• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zieleń Oj te drzewa, drzewa...

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#1
Jak pisałam w powitaniu, ściagnęła mnie do Was chęć poznania bliżej tajników tworzenia drzew i kształtowania roślnności i terenu. O ile modele okrętów plastikowych buduję od paru lat, to ostatniochodzi za mną właśnie to co wyżej, a szczególnie drzewa. Oczywiście przeczytałam całość tego tematu na tym forum (i nie tylko) ale czytać i czytać to też różnica.
Muszę tu wspomnieć o rzeczy podstawowej: wszystkie dioramki jakie zrobiłam (kilkanaście), mają jedną wspólną cechę: robione są własnym sumptem,bez zakupów traw, krzaków i drzew i wykonywane z tego, co znalazłam w lesie, na polu, na łące. I ze względu na wysokość emerytury, bardzo bym chciała by tak zostało. Wiem, że pewnych zakupów nie da się uniknąć, widzę to m.in. po wykonywaniu przez Was drzew, ale muszę te zakupy ograniczyć mamsymalnie.
Poniżej parę fotek "wypocin" z prośbą o komentarz i poradę co i jak można i trzeba poprawić. Sama teraz widzę, że podstawowa rzecz to brak posypki na drzewach (są wykonane z korzeni, gałązek, drutu i zielonej gąbki od zmywaka). Będę wdzięczna za podpowiedzi czy posypkę da się jakoś rozsądnie zastąpić czymś ogólnie dostępnym? Podejrzewam, że nie i jeśli mam rację byłoby super, gdybyście mogli podać konkretne kody takich posypek do brzozy, sosny, świerku i wierzby. Wiem, jest tego dużo, ale jak wspomniałam, kasa dyktuje by ewentualne,niezbęne zakupy były optymalne, czyli w miarę tanie i dobre jakościowo,no i trzeba się na tym znać, a ja zielona jak trawa na wiosnę
I jeszcze jedno...krzewy. Robię je z różnych korzonków, ale jako listowie daję tradycyjnie i jak skąpiradło taka samą gąbkę jak na drzewa...A jak powinnam to zrobić?







Pozdrawim wszzystkich
P.S. Tylko nie krzyczcie i nie bijcie za mocno, bo każdy z Was kiedyś zaczynał
 

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.063 36 0
#3
Kupić sobie nasiona komosy ciernistej, wyhodować roślinki, wysuszyć i jest gotowy szkielet drzewa.
Posypki gąbkowe z gąbki tapicerskiej, zabarwić na pożądane kolory.
Posypki liściaste z pozyskanych od stolarza odpowiednich wiórków z cięcia lub eksperymentować z ziołami - zabarwić barwnikami do farb akrylowych kosztują grosze - brąz, oliwka etc.
Jak będą już półprodukty, pomalować szkielety na ciemno, nakładać klej w sprayu i na to gąbka, kolejna warstwa kleju i liście. Całość można zabezpieczyć lakierem samochodowym w sprau - bezbarwnym matem 11 zł puszka.
Powodzenia!
 
OP
OP
B

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#4
Kupić sobie nasiona komosy ciernistej, wyhodować roślinki, wysuszyć i jest gotowy szkielet drzewa.
Posypki gąbkowe z gąbki tapicerskiej, zabarwić na pożądane kolory.
Posypki liściaste z pozyskanych od stolarza odpowiednich wiórków z cięcia lub eksperymentować z ziołami - zabarwić barwnikami do farb akrylowych kosztują grosze - brąz, oliwka etc.
Jak będą już półprodukty, pomalować szkielety na ciemno, nakładać klej w sprayu i na to gąbka, kolejna warstwa kleju i liście. Całość można zabezpieczyć lakierem samochodowym w sprau - bezbarwnym matem 11 zł puszka.
Powodzenia!
Panowie, wielkie dzięki za to, że wogóle chcieliście odpowiedzieć( i to jak sie orientuję Panowie-mistrzowie).Chylę czoła i szczerze dziękuję, ale nie byłabym blondi, gdybym nie była upierdliwa i nie drążyła dalej. Wybaczcie więc pytania, ale muszę to jakoś uporządkować i usystematyzować.
A więc:
Chcę pozostać przy najróżniejszych korzonkach, gałązkach i drzewkach z drutu. Myślę, że to da się robić i faktycznie to kwestia wprawy.;) Gorzej jest z koronami, gdyż:
" Posypki gąbkowe z gąbki tapicerskiej, zabarwić na pożądane kolory."-ok, ale jak rozumiem to jakieś posypki do kolorowania, więc co mam konkretnie kupić? A może wykonać samodzielnie, co by mi bardzo odpowiadało, proszę tylko o podanie konkretnego sposobu jak to zrobić, bo na pewno nie rwać palcami na kawałeczki,prawda?:confused:
"Posypki liściaste z pozyskanych od stolarza odpowiednich wiórków z cięcia"- tu problemu raczej nie widzę z ich pozyskaniem, zabarwienie barwnikami do farb akrylowych , jeśli nie znajdę to rozumiem ,że mogą być gotowe farby akrylowe? :confused:
"Jak będą już półprodukty, pomalować szkielety na ciemno, nakładać klej w sprayu i na to gąbka, kolejna warstwa kleju i liście"- Jaki klej w sprayu? Nie rozumiem ciągu dalszego, tzn. "nakładać klej w sprayu i na to gąbka, kolejna warstwa kleju i liście"... Gąbka to ma być ta posypka gąbkowa, czy coś innego? Na kolejna warstwę kleju idą liście, czyli zabarwione wiórki, tak? Czy należy jakież liście dokupić?
No i nadal nic nie wiem na temat drzew iglastych:(
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.474 17 0
#5
Nie rozumiem ciągu dalszego, tzn. "nakładać klej w sprayu i na to gąbka, kolejna warstwa kleju i liście"... Gąbka to ma być ta posypka gąbkowa, czy coś innego? Na kolejna warstwę kleju idą liście, czyli zabarwione wiórki, tak? Czy należy jakież liście dokupić?
basia, z tymi gąbkami i wiórkami coś może się rozjaśni po tym:
A drzewka iglaste, to może takie coś:
albo
Oczywiście to tylko przykłady - nie musi być jako wzorzec ;) Kombinowanie ogranicza tylko wyobraźnia ;)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
#6
" Posypki gąbkowe z gąbki tapicerskiej, zabarwić na pożądane kolory."-ok, ale jak rozumiem to jakieś posypki do kolorowania, więc co mam konkretnie kupić? A może wykonać samodzielnie, co by mi bardzo odpowiadało, proszę tylko o podanie konkretnego sposobu jak to zrobić, bo na pewno nie rwać palcami na kawałeczki, prawda?:confused:
Posypkę gąbkową uzyskasz z gąbki tapicerskiej (resztki i ścinki dostaniesz gratis u tapicera) po zmieleniu jej w mikserze albo w elektrycznym młynku do mielenia kawy. Potem barwisz to farbami akrylowymi i masz gotową posypkę w odpowiednim kolorze do drzew i krzewów.
"Posypki liściaste z pozyskanych od stolarza odpowiednich wiórków z cięcia"- tu problemu raczej nie widzę z ich pozyskaniem, zabarwienie barwnikami do farb akrylowych , jeśli nie znajdę to rozumiem ,że mogą być gotowe farby akrylowe? :confused:
Barwienie w taki sam sposób jak gąbki, farbami akrylowymi jak najbardziej jest odpowiednie.
 
OP
OP
B

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#7
Posypkę gąbkową uzyskasz z gąbki tapicerskiej (resztki i ścinki dostaniesz gratis u tapicera) po zmieleniu jej w mikserze albo w elektrycznym młynku do mielenia kawy. Potem barwisz to farbami akrylowymi i masz gotową posypkę w odpowiednim kolorze do drzew i krzewów.

Barwienie w taki sam sposób jak gąbki, farbami akrylowymi jak najbardziej jest odpowiednie.

Mafo wielkie dzięki, ale chcę się upewnić, że nie ma tu jakiegoś przekłamania. Czy na pewno dobrze rozumiem, że kleję posypkę(gąbkę), a na nią liście (trociny). Czy to nie bedzie za grube, nie zdubluje się?Jeśli dobrze odczytuję, to nie trzeba w takim przypadku stosować żadnych siateczek. Czy tak?
No i pytanie odnośnie igliwia do drzew, z czego to mozna wykonać? Jeśli nie ma czegos zastępczego, to zdecyduję się na zakup, jeśli powiecie co konkretnie kupić bym musiała...
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
 
Ostatnio edytowane:

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
#8
Czy na pewno dobrze rozumiem, że kleję posypkę(gąbkę), a na nią liście (trociny). Czy to nie bedzie za grube, nie zdubluje się?
Czy będzie za grube to zależy od ilości nasypanej gąbki i trocin, a także od grubości i wielkości kawałeczków gąbki i trocin. Musisz sprawdzić organoleptycznie podczas sypania i klejenia. Pamiętaj, że przede wszystkim takie drzewko ma się Tobie podobać.
Jeśli dobrze odczytuję, to nie trzeba w takim przypadku stosować żadnych siateczek. Czy tak?
Tak, siateczki już są zbędne jak zastosujesz posypki.
No i pytanie odnośnie igliwia do drzew, z czego to mozna wykonać?
Igliwie najlepiej z trawy elektrostatycznej długości 1mm. Nie za bardzo widzę czym by można taką trawkę zastąpić.
Trawy są dostępne w sklepach modelarskich, musisz oprócz długości dobrać sobie odpowiedni, pasujący Tobie kolor.
 
OP
OP
B

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#9
Czy będzie za grube to zależy od ilości nasypanej gąbki i trocin, a także od grubości i wielkości kawałeczków gąbki i trocin. Musisz sprawdzić organoleptycznie podczas sypania i klejenia. Pamiętaj, że przede wszystkim takie drzewko ma się Tobie podobać.

Tak, siateczki już są zbędne jak zastosujesz posypki.

Igliwie najlepiej z trawy elektrostatycznej długości 1mm. Nie za bardzo widzę czym by można taką trawkę zastąpić.
Trawy są dostępne w sklepach modelarskich, musisz oprócz długości dobrać sobie odpowiedni, pasujący Tobie kolor.
Powoli sprawa zaczyna się wyjaśniać, super!~Może jeszcze wyjaśnisz, proszę, czy do takiej trawy (na igliwie) muszę mieć sadzarkę, czy da sie to jakoś kleic bez tego ustrojstwa. Jest na to jakiś sposób? Wydaje mi się bowiem, że posypywanie gałązek taka trawą spowoduje, że znaczna jej część przyklei sie całą swą długośią, a przecież nie o to chodzi. Jak mozna to zrobić?
P.S. Dziś jestem uwiