• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Relacja Opowieści dziwnej treści czyli Piotra i Pawła kolejowe peregrynacje

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
w przypadku takiej Ustki to co teraz stoi to woła o pomstę
A dlaczego woła o pomstę?
biały wagon wczasów wagonowych, blaszak. Co to takiego?
O który wagon chodzi? Ten długi to sypialny Görlitz lub Bautzen, dość mocno przebudowany na socjalny, albo od razu na wczasowy.
Darłowo w roku 1994.
...
I trochę później.
Byłem w tamtych stronach w 2005 roku i mam podobne zdjęcie z SA110-07/08, więc już tu nie będę wstawiał. Ale widzę z tych zdjęć, że budynek dworca w Darłowie cały czas jest tak dziwnie wykończony: północna ściana szczytowa i ściana od peronu otynkowane, a od ulicy i południowy szczyt - goła cegła. Wtedy mnie to zastanowiło, ale jak widać, tak chyba miało być - ciekawe, dlaczego?
W drodze powrotnej do Sławna zrobiłem zdjęcie starej hali 3-stanowiskowej lokomotywowni. Niestety, było mocno pod światło, a zdjęcie zrobiłem przez szybę, więc efekt nie jest najlepszy. Hala stała po prawej stronie torów przy wyjeździe w kierunku Sławna. Według Ogólnopolskiej Bazy Kolejowej, hala została wyburzona koło roku 2010.

IMG_1677a.jpg


A tak wyglądał w 2005 roku wjazd do Darłowa z kabiny maszynisty SA110-07:

IMG_1656a.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Chodzi o zdjęcie górnego wejścia, z ulicy na wiadukcie? Faktycznie, ładniej to wyglądało 100 lat temu. Ale nie wiem, kiedy dobudowano lewą część budynku, ani kiedy przebudowano wiadukt, więc nie wiem, do kogo można mieć ew. pretensje. Fakt, że bariera energochłonna przy krawężniku trochę psuje widok, ale cóż zrobić. Generalnie jednak chyba nie jest aż tak źle...
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Zostawmy na chwilę stacje, aby nam się nie przejadły", zajmiemy się zbytkiem, który ktoś mi tu na forum polecał, posłuchałem i nie żałuję.

Kilka słów z lokalnej prasy.
https://gp24.pl/100-lat-temu-jezdzi...-probowano-go-wysadzic-zdjecia/ar/c1-15578453

Rzut oka z satelity.

cm1-crop.jpg


Z parkingu oznaczonego na mapie przechodzi się na drugą stronę drogi i na tym koniec oznaczeń, niby atrakcja, a nawet gps wymięka, kilka chwil zajęło nam odnalezienie go w gąszczu.

DSC_0377.JPG


I stare zdjęcie mostu, które obudziło wątpliwości, ale i tak nie dam rady ich rozwiać.

Most_kolejowy_455383_Fotopolska-Eu.jpg


W tle widać wiadukt, jak mniemam nad linią kolejową, znalazłem taki podczas poszukiwań mostu, nawet zgadzałaby się odległość, gdyby nie to że jest on na tym samym poziomie co nasyp dawnej linii kolejowej. :niepewny:

DSC_0359.JPG


Po prawej jest nasyp po którym doszedłem na most, dziewczyny poszły inną drogą ale tez się spotkaliśmy.
Nasyp w stronę wiaduktu.

DSC_0357.JPG


W stronę mostu, już widać prześwity w zieloności.

DSC_0360.JPG


I jest.

DSC_0362.JPG


DSC_0363.JPG


DSC_0364.JPG


Przyczółek po drugiej stronie i on sam i widok z niego wzdłuż mostu.

DSC_0365.JPG


DSC_0366.JPG


DSC_0368.JPG


Postępowa inskrypcja.

DSC_0369.JPG


Rzeka Grabowa.

DSC_0372.JPG


Jeszcze jedno mizerne zdjęcie, można by zrobić lepsze, ale teren jest, znaczy wtedy był bardzo podmokły, bez sprzętu do łażenia w wodzie nie da się zejść ze ścieżki.

DSC_0373.JPG


Tu byli rycerze ortalionu chluba naszej umęczonej ojczyzny w brudnych dresach z orłem na tyłku.
Całe szczęście że pamiętają, szkoda tylko że w swej religijności zapomnieli o swoich dziesięciu przykazaniach, lub w przypadku wyrzutków z łona kościółka choćby o ludzkiej przyzwoitości.

