kazał zabrać sprzęt.

Przed Jarosławiem stoimy pod semaforem, aby przepuścić jakiś super pociąg.

DSC_0521.JPG


Jeszcze mało wyraźna siódemka i wjeżdżamy do Jarosławia.

DSC_0524.JPG


A tu "Eldorado" całe dwa pociągi, co przy ich braku w Horyńcu to i tak tłok.

EN63-001 i EU07-353

DSC_0527.JPG


DSC_0530.JPG


I to prawie koniec, idziemy na obskurny przystanek autobusowy, za chwilę spędzimy dłuższą chwilę w busie do Lubaczowa z Panem który uparł się informować wszystkich co sądzi o pójściu do pracy i piciu wódki, w Lubaczowie idziemy do baru, Piotrki rzuciły się na gigantyczne hamburgery, ja sobie zjadłem ciacho, bo trochę się stęskniłem za słodyczami.
PKS Biłgoraj, wściekłe niebieskie światło w środku busa, można dostać epilepsji dobrze że nie mruga.
Horyniec, pusty gościniec, Groszek i długie Polaków rozmowy o suchym pysku bo rano trzeba jechać.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Poniedziałek, gotowość bojowa 8.00 ściskanko za kolanko, za rączkę żeby wzbudzić namiętności gorączkę i w drogę jeden w jedną drudzy w drugą, męska decyzja Werchrata i tabliczki z trupa wagonu, godzina ciężkiej walki są dwie sztuki, po wstępnym oskrobaniu konsternacja, co to jest.


Zdjęcie już oczyszczonych "tabliczek".

P1260641-crop.JPG


Na jednej coś jakby numer, ale czy w czasach budowy takiego wagonu, używano aluminiowych tabliczek i co to za otwory w dodatku nagwintowane, noż k-mać, tyle roboty i tylko jakieś dekielki.

P1260636.JPG


W minorowych nastrojach jedziemy dalej, przekonując się że co prawda nie było tabliczek (prawdziwych) ale i taj za..... .

Susiec, budynek dworca, przejście podziemne jak się okazuje zakluczone, koziołki i wagon uwięziony za płotem.

DSC_0539.JPG


DSC_0546.JPG


DSC_0538.JPG


DSC_0545-crop.JPG


DSC_0543.JPG


Zwierzyniec Towarowy koziołek i przejazd, oraz reprymendę od Pana z budki za to że łazimy i się nie meldujemy.

DSC_0551.JPG


DSC_0552.JPG


W centrum Zwierzyńca w jakiejś opuszczonej fabryce stoi unnrowski wagon, niestety ja zdjęcia nie mam , zapomniałem zrobić , ale Piotrek wrzuci, mam nadzieję.

DSC_0554.JPG


Zwierzyniec Osobowy czyli ten normalny.

DSC_0556.JPG


Nagle dzyń dzyń, mrugają światełka, zamykają się zapory, łzy szczęścia płyną nam z oczu, prawdziwy "towar".
Te białe kropki to śnieg, który po chwili przestał padać bo dnia tego pogoda dynamiczną była od świtu do nocy.

15D-034

DSC_0559-crop.JPG


Tniemy do domu, ale łatwo nie jest, czasami widać tylko tyle.

DSC_0565-crop.JPG


Piotrki to "smołkerzy" czasami dają sobie w płuco, tu się zatrzymaliśmy obok jakiegoś wiaduktu, nawet nie wiem gdzie i to ostatnia fotka z tego dnia.

DSC_0566.JPG


A teraz będzie mdło i czule, ale tak musi być.

Szczególne podziękowania dla Małego Piotrka, jest wyśmienitym kompanem i jeszcze lepszym kierowcą, a ja pozostanę jego dłużnikiem do końca świata.
Dziękuję dużemu chudemu Piotrkowi za to że nie ubił mnie w chwili słabości, doprowadzony do szału moim wrednym charakterem, ja bym nie wytrzymał.
Kwiatek jesteś super gość, jako nasza baza danych i nawigator byłeś bezkonkurencyjny, jako współtowarzysz jesteś jeszcze lepszy.
Arczi, super było Cię znów zobaczyć i pogadać jak dawniej, mam nadzieję iż niebawem się znów spotkamy.

Wam moi mili dziękuję za uwagę i zainteresowanie, człowiek żyje tak długo jak długo o nim pamiętają, mam nadzieję że czasami mnie wspomnicie.

Jak to mówią do następnego.

Dziękuję.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
Pawle, dzięki, opowieść świetna. A co do tych słupów energetycznych...
Były to słupy linii energetycznej o napięciu roboczym 750kV biegnącej od granicy Państwa do Widełki koło Rzeszowa., gdzie jest zlokalizowana stacja trafo...
Jeden słup podtrzymuje przewody jednej fazy...


Pozdrawiam,...
 

LisiaM

Użytkownik
Reakcje
199 3 0
Kapitanie NEMO... Drogi Przyjacielu... po takiej dobroci i pomocy z Twojej strony w milionpięćsetstudziewięciuset przypadkach i to czasami z włączonym kogutem i poruszeniem nieba i ziemi to ja jestem Twoim dłużnikiem. Wybornie jest być Waszym towarzyszem i móc z Tobą realizować te mniejsze i większe przedsięwzięcia. Dziękuję.
 

newermind

Łowca cech
Zespół forum
ŁKMK
Reakcje
3.488 45 1
No to i ja podziękuję Wszystkim, a jak wspomnę" Szarik- Do wozu! "... :LOL: Ogólnie wszystko to co mamy, to jest wszystko to czego potrzebujemy. Interesuje nas wszystko i wszędzie. Swoją pasję zaspokajamy drobnymi rzeczami i nie potrzeba nam spektakularnych osiągnięć. Sobie bym życzył, żeby tak pozostało. :cool:
Oczywiście pokażę kilka obrazków i znów nie będą to kadry kolejowe, ale niech tam!
Tuż przed pokonaniem mostu na Sanie, wypatrzyłem z okien szynobusa, dwóch braci "Liaz-ów", starszy i młodszy. Szkoda, że zabrakło czasu na pooglądanie ich bliżej, bo zapewne mieli tam fajnych sąsiadów! ;)
DSC_0343.jpg

W drodze powrotnej zaś, uwagę mą zwrócił Dworzec PKS Janów Lubelski. Zobaczcie sami:
DSC_0391.jpg

Niczym żywy skansen Ha-dziewiątek! :D
Jednak dodawanie obrazków zakończę "kolejowo", gdyż chciałbym zwrócić Waszą uwagę na zdjęcie "Turbo-Tamary" ze Zwierzyńca, które wcześniej pokazał Paweł. To pozwoli pokazać mi, jak bardzo zmienna była pogoda tego dnia. Ja stałem zaledwie kilkadziesiąt metrów od Pawła, po drugiej stronie torów i...Tadamm! Słoneczko i zero śniegu! :giggle:
DSC_0380.jpg
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
Panowie, przepraszam, że podbijam niejako swoje wtrącenie, ale czas edycji wygasł nim wygrzebałem ze swego dysku te kilka fotek nawiązujących do słupów o których wspomniałeś wcześniej Pawle.
Zdjęcia z Naszego ( Żony i mojego ) wypadu do Cisnej w 2008 roku...- tu droga powrotna, naście kilometrów za Rzeszowem, Widełka.
Na zdjęciach kilka ujęć słupów, wyłączników i odłączników na napięcie 750kV...

Słupy...
DSCN9948.JPG ... DSCN9949.JPG ...

Wejście linii na teren podstacji...na 750kV...
DSCN9951.JPG ...

Wyłączniki...

DSCN9952.JPG ... DSCN9956.JPG ...

Odłączniki...
DSCN9958.JPG ...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_elektroenergetyczna_750_kV_Widełka_–_Chmielnicka

Pozdrawiam,...
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Dobrze jest mieć dziecko w sobie zwłaszcza w dojrzałym wieku i nie chodzi o sikanie w majtki i ślinienie się.
Dobrze jest mieć ten dziecięcy zachwyt i umiejętność cieszenia się drobiazgami, ułatwia to życie zwłaszcza w takich zwariowanych czasach jak nasze.
A potem się idzie, się patrzy, się czuje.
 

newermind

Łowca cech
Zespół forum
ŁKMK
Reakcje
3.488 45 1
Jako uzupełnienie do relacji Pawła z naszej wizyty w Zwierzyńcu, pokażę dwa zdjęcia opisywanego wagonu krytego produkcji amerykańskiej, pochodzącego z dostaw UNRRA.
Zwierzyniec 19. 08. 2018 r. Pudło wagonu o numerze fabrycznym 2841/1943 produkcji American Car & Foundry Co.
DSC_0575 (3).jpg

DSC_0576 (3).jpg
 
Ostatnio edytowane: