• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Relacja Opowieści dziwnej treści czyli Piotra i Pawła kolejowe peregrynacje

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
Pawle pozwolę sobie troszkę OT. Bo tak mnie naszło po tych jobach co dostaliście....
Gniezno wrzesień 2001. Impreza z trzema Px-ami. Wrażenia niezapomniane. Dojeżdżamy nad jezioro./oglądać polecam do 3,50 min./ No i oczywiście -fotohalt-z pomostu. Ten gostek na trójkołowcu,notabene nawalony jak stodoła po żniwach, stanął tym swoim monsterem,popatrzył na tabun ludków wysypujących się na pomost z wagonu i skomentował to tak: ,,Te Maciek, ONI są jeszcze bardziej porąbani jak MY":D.
To była sobota, 8 września 2001 roku. Jechałem z Wami w pierwszym wagonie 3Aw, tym z Sompolna z niebieskim dachem. Przed Anastazewem, w ramach fotostopu, weszliśmy w szkodę i właściciel gruntów uruchomił psy.
 

Andrzej Px48

Aktywny użytkownik
KMK N-orma
Reakcje
60 0 0
Zgadza się Michale. Pieski odpuściły bo za dużo nas było, właściciel próbował straszyć policją, bo niby weszliśmy na podobno jego grunt. Ale też odpuścił po dłuższej dyskusji z jednym z naszych ,,człowieków",bo nie miał racji.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
Wspomnienia! Rok 2001, już wiek XXI, nowoczesność wkracza, a z perspektywy dnia dzisiejszego to prehistoria wąskotorowa. Wtedy widziałem po raz ostatni średzkiego Px48-1920 pod parą. Występował sprzęgnięty z ówczesnym tendrem od Px48-1919. W 2007 roku, kiedy do Środy zawitał Px48-1919, sprzęgnięto go z tendrem od Px48-1920.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
I ostatni dodatek specjalny z soboty 3.02.2018 zdjęcia Przemka Adamowskiego, naszego kolegi klubowego i kompana w podróżach.
GT8-506 wyjeżdża z pętli toki, i oczekuje na pasażerów, wsiada do niego Ilonka żona Przemka.

IMG_1029-crop.JPG


IMG_1031.JPG


Na krańcówce w Ozorkowie, na tablicy umieszczonej na podszybiu zapowiedź przyszłości.

IMG_1048.JPG


IMG_1049-crop.JPG


Ciemność.....
za oknem już nastała..

Nie przyjechał...
i zapewne nie przyjedzie...
może już Go nigdy nie zobaczę...

Fragment wiersza z sieci, może niezbyt wysokich lotów ale do tego pasuje.

IMG_1057-crop.JPG


I na zakończenie kilka zdjęć z 5.08.2016 zrobione podczas remontu mostu na Bzurze , tak się zastanawiam, gdzie logika postępowania, remontujemy most, a potem zamykamy linię, hm.

DSC03292.JPG


DSC03299.JPG


DSC03294.JPG


DSC03297.JPG


DSC03301.JPG
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Szkoda tej linii do Ozorkowa. Znając życie to pozamiatają, nie zainwestują kasy w naprawę - bo niby kto da? Maiły być petycje do premiera. Ciekawe co im (jeśli już) odpisze...?
Z tego co mówili w TV do czasu zamknięcia jakaś zabójcza prędkość tam była wyznaczona jako bezpieczna, znaczy się spacerowa. To świadczy o stanie torowiska. Oczywiście z całego serca życze by to się sprawdziło: http://forum.modelarstwo.info/attachments/img_1049-crop-jpg.550973/
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Nasza wycieczka planowana była od dawna, i termin też ustalonym był, nikt nie przewidział że nadejdą takie mrozy, które nie pokrzyżowały nam planów, ba nawet je w pewien sposób uatrakcyjniły, a jak zwykle wszystko się przed wyjazdem zaczęło komplikować, ja wylądowałem w szpitalu, Piotrek miał jakieś problemy rodzinne, skład ekipy długo był mocno niepewny, ale w końcu udało się, w czwartek 22.02, raniutko wyruszyliśmy z Widzewa pociągiem "Orzeszkowa" do Zgorzelca z przesiadką w jednym z naszych ulubionych miast Wrocławiu.
Do którego dotarliśmy w miarę szybko i bezboleśnie, jeśli pominąć nie do końca cywilizowanych współpodróżnych.
Średnia wieku uczestników raczej nie młodzieńcza (51 wiosen) a brali udział Piotrek "Chudy"Chorąży, Michał"Acid" Górecki, Radek "Kudłaty" Pasternak i ja Pawcio "Nemo" Radecki.

Wrocław Główny i pociąg do Drezna na który się przesiedlim.

DSC_0013.JPG


Piotrek jak zwykle z powodu wrodzonego ADHD coś zobaczył i pobiegł w tory, i zrobił zdjęcie pięknej EP07-330.

DSC_0020.JPG


Ruszyliśmy, opodal Wrocławia opuszczona nastawnia i 3E/1M-202 Pol-MiedźTrans.

DSC_0041.JPG


DSC_0038.JPG


Coś nas wyraźnie zaciekawiło, ciekawe co.

DSC_0043-crop.JPG


Dojechaliśmy do Węglińca a tu cuda, 3E/1-007 Jamesa Bonda z nowych odcinków, SU46-035, i zieloniutka jak sałata na wiosnę SU46-047.

DSC_0048-crop.JPG


DSC_0056.JPG


DSC_0062-crop.JPG


Wiele ze zdjęć była robiona przez szybę, dlatego mimo starań mogą nie być idealne, co mam nadzieję nam wybaczycie.
Miejscowość Lasów, kopalnia piasku/kruszyw Lasów właściciel Poz-Bruk, ładownia w przekopie i tajemnicza lokomotywa której widać tylko dach.

DSC_0067-crop.JPG


DSC_0068.JPG


I tak sobie mijamy stacje mniej lub bardziej popadające w ruinę, i w końcu dojeżdżamy, wysiadamy na przystanku Zgorzelec Miasto, wita na coś przerażającego, nie wiem czy to był budynek stacyjny, chyba nie, ale z pewnością jest to wątpliwa wizytówka nadgranicznego miasta, zresztą nie ostatnia w tym stylu, zdjęcia wykonane innego dnia, ale to nie ma znaczenia.

DSC_0702.JPG


DSC_0703.JPG


W kiosku kupujemy na następny dzień bilet grupowy Euro-Nysa za całe 75 zł i żwawym krokiem udajemy się do Domu Sportowca, który na cztery dni domem naszym się stanie.

Tu sobie możecie poczytać o ofercie Kolei Dolnośląskich : https://www.kolejedolnoslaskie.eu/pl/bilety/bilety-euro-nysa-ticket.html

Idziemy wzdłuż linii kolejowej, słychać charakterystyczne dudnienie, Piotrek z Michałem przedzierają się przez zarośla a efektem jest kolejna fotka zapowiadająca udany pobyt. T44-1223

DSC_0069.JPG


Opodal hotelu jest remiza straży pożarnej, Piotrek nie byłby sobą gdy nie robił zdjęć tego co stoi widoczne.

DSC_0217.JPG

Jesteśmy w hotelu, herbatka, jedzonko, wcześnie idziemy na tory, na tzw. "koziołek" jakich wiele, na nim cecha PKP i rok 195? 9, może 4.

DSC_0192.JPG


Po chwili SA135-004, szynobusy będą dominować, ale nie przejmujemy się, najważniejszy jest relaks.

DSC_0077.JPG
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Idziemy wzdłuż lewego toru, dochodzimy do dwóch wiaduktów starego ceglanego i nowego bardziej współczesnego, po prawej drzewo które będzie naszym miejscem polowania na pociągi i ostoją spokoju.

DSC_0195.JPG


SA 135-008 do Jeleniej Góry widziany przez nas i przez Piotrka.

DSC_0200.JPG


DSC_0096.JPG


Ponieważ przez "chwilę" tor będzie zajęty idziemy wzdłuż żeberka ochronnego do następnego kozła.

DSC_0202.JPG


Niestety bezcechowy, napawamy się piękną choć mroźną pogodą, nagle słyszymy dudnienie w oddali, z pewnością nie jest to szynobus, czekamy w napięciu, widać coś zielonego, szysze bicie serca i cisza żeby nie zapeszyć.

DSC_0102.JPG


I jest ST43-355, jeden z nielicznych działających okazów tego gatunku, godzina 17.22.

DSC_0103.JPG


DSC_0122.JPG


A na "haku" SU46-023.

DSC_0123.JPG


Wracamy pod koziołek obok nastawni/posterunku odgałęźnego, godzina 17.39 ukazuje się nam alegoryczny wizerunek kolejnego szynobusu.

DSC_0221.JPG


17.55 SU46-035.

DSC_0148.JPG


DSC_0162.JPG


18.00 stary znajomy luzem ST44-1223

DSC_0186.JPG


DSC_0203.JPG


Kończy się dzień, kończy się światło, odczuwamy już zmęczenie i coraz bardziej dokuczający chłód, idziemy do domciu, kolacja, nocne Polaków rozmowy i noc, pogodna i mroźna.

Mama nadzieję że Michał dorzuci swoje zdjęcia, ponieważ mam tylko moje i Piotrka.
 

Gerson

Znany użytkownik
Reakcje
1.605 25 0
Ładne zdjęcia. (y)
I tak sobie mijamy stacje mniej lub bardziej popadające w ruinę, i w końcu dojeżdżamy, wysiadamy na przystanku Zgorzelec Miasto, wita na coś przerażającego, nie wiem czy to był budynek stacyjny, chyba nie, ale z pewnością jest to wątpliwa wizytówka nadgranicznego miasta, zresztą nie ostatnia w tym stylu, zdjęcia wykonane innego dnia, ale to nie ma znaczenia.
Niestety to straszydło jest pozostałością dworca.
Pod koniec roku znalazł się kupiec...

http://zgorzelec.naszemiasto.pl/artykul/dworzec-zgorzelec-miasto-sprzedany,4333683,art,t,id,tm.html

A tak wyglądał ten budynek w swoim najlepszym okresie:
3221939.jpg
Źródło: http://www.skyscrapercity.com
Autor: nieznany
 
Ostatnio edytowane:

Acid Rain 1973

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
304 0 0
Trudno coś innego wykrzesać stojąc niemal ramię w ramię ale mam nadzieję, że nie zanudzimy :)

Poranek przed wyjazdem napawał optymizmem
IMG_6101.jpg


SA135-004 widywany z zewnątrz i później od środka :)
IMG_6102.jpg


Dla tego widoku a chwilę później i klekotu warto było mrozić sobie dupsko :). Kurcze jak mi będzie tego brakowało....
IMG_6134.jpg


I mam tylko cichutką nadzieję, że to nie moje ostatnie w życiu zdjęcie czynnego, zielonego rumuna.
IMG_6140.jpg


Tak to wyglądało z drugiej strony
IMG_6155.jpg


Mimo, że niebieska nadal to piękna suka :)
IMG_6178.jpg


Twarzą w twarz ze starym, dobrym znajomym z "podsudeckiej" i.... półki za plecami ;-)
IMG_6193.jpg


c.d.n.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Na szybko przed snem.
Piątek rano temperatura na termometrze -11 stopni, odczuwalna z pewnością większa, po śniadanku i ablucjach idziemy na stację Zgorzelec, lub jak twierdził pewien Pan konduktor Zgorzelec Ujazd.
Pierwszy szynobus SA108-006 oraz budynek dworca i moi zmarznięci towarzysze.

DSC_0241.JPG


DSC_0245.JPG


DSC_0246.JPG


VT642-033 relacji Drezno-Wrocław Główny.

DSC_0248.JPG


Jedziemy do Jeleniej Góry, a po drodze różne znaleziska.

DSC_0243.JPG


DSC_0246 (2).JPG


I już Hirschberg, a w nim jedna ze słynniejszych polskich "obrotnic".

DSC_0249.JPG


DSC_0254.JPG


Nasz pociąg do Szklarskiej Poręby z Wrocławia, trochę się spóźnia, dla rozgrzewki tańczymy na peronie, po osiemnastu minutach spóźnienia pojawił się.

DSC_0260.JPG


DSC_0267.JPG


Zanim się obejrzeliśmy już na miejscu byliśmy, całe szczęście że szynobus Czeskich Drah na nas zaczekał.

DSC_0273.JPG


DSC_0274.JPG


840 010-3 i EP07-1064

DSC_0281.JPG


Po drodze robiło się coraz bielej.