DSC_0374.JPG
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
W tle widać wiadukt, jak mniemam nad linią kolejową, znalazłem taki podczas poszukiwań mostu, nawet zgadzałaby się odległość, gdyby nie to że jest on na tym samym poziomie co nasyp dawnej linii kolejowej. :niepewny:

Pawle, czy to zdjęcie zostało zrobione z dawnej linii kolejowej, czy z drogi, a kolej przechodziła górą? Trochę się pogubiłem. Jeżeli z dawnego toru, to wszystko jest OK. jeżeli z drogi, a tor był na górze, to prawdopodobnie nie jest to ten sam wiadukt, co na starej pocztówce. Czy nie ma przypadkiem w pobliżu innego wiaduktu, przechodzącego nad dawną linią kolejową? Może po drugiej stronie "Czerwonego mostu"? Jak można poznać, w którą stronę zrobiono zdjęcie z pocztówki?

A nawiasem mówiąc, grubość sklepienia tego łuku wydaje mi się trochę za mała, żeby na nim mógł być tor kolejowy, ale mogę się mylić.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Na tym zdjęciu, nasyp dawnej linii kolejowej był po prawej stronie, i to też dziwne po droga na wiadukcie krzyżowałaby się z torami, rzeczywiście mogło tak być że wiadukt na starym zdjęciu jest w innym miejscu, a ten który znalazłem służył do przejazdu na "druga" stronę, nie jest łatwo ustalić jak to było, większość miejscowych na pytanie o most robiło zdziwioną minę i wzruszało ramionami, a co dopiero pytać o tamte czasy, może Koledzy z okolic mogli by coś na temat ten powiedzieć.
 

route

Aktywny użytkownik
Reakcje
415 2 0
Na mapie topograficzne z geoportalu najbliższy Czerwonego Mostu wiadukt to ten zaznaczony strzałką poniżej.
PolanowGeoportal.jpg

A tak prezentuje się ta sama mapa nałożona na ukształtowanie terenu. Zwróćcie uwagę, że w miejscu gdzie stoi wiadukt tor szedł wąwozem.
PolanowCieniowanie.jpg

Tak samo jest na mapie z 1936 roku, tj. tam gdzie jest wiadukt tor idzie wąwozem. (źródło: http://igrek.amzp.pl/7402)
Polanow1936.jpg

Nie wiem czy zwróciliście uwagę ale w Polanowie były kiedyś dwa dworce. Jeden na południe a drugi na zachód. Ten zachodni na powyższej mapie jest oznaczony jako dawny dworzec.
Na mapie z 1909 roku nie ma Czerwonego Mostu ale jest dworzec "zachodni" w pełnej krasie (nie znalazłem zachodnie części tej mapy więc tylko taki kawałek).
Źródło: http://igrek.amzp.pl/13084
Polanow1909.jpg

A taki był układ linii kolejowych w 1921 roku (jeszcze bez Czerwonego Mostu)
Polnow1921.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Mam do kolegi @route pytanie praktycznie: jak w geoportalu można przełączać widok między mapą a zdjęciem satelitarnym? Udało mi się włączyć cieniowanie, ale nie wiem jak przełączać między mapą a zdjęciem. U mnie przy zbliżaniu się (powiększaniu) w pewnym momencie widok zmienia się z mapy na zdjęcie satelitarne i nie umiem tego zmienić. Z góry dziekuję.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Tor szedł wąwozem, możliwe, jest tam jakby starotorze, ale na nasypie też ,tyle ze dziś w terenie nie ma śladu wspinania się tego toru na nasyp aby pokonać most, albo nie widziałem tego, ale wchodziłem na ten nasyp po grząskim błocie trzy razy w równych miejscach, zagadka, taka pierdoła a tyle zachodu, szkoda że to dość daleko od Łodzi, pojechałoby się jeszcze raz.

Mógł tędy biec tor, jest dostatecznie szeroko, a wiadukt jest wysoki.

DSC_0361.JPG


Kolego Route, bo ja słaby jestem z geografii czego do dziś żałuję, wiadukt pokazany przez Ciebie na mapie, ten najbliższy mostu jest od strony Polanowa, tak mi wychodzi, a ten "mój jest za mostem w przeciwnym kierunku, sam już nie wiem, idę na spacer, ruch to zdrowie.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Pozostawiamy na razie problem "Czerwonego Mostu i towarzyszących mu wiaduktów, może Koledzy z okolic coś dodadzą w tym temacie.

Nigdy nie wiadomo czy oznaczone na mapie jako stacja, miejsce stacją w rzeczywistości będzie, taką z prawdziwego zdarzenia, miałem co prawda opis wszystkich w okolicy, ale jak zwykle w ferworze pakowania nie zabrałem tego co trzeba, więc jedziemy na ślepo.

Wrześnica, no jednak tylko przystanek, ale jest po drodze.
Ni to strażnica przejazdowa, ni to budynek stacyjny, nawet nie nastawnia choć mijanka jest.

DSC_0487.JPG


DSC_0491.JPG


Dość ciekawy budynek, nie spotykany w tym kształcie na makietach.
Po drugiej stronie też nie najmłodszy.

DSC_0490-crop.JPG


Nic tu po nas najbliższy pociąg za ponad godzinę.

Sycewice, to już "poważna" stacja.

DSC_0492.JPG


DSC_0495.JPG


Otoczenie.

DSC_0497-crop.JPG


DSC_0498.JPG


Dworcowa i druga Dworcowa.

DSC_0499-crop.JPG


Szyny jako słupki do mocowania lejc koni Husarii wracającej spod Wiednia, na jednym nawet coś jest, ale tak skorodowane że nijak nie mogłem tego odczytać.

DSC_0493.JPG


DSC_0494.JPG


I jedyna z cechą w płocie zamazana farbą i jeszcze w dodatku złapałem ostrość na siatce, ale wydaje mi się że to HB&HV ale głowy nie położę.

DSC_0496.JPG


Zaintrygował, no spodobał mi się detal zadaszenia, chyba jest z dawnych lat, teraz już się tak finezyjnie nie buduje.

DSC_0500.JPG


Czas ucieka.
Ręblino.

DSC_0501.JPG


Budynek nastawni? teraz wygląda tak.

DSC_0502.JPG


Dla porównania zdjęcie z semaforka.

we.jpg


Współczesny jest krótszy i trochę zmieniony.

Nadzwyczaj wyrośnięta niweleta, lub resztki słupka.

DSC_0510.JPG
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Reakcje
1.469 12 6
Pawle, chodzi mi o to żeby obiekt taki jak pokazałeś, czyli ten ten most był również w tym temacie który dotyczy tylko obiektów mostowych, może ktoś z kolegów chciałby wykonać taki most na makiecie, to wtedy łatwiej jest szukać inspiracji w temacie w którym są pokazane tylko takie obiekty, a nie przeszukiwać wszystkich wątków.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Ręblino dalszy ciąg, Pani z "nastawni" pyta co robię, opowiadam, dziwi się ale informuje że raczej szyn tu nie znajdę, a żebym uważał bo zaraz pośpieszny pojedzie, no to uważam, stoję pod ścianą i uważam.
EP07-542

DSC_0506.JPG


Wiadukt z daleka.

DSC_0503.JPG


I z prawie końca peronu, choć różnicy nie widać prawie żadnej.

DSC_0508.JPG


I tenże od góry podczas jazdy uchwycon.

DSC_0511.JPG


Za płotem między nastawnią a wiaduktem ukryty ośrodek wypoczynkowy naszego nierządu.

DSC_0509.JPG


Niespełnione nadzieje, nowoczesność.

DSC_0513.JPG


Ale już po drugiej stronie aż się prosi o parowóz między słupami z laleczkami.

DSC_0514.JPG


CDN.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Pawle, chodzi mi o to żeby obiekt taki jak pokazałeś, czyli ten ten most był również w tym temacie który dotyczy tylko obiektów mostowych, może ktoś z kolegów chciałby wykonać taki most na makiecie, to wtedy łatwiej jest szukać inspiracji w temacie w którym są pokazane tylko takie obiekty, a nie przeszukiwać wszystkich wątków.
To Janku przepraszam, nie zrozumiałem, jak wrócę ze spaceru z Balbiną wrzucę jego zdjęcia do wskazanego przez Ciebie wątku, masz absolutną rację.
Jeszcze raz Cię przepraszam, miałem ciężki tydzień.