• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa Okl27 - 1:45

Viking_BB

Nowy użytkownik
club 0
Reakcje
4 0 0
#1
Czołem koledzy. Udało mi się ostatnio "popełnić" modelik tendrzaka OKl27. Wycinanka była autorstwa pana Wandtke. Mimo paru błędów w wycinance, budowa modelu szla gładko i przyjemnie. Dodałem do wycinanki to i owo od siebie.

Poniżej fotki :)
 

Załączniki

OP
OP
Viking_BB

Viking_BB

Nowy użytkownik
club 0
Reakcje
4 0 0
#3
To mój pierwszy parowóz i drugi model w skali zero. Nity tutaj są zrobione z kropelek wikolu, ale zarzuciłem tę technikę na rzecz wycinania kółeczek kartonowych za pomocą igły od strzykawki (tak zrobiłem ich prawie tysiąc na wagonie BCi, który jest na warsztacie). Wnętrze budki jest jasno szare, a na zdjęciu chyba za mocno błysnęła lampa i prześwietliło się na biało. Brudzing, no cóż próbuję powoli na małych i postych modelikach, ale nie wychodzi mi to, więc na razie modele będą "czyste". Nie tracę jednak ochoty i zapału, tylko czasu wiecznie brak.
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
#5
Jeśli chodzi o wykonywanie nitów to niejaki Precyzyjny na forum Konradusa i Kartonworku prezentował sposób wykonanie ich z kulek BGA (takie coś do lutowania układów scalonych). Wyglądały świetnie. Oczywiście dokonałem zakupu owych kulek i czekają na nadejście natchnienia, parowozik kolei wilanowskiej czeka już od kilku lat na dokończenie.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#8
Ja proponuje nity kupić. Rbmodel robi taki ładne mosiężne. Najmniejszy ma łeb 0,5mm minus jest taki, że do każdego trzeba by dziurkę zrobić. Ale za to jak wejdzie to pewnie będzie się trzymał.
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
#9
Takie nity (ale kartonowe) nanosiłem wykałaczką, która na końcu miała kulkę z zaschniętego kleju microcristal klear (może być i wikol pewnie). Na kulkę trzeba chuchnąć i nit się przykleja. Wszystkie nity w tym czołgu tak nanosiłem. Można też na końcu wykałaczki przykleić malutką kulkę z bluetacka. Moja żona tą metodą - którą nie chwaląc się jej wymyśliłem - przykleja kamienie svarowskiego na sukienkach do tańca mojej córki a są tych kamieni tysiące i daje radę :)

Czy te nity z RBModel są w kształcie półkuli ?

A jeśi już o kulkach mowa to ostatnio wygrzebałem w necie ofertę jakichś filtrów do paliwa z kulkami mosiężnymi. Nie wiem w jaki sposób kulki mosiężne coś mogą filtrować ale pewnie przydadzą się do innych celów niekoniecznie takich do jakich producent je przewidział. Nie mam jednak teraz czasu i możliwości aby odwiedzić jakiś sklep z częściami samochodowymi w celu sprawdzenia jak taki filtr wygląda.
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
794 1 0
#11
Witam
Jestem nowy na tym forum, ale może pomogę w kwestii nitów
Dość fajna oferta od http://scalehardware.com/
mają szeroki wybór nitów,imitacji śrub i innych dość użytecznych "drobiazgów" do waloryzacji. Sam buduję w modele kolejowe w skali 1/35 ale jak widać

można zastosować praktycznie do każdej skali. Co do kulek polecam "kredkę jubilerską" na ebayu można kupić 5 szt za 99 p ( pensy - cena obejmuje wysyłkę do UK , jak z PL to nie wiem )
Pozdrawiam
 
Ostatnio edytowane:

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#13
Jeśli chodzi o wykonywanie nitów to niejaki Precyzyjny na forum Konradusa i Kartonworku prezentował sposób wykonanie ich z kulek BGA (takie coś do lutowania układów scalonych). Wyglądały świetnie. Oczywiście dokonałem zakupu owych kulek i czekają na nadejście natchnienia, parowozik kolei wilanowskiej czeka już od kilku lat na dokończenie.
Pytanie tylko czy nie będą przeskalowane dla 1:45. Z tego co kojarzę kolega -Precyzyjny- tworzył z kartonu hiperrealistycznie wyglądające Ty2 i Pu29 ale w skali 1:25...
Co do kulek polecam "kredkę jubilerską"
A co to ta kredka i dlaczego "co do kulek"? Szukałem w przeglądarce, ale nie za bardzo coś się wyświetla...
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
#15

uboottd

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 0 0
#16
Akurat na zdjęciu Kempola są te większe średnice, ale kulki BGA zaczynają się od 0.2mm czyli w 1:45 byłaby to imitacja nitu o średnicy główki 9mm - czyli spokojnie można dobrać bez przeskalowania.
 

uboottd

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 0 0
#18
Dlatego napisałem dobrać - okolo 9mm główki to mogą mieć nity np. przy zawiasach jakiś klap czy drzwiczek czy innych małych i lekkich elementach. Według mnie ważniejsze niż dokładne przeliczenie średnicy jest zróżnicowanie średnic - innej średnicy nity są na ostoi, innej na kotle i to zależy gdzie, a inne na poszyciu wagonów czy lokomotyw.