DSC_0282.JPG


DSC_0283.JPG


I po czeskiej stronie, różne takie widoczki.

DSC_0288.JPG
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
DSC_0297.JPG


DSC_0310.JPG


Jedna z wielu mijanych fabryk i wjazd do niej.

DSC_0312.JPG


DSC_0313-crop.JPG


I trochę kolei.

DSC_0319.JPG


DSC_0327.JPG


Wraz ze zmianą wysokości śniegu ubywało i w Jabloncu nad Nysą już było całkiem wiosennie, droga do krańcówki tramwajowej, i nadjeżdżający tramwaj na tle domów mieszkalnych, oraz kanał rewizyjny na środku pętli.

DSC_0252.JPG


DSC_0330.JPG


DSC_0253.JPG


I nasz tramwaj na niebieskim punkcie na przodzie podawana jest szerokość torów, w tym przypadku 1000 mm.

DSC_0336.JPG


W oczekiwaniu na odjazd, i tak jak na naszych krańcówkach, podróżni marzną a tramwaj sobie stoi w polu.
W środku prawie jak u nas.

DSC_0257.JPG


DSC_0258.JPG


Ładnie spatynowane podkłady, z przygotowanymi na wszelki wypadek, mocowaniami dla szerszego toru.
Na drewnianych też było miejsce na przełożenie szyny.

DSC_0259.JPG


I dojechaliśmy do Liberca, a tam opodal dworca.

DSC_0285.JPG


Hm, to ciągle jest ten mroźny piątek.

DSC_0286.JPG


Jutro dalszy ciąg.:)
 

Załączniki

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
Czeska Praga (T3?) to szczyt luksusu. Nowe siedzenia itd.
W wakacje jechałem taka starą sprzed wojny. Dosłownie, sprzed wojny w Bośni.
To był hardcore ;-)
 
Z

Zv

Gość
Paweł śmigaliście całą wycieczkę na jednym grupowym bilecie Euro Nysa Ticket za 75PLN?
BTW to jeden z wątków który dzięki fotom tak genialnie się ogląda że powinien być poradnikiem jak robić zdjęcia.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Paweł śmigaliście całą wycieczkę na jednym grupowym bilecie Euro Nysa Ticket za 75PLN?
BTW to jeden z wątków który dzięki fotom tak genialnie się ogląda że powinien być poradnikiem jak robić zdjęcia.
Bilet jest ważny 24 godziny.
Macku bez przesady Michał robi zdjęcia genialne, nam się czami udaje.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Kilka fotek ze stacji w Libercu.
Lokomotywy 742 380-9, 742 ? i 742 209-0

DSC_0265.JPG


Piotrek i koziołki, niestety szyny bez cech.

DSC_0266.JPG


743 002-8 i jej dwie koleżanki.

DSC_0267.JPG


Widoczki.

DSC_0279.JPG


DSC_0281.JPG


Detal architektoniczny, zadziwiające, prócz funkcji do której zostaje powołany jest jeszcze małym dziełem sztuki , zarówno inżynierskiej jak i rzemieślniczej, zdecydowanie bliżej mi do tamtych czasów.

DSC_0268.JPG


740 508-7 i KSP 411S-ć59

DSC_0358.JPG


Dwa " Nurki" pierwszy 753 779-8, drugi nieznany.

DSC_0366.JPG


Idziemy na przystanek tramwajowy, nadjechały dwa ale nie dla nas.

DSC_0288-crop.JPG


DSC_0291.JPG


Wsiadamy w tramwaj linii 2, ale nie dojeżdżamy do celu bo to nie ten, czekamy cierpliwie na trójkę, która nas dowiezie pod gorę Jested.
Tu kończy bieg dwójka.

DSC_0292.JPG


Nadjeżdża trójka.

DSC_0293.JPG


U celu, jeszcze tylko mały spacerek po oblodzonej drodze, smagani wichrami dochodzimy do stacji kolei linowej.

DSC_0294.JPG


DSC_0295.JPG


DSC_0297.JPG


Już jedzie po nas.
Tu mała dygresja, oczywiście bilet o którym wspominałem jet honorowany, ale trzeba kupić miejscówkę za 70 koron, nasi bracia wiedzą jak się robi interesy, cena biletu dla dorosłego 150 koron.

DSC_0298.JPG