• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Okna

Marek Brzezińsk

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Jestem w trakcie prac nad stacją i dwóch peronów, w związku z czym mam prośbę jak wykonać okna i drzwi - budynek jest wykonany z tektury 2mm karbowanej i przy wycinaniu ma bardzo nierówne brzegi - proszę o pomoc
 

PULMAN

Znany użytkownik
Reakcje
32 0 0
#3
No. Ja kupiłem karton 1mm w sklepie dla malarzy i całkiem mi się dobrze wycina i buduje z tego budynki.
 

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#4
No. Ja kupiłem karton 1mm w sklepie dla malarzy i całkiem mi się dobrze wycina i buduje z tego budynki.
W związku z tym, że to stare, kilkunastoletnie wpisy, mam odnośnie okien parę pytań
1. Szukam najprostszego sposobu na samodzielne wykonanie (rozrysowanie i wycinanie ) okien najróżniejszych kształtów dla skali 1/72 1/76... Moim problem nie są rozmiary czy kształty takiech okienek, ale powtarzalność wycinanych elementów. Próbowałam rozrysowywać je na papierze milimetrowym, przenoić to na karton/balsę i wszystko ok dla 2-3 szt. Dalsze sztuki już nie są takie same, niestety. Nie dysponuję cięciem laserowym, jedynie nożyczki, skalpel itd i stąd jak mniemam występują rozbieżności...
2. Pytanie związane z poprzednim: Czy znacie jakichś producentów okienek w tej skali, najlepiej polskich? Szukałam w wyjku, ale znajdywałam jedynie całe, kompletne budunki
Pozdrawiam i dzięki za ewentualne odpowiedzi/podpowiedzi
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.645 33 4
#5
Basia, mój ojciec miał kiedyś coś do zrobienia w grubym kawałku skóry, to własnie miały być powtarzalne otwory okrągłe, to akurat prostsze bo okna mają rożne kształty. Zrobił tak że przytemperował kawałek rurki metalowej i przebijak z tego był. Powtarzalność 100%. Myślę więc że takie coś można zlecić do wykonania w metalu pod konkretne wymiary i używać latami. Szwagier ma firmę robiącą okucia meblowe i elementy tną laserowo, i w zasadzie nie ma kształtu nie do wykonania. Najwyżej krawędzie po takim przebiciu by trzeba dopieścić. Zależy od materiału oczywiście.
Pozdrawiam.
Maciek
Ps. Oczywiście jeśli okna nie są płaskie to metoda się nie sprawdzi.
 

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#6
Coś jest w tym co piszesz, ale po pierwsze tli wycinak byby do jednego kształtu, a po drugie, jeśliokienko nawet zwykłe prostokątne, ale miałoby 3-6 szybek...praca nad takim wycinakiem to chyba zegarmistrzostwo...Tak mi sie wydaje. Ale może coś by się dało zrobić....?
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.645 33 4
#7
Własnie w tym sedno, że modelarstwo to takie zegarmistrzostwo w modelu. Ciężko mi sobie wyobrazić "niezautomatyzowaną" wycinarkę ręczną. Może by wytrawić odpowiednie różnorodne okienka na blaszce i zalewać je jakimiś żywicami? W sumie tak samo można laserem wypalić "X" typów okien. Z pewnością doświadczeni koledzy znają specyfiki do tego, gdzieś tam nawet było na forum o odlewaniu , z tym że były tam niby jakieś problemy z przeźroczystością.
Może w wyszukiwarce forumowej coś znajdziesz?
Pozdrawiam.
Maciek
 

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#8
dzięki Maćku, ale niczego tam nie znalazłam...Jednak błądząc po forum dochodzę do wniosku, nie wiem jedynie czy naprawdę słusznego, że te wszystkie okna, drzwi, bramy itd elemanty do budynków,Choćby tu
koledzy kupują od Auhagena...Nikt tego nie potwierdza, ale ....
 
Ostatnio edytowane:

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#9
Nie wszyscy niektórzy wycinają laserem z kartonu, karton jest pokryty folią samoprzyleną, przy użyciu szablonu naklaj się na przezroczystą folię o odpowiedniej grubości takie okno, następnie z drugiej strony i okienko jak malina, Kolega Hajek zdaje mi się że pokazywał, a jeśli nie to napisz do niego, to niezwykle życzliwy człowiek, z pewnością Ci wszystko pokaże.
 

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#11
Panowie, dzięki wszystkim za sugestie i podpowiedzi. Powoli zaczynam to drążyć, a że kobieta upartą jest, więc może kiedyś coś z tego będzie...pozdrawiam
 

Podobne wątki