• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Relacja Opowieści dziwnej treści czyli Piotra i Pawła kolejowe peregrynacje

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
Z geoportal ;)
Wybrałem odpowiedni rejon, rodzaj warstwy (skany map topograficznych). Zwiększając lub zmniejszając "podziałkę", geoportal sam wybiera rodzaj mapy. Albo wrednie przełęczą na fotomapę :/ Trochę ciężko na szybko ogarnąć.

Ta mi wygląda na wersję "sztabówkę" 1:200000 - takie jak kiedyś wydane były przez Wrocławskie Zakłady Kartograficzne - dostępne później też na allegro w wersji cyfrowej.
Ja mam wersję papierową, chyba do kompletu brakło mi 2 arkuszy.

Offtopicznie, niektóre rejony kraju mogą być mapami nawet 1:10000 (Warszawa taka jest, też wyszły kiedyś wersje papierowe)
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Dalszy ciąg nastąpił, po raz kolejny Płociczno, budynek mieszkalny, dostępu strzeże zły pies.

DSC_0034-crop.JPG


Papiernia.

https://semaforek.kolej.org.pl/wiki...k.kolej.org.pl/wiki/index.php?title=Papiernia

DSC_0038.JPG


Suwałki od peronów i od podjazdu.
Ładna stacja znaczy budynek, ale zaniedbany, no i pusto wszędzie, ogrodzenia z nowych słupków, brak szyn.

DSC_0041.JPG


DSC_0043.JPG


Źródło wszechwiedzy i piękna.

DSC_0042.JPG


I pociąg z Krakowa chyba, po raz pierwszy widzę na żywo "Nurka" lokomotywa 754 046-1

DSC_0040.JPG


Dąbrowa Białostocka, stacja w wykopie wchodzi się z poziomu ulicy po schodach, sygnalizacja świetlna.

DSC_0082.JPG


W oddali wiadukt i wagon, chciałem podejść bliżej, ale Pan z budynku językiem niezbyt parlamentarnym uświadomił mi że nie moge tego zrobić, mógłbym iść na wiadukt, ale zaczęło padać i nie było tam możliwości zatrzymania autka, nie to nie, mogli być sławni, bez łaski.

DSC_0081.JPG


Swoją drogą to dziwne miasto, chyba nie mają kanalizacji, a jeśli mają to dobrze ukrytą, tak dobrze że po pięciu minutach oberwania chmury ulice przypominały rwące potoki, a my uparliśmy się jeszcze znaleźć cerkiew, kto głupiemu wytłumaczy.

Sokółka, budynek jaki jest każdy zobaczy, szkoda bo jest imponujący, a i ruch całkiem spory.
Od strony podjazdu.

DSC_0085.JPG


Od peronu, trochę krzywe nawalił mi żyroskop.

DSC_0088.JPG


Jedna ze współczesnych ale i tak starszych ode mnie cech.

DSC_0089.JPG


Idę w jedną stronę dopóki mogę, stoi na peronie Sokista i lampi się na mnie, znawcy zgadną co to jest.

DSC_0087-crop.JPG


Idę w drugą, ET26-004

DSC_0090.JPG


Wracam a tu jedzie Griffin E4DCUd-003, też widzę na żywo taką lokomotywę po raz pierwszy.

DSC_0093-crop.JPG


Sokista zniknął, obserwuję punkt tankowania czy coś w tym guście, a raczej rampę obwiedzioną szynami, rozglądam się i myk, jestem po drugiej stronie.

DSC_0095.JPG


Trzynożny kozioł oporowy.

DSC_0097.JPG


Patrząc na budynek stacyjny z peronu po lewej stronie w okolicach nastawni trwa łądowanie starych szyn do kontenera, mnóstwo szyn, z pewnością znalazły by się ciekawe cechy, próbuję tam dojść, ale specjaliści od metalurgii wyraźnie dają mi do zrozumienia co myślą o mojej obecności, chyba mam tego dnia jakiś niefart.
Niech tam, kogo interesują stare cechy.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Obok nastawni stoi SM42-2292 Tabor Dębica, po kilku dniach stała ta sama z takimi samymi wagonami, może to wyposażenie stacji.

DSC_0100-crop.JPG


Na wyjeździe z miasta obok stacji mijanka ze światłami, zapala się akurat czerwone, idę pstryknąć zdjęcie, "Dragon" E6ACTadb-029

DSC_0106.JPG


Kuźnica Białostocka, trwa remont.

DSC_0119.JPG


Wieża ciśnień.

DSC_0118.JPG


Naziemne przejście na perony.

DSC_0117.JPG


W oddali na bocznym torze Skoda 182 001-8

DSC_0121-crop.JPG


Gnamy dalej, na wyjeździe przez okno robię zdjęcie, po prawej Skoda, po lewej dwie "Tamary" nie da się odczytać numerów.:(
Może tu kiedyś wrócę.

DSC_0126-crop.JPG


Sidra, stacja w przebudowie, opuszczona trochę zdewastowana, no trudno.
Od peronów od drogi i wnętrze.

DSC_0130.JPG


DSC_0132.JPG


DSC_0131.JPG


Późno się zrobiło i ponuro, odjeżdżamy, myślałem że gnamy do "domciu" w związku z tym a także przez przypadłość która mnie nawiedza podczas jazdy samochodem, zdrzemnąłem się, wybój głowa się odrywa ale to nie nasza kwatera, mój skarb zrobił mi niespodziankę i zawiózł mnie do Kamiennej Nowej, złota kobieta.
Zaniedbana ale piękna stacja.

DSC_0135.JPG


DSC_0140.JPG


Hm, stacja, w świętych pismach PKP ujęta jako przystanek, ma poczekalnię chyba najmniejsza jaką widziałem, ale jest czystko i nie ma bohomazów na ścianach.

DSC_0142.JPG


Młodsza ode mnie.

DSC_0141.JPG


Jedyne ciekawe szyny z cechami to te które już pokazywałem służące jako podpory na schodach i te w samych schodach jako wzmocnienie krawędzi.

DSC_0145.JPG


Tego dnia to już wszystko, dwa dni później jedziemy do....

DSC_0364.JPG


CDN.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Fotka przez okno i z końca peronu, ST44-1262

DSC_0365-crop.JPG


DSC_0373.JPG


Koziołek,stary, skorodowany, były cechy ale nie do odczytania.

DSC_0375.JPG


Łubka/łubek.:niepewny:

DSC_0372.JPG


https://zabytek.pl/pl/obiekty/trakiszki-dworzec-kolejowy

https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=stacje&id=771&okno=start

I co tu mówić, jedno jest pewne gdyby ktoś kto mieszka bliżej i ma trochę wolnego czasu, pomierzył ją a inny ktoś wyciał by laserem z forniru, byłby to model wart każdych pieniędzy, a tak można tylko oglądać, nie mogłem zrobić zdjęcia z peronu, bo pociąg z szutrem zasłonił jedyne na niego przejście.

Od podjazdu, i ukośnie z peronu.

DSC_0368.JPG


DSC_0377.JPG


DSC_0381.JPG


Tualeta.

DSC_0370.JPG


Kilka detali i jeden artefakt.

DSC_0369.JPG


DSC_0382.JPG


DSC_0378.JPG


W środku też na bogato.;)

DSC_0379-crop.JPG


DSC_0380.JPG


Jeszcze jedno zdjęcie i idziemy do nowego dworca.

DSC_0394.JPG


Nasuwa się pytanie na jaką cholerę na takim zadupiu gdzie zatrzymują się trzy pociągi, a od września cztery, taki rozbuchany dworzec, ale chyba ma to związek z budową tej mrzonki pt. Rail Baltica, a może nie widzę tego co widzą inni.

DSC_0392.JPG


DSC_0393.JPG
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
Śliczne te Trakiszki.
Augustowski i Suwalski dworzec, również mają swój urok. Były kiedyś w lepszym stanie, ale jak widać "niedasię" utrzymać w tym dobrym.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Nasuwa się pytanie na jaką cholerę na takim zadupiu gdzie zatrzymują się trzy pociągi, a od września cztery, taki rozbuchany dworzec, ale chyba ma to związek z budową tej mrzonki pt. Rail Baltica, a może nie widzę tego co widzą inni.
To nie jest sprawa Rail Baltica. Takie dworce budowano w latach 1990. na stacjach granicznych, najwyraźniej nie biorąc pod uwagę planów wstąpienia do Unii Europejskiej, a potem do strefy Schengen. W ramach tych przedsięwzięć rozbudowano np. graniczną stację w Międzylesiu, na granicy z Czechami, zapewniając zaplecze dla służb granicznych i celnych, jak wiadomo w obszarze Schengen już tam niepotrzebnych. Podobnie działo się na granicznych przejściach drogowych z Litwą, Czechami, Słowacją i Niemcami. Naturalnie modernizacje przejść granicznych, kolejowych i drogowych, miały miejsce także na północnej i wschodniej granicy z Rosją (obwód Kaliningradzki), Białorusią i Ukrainą (np. niezbyt udany budynek odpraw celnych w Przemyślu), gdzie te inwestycje jak najbardziej mają sens. Ale przy okazji częściowo niepotrzebnych rozbudów przejść granicznych na granicach Polski z innymi krajami UE odrestaurowano i zmodernizowano też wiele obiektów kolejowych, w tym zabytkowych budynków stacyjnych, jak właśnie w Międzylesiu.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Poszedłem obok toru w stronę Litwy, wszystkie szyny z Huty Katowice, kozły oporowe też, jedynie coś co wziąłem z daleka za nastawnię bramową, a z bliska okazało się wieżą używaną jak mniemam w zamierzchłych czasach gdy istniały granice, przez pograniczników.

DSC_0395.JPG


Trzy godziny później mamy zamiar znaleźć jeszcze jedną stację, mijamy wieżę obserwacyjną kolejny dowód na absurdy unijnych dotacji bo przy pomocy takich została zbudowana i nie byłoby w tym nic dziwnego ani bulwersującego gdyby nie to że stoi w okolicy gdzie wokół niej są tylko gospodarstwa i zakłady produkcji pasz, zero ciekawych widoków, no ale pewnie szwagier przytulił kasę za budowę, albo inny instruktor narciarstwa, a i inni też się pewnie nachapali.
Chociaż górka ładna.

DSC_0454.JPG


Jesteśmy blisko, mijamy wie matrony prowadzące rowery z maseczkami pod brodą, pytamy o stację, znaczy Ewcia pyta, "no Pani alez tam nie stajo pociągi" to nic, jak by rzekł Rzecki bagatela, chodzi o miejsce, uzbrojeni w wiedze jedziemy na ślepo.
Pierwsze w oczęta rzucają się krzyże Św.Andrzeja na słupkach z szyn, takie lubię najbardziej.

DSC_0465.JPG


DSC_0466.JPG


Na obu cechy, widoczna tylko jedna, druga pod tysiącem warstw farby skrywa swą tożsamość.

DSC_0464.JPG


Ładny drewniany budynek.

DSC_0455-crop.JPG


A obok budynek stacji Kaletnik.

DSC_0456.JPG


DSC_0457.JPG


DSC_0458.JPG


To mogła być dość współczesna toaleta, ale może i nie.

DSC_0459.JPG


Opodal mały mostek, niestety krzaczory uniemożliwiły mi zejście na dól i zrobienie zdjęcia całej konstrukcji, w drodze poworotenj cykam zdjęcia niwelet, takie modelarskie klimaty.

DSC_0461.JPG


DSC_0460.JPG


DSC_0463.JPG


W drodze powrotnej na jakimś bezimiennym przejeździe dwa słupki z szyn z taką samą cechą Huta Pokój 1965 rok.

DSC_0472-crop.JPG


DSC_0473-crop.JPG


CDN.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
To nie jest sprawa Rail Baltica. Takie dworce budowano w latach 1990. na stacjach granicznych, najwyraźniej nie biorąc pod uwagę planów wstąpienia do Unii Europejskiej, a potem do strefy Schengen. W ramach tych przedsięwzięć rozbudowano np. graniczną stację w Międzylesiu, na granicy z Czechami, zapewniając zaplecze dla służb granicznych i celnych, jak wiadomo w obszarze Schengen już tam niepotrzebnych. Podobnie działo się na granicznych przejściach drogowych z Litwą, Czechami, Słowacją i Niemcami. Naturalnie modernizacje przejść granicznych, kolejowych i drogowych, miały miejsce także na północnej i wschodniej granicy z Rosją (obwód Kaliningradzki), Białorusią i Ukrainą (np. niezbyt udany budynek odpraw celnych w Przemyślu), gdzie te inwestycje jak najbardziej mają sens. Ale przy okazji częściowo niepotrzebnych rozbudów przejść granicznych na granicach Polski z innymi krajami UE odrestaurowano i zmodernizowano też wiele obiektów kolejowych, w tym zabytkowych budynków stacyjnych, jak właśnie w Międzylesiu.

Może i tak, przejście istniało kilka lat, biorąc datę rozpoczęcia działalności za datę ukończenia budowy, mogło tak być.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przejście_graniczne_Trakiszki-Szestokaj
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Pora kończyć ten nierówny pojedynek.

Prostki.

DSC_0657.JPG


Chyba jedenaście pociągów w rozkładzie, całkiem nieźle.
Dworzec jest na ulicy, no jakże by inaczej.

DSC_0659-crop.JPG


Przejście na perony.

DSC_0661-crop.JPG


Zero szyn poza torowiskiem.

Grajewo, monumentalny budynek, zaniedbany, ale w trakcie remontu i to jak podejrzałem dość solidnego, będzie się pięknie prezentował.

DSC_0662.JPG


DSC_0664.JPG


DSC_0666.JPG


Żuraw wodny bez cech producenta.

DSC_0667-crop.JPG


Wieża ciśnień.

DSC_0668.JPG


Jest szyna :) ale bez cechy :mad:.

DSC_0671.JPG


Nowoczesny skład bez lokomotywy i stare ogrodzenie trawnika.

DSC_0665.JPG


DSC_0672.JPG


Trochę historii.

DSC_0688-crop.JPG


I nowoczesny arbuzowy pociąg.
EN57AL-1555

DSC_0687-crop.JPG


Jedyne szyny z cechami były w płocie poza stacją, pokazywałem je w innym dziale.

I naprawdę już ostatnia Szczepki.

DSC_0319.JPG


DSC_0320.JPG


Drugi tor wypruty.

DSC_0321.JPG
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Niedaleko stacji w szczerym polu po znojnej pracy odpoczywają wagony.

DSC_0325-crop.JPG


Pan z ogródka powiedział mi że na wiosnę była katastrofa i to ostatnie z tych które uciekły z niewoli PKP.

Na zakończenie klimat nie kolejowy, ale mogłaby być to stacja.

DSC_0975.JPG


Budynek dość stary.

DSC_0977-crop.JPG


I to koniec, mam dziwne wrażenie że prędko się nigdzie nie wyruszy, ale może się mylę.

Dziękuję za uwagę.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Nie tam nie byłem, mimo iż internet na tzw.kwaterze nie śmigał jak rakieta sprawdzałem, wiele ze "stacji" jest przystankiem w szczerym polu czasami nawet bez wiaty, te odpuszczałem, poza tym nie tylko jestem ja i kolej, żonie też trzeba sprawiać przyjemność, ja z wyjazdu jestem zadowolony, spotkałem mnóstwo pozytywnych ludzi, a jeśli macie żony, dziewczyny i będziecie w tamtych okolicach, polecam sklep pod nazwą "Subiekt" w Sejnach, jest to sklep z kosmetykami, mnie to zwisa bo ja mam tyle kosmetyków że na palcach jednej ręki się policzy, ale dla Pań to raj, tak zaopatrzonego sklepu nie widziałem w Łodzi, a chodzę z Ewcią często dla towarzystwa, a obsługa to dwie lub trzy córki i matka, wesołe, miłe, kompetentne co się rzadko zdarza, pierwszy raz byliśmy tam godzinę, oczywiście wyszliśmy z pełną torbą, drugi raz nie krócej, w zasadzie mam zadatki na anioła mało który facet tyle wytrzymuje w "babskich" sklepach.;)
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Dziwna pora na pisanie, przypominają mi się dawne czasy, gdy nie było internetu, a nocne słuchanie muzyki było obowiązkowym punktem dla ambitniejszej części młodzieży, dla normalnej było Italo disco, i Tomek Beksiński, nazwisko dla wielu z Was nieznane, nocą mówił i puszczał muzykę, która sprawiała że człowiek chciał żyć, szkoda że już go nie ma, i ja też o tej nieludzkiej porze pisze do Was, z pewnym przesłaniem chwilę przed wycieczką.ż

Gdy coś się zaczyna, w wieku dwudziestu, trzydziestu lat, większość z nas, ba pewnie każdy, wyobraża sobie albo tez nie poświęca temu ani chwili, mając pewność że to coś będzie zawsze, zawsze będziemy młodzi, sprawni, bezgranicznie zakochani, pożądani, nie zdajemy sobie sprawy z kolejności wydarzeń, co ma początek ma też i koniec, logiczny łańcuch, mija młodość, miłość wygasa, ulubione buty się rozpadają, tzw.przyjaciele stają się wrogami, odbicie w lustrze jakby pokazywało innego człowieka, coś czemu się poświęciłeś bezgranicznie, przeżuwa Cię i wypluwa poza granice zainteresowania, przemijanie, okazuje się ze to o co moglibyśmy walczyć do ostatniej kropli krwi, dziś jest żenująco nudne, pospolite, niewarte uwagi.
Przemijamy, za życia budujemy trumnę dla marzeń i niedoścignionych ideałów, pomaga nam w tym proza dnia codziennego, i tak deska po desce aż jest gotowa i my też już jesteśmy gotowi umrzeć za życia, tylko wieko i ostatni gwóźdź, wbity przez przyjaciela, czy powinniśmy mieć do niego pretensje, nienawidzić go, czy raczej obdarzyć wdzięcznością, że pozbawił nas złudzeń, że jak szpilką balon przebił nasze rozdęte do granic uniwersum ego, którego smętny flak otulił nas i uświadomił mizerność egzystencji, na prawdę nie wiem, myślę o tym wciąż, nie mogę znaleźć złotego środka, tej magicznej formuły, pozwalającej zrozumieć wszystko, zaakceptować i pogodzić się z porażką.

Już pora, zakończyć ten nierówny pojedynek, jedziemy z Grześkiem do Poznania, nie znam powodów dla których mój towarzysz tam jedzie, ja jadę się pożegnać, nie z uczestnikami, nie z organizatorami, z miejscem w którym spędziłem niejedną ekscytująca i niesamowitą chwilę, ten ostatni raz, już pora pożegnać się z tym czym żyłem prawie dwadzieścia lat, przez pierwsze dziesięć lat poświęcałem cały swój czas modelarstwu i klubowi, jestem znużony i znudzony, pora odpocząć, skleić mózg i uspokoić serce.

Nie będzie już wątpliwej jakości porad i złośliwych przytyków, spokojnie możecie budować lewitujące domy, ze szparami na łączeniu ścian, szutrować tory kasza gryczaną lub manną, nie będzie komentarzy, uszczypliwych, czasami chamskich, urągania, wyszydzania, to minęło.

Patrzę przez okno, jedno światło w bloku na przeciwko, ciekawe wstał ktoś czy się jeszcze nie położył, a może też zdobył się na podobny desperacki krok, zawsze stojąc bladym świtem na przystanku patrzyłem na uśpione noclegownie, potężne monumentalne w mroku wieżowce, jedno czasami dwa zapalone światła, samotne, jak samotni ludzie w pustym tramwaju, każdy zatopiony w swej , jadę i kołyszę się w rytm stukotu kół, patrzę w okno i wzdragam się , niewyraźne odbicie nie daje pewności że to ja, może nie do końca, samotność jest okrutna, ale także może być inspirująca, a może być lepsza niż wspomniana w tłumie.


Zaczyna dnieć, już czas.

Niebawem kilka słów i obrazków z wystawy i to nie z galerii sztuki, oczywiście obiektywnych spostrzeżeń jak zwykle, bez litości i owijania w bawełnę.
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.594 33 4
@Paweł R, tylko nie pomyśl, że to jakaś ironia z mojej strony, ale powinieneś mieć swój kącik w jakimś piśmie, albo pisać bloga, bo jak nikt potrafisz pisać o tym co nas otacza. Te teksty wręcz zmuszają do refleksji. A ona przyjdzie wcześniej czy później do każdego. Jeśli masz zdjęcia z tych scenek, powinieneś publikować. Bo jako obserwator zmysł masz znakomity i przypuszczam, że ten pusty tramwaj i inne potencjalne "pierdoły", tak nieważne, tak zwyczajne, mają drugie dno. Nie zapominaj, że TY jesteś świadkiem tego, bardzo niewielu odczuwa dziś takie bodźce, gapią się w telefony, beznamiętnie ze słuchawkami na uszach, generalnie nic nie widzą... Czasem się zastanawiam kto naprawdę jest głuchy i ślepy...
Pozostaje czekać na relację z Poznania, no i liczę na fotki z życia wzięte. Dokładnie ten pusty tramwaj, i dokładnie to jedno światło...
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
I znowu miałem rozterkę, czy dać ocenę "Super", czy "Smutne"... Jednak dałem "Super" i mimo wszystko liczę na dalsze relacje i komentarze, przytyki, nawet wyszydzania. Chyba trochę za wcześnie na odpoczynek. Podzielam też zdanie kolegi @Magic, że taki talent nie powinien się marnować. Warto pomyśleć, żeby teksty @Paweł R były dostępne nie tylko na naszym forum. Ja w tym roku nie wybrałem się do Poznania, ale mam nadzieję, że pandemia jednak jakoś się uspokoi i za rok będę mógł spotkać Pawła i inne koleżanki i kolegów z forum, albo w Poznaniu, albo na innej imprezie.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
O ile zrozumiałem, kolega Paweł jest na targach w Poznaniu i pewnie ma ciekawsze rzeczy do zrobienia, niż pisanie na forum. Odrobinę cierpliwości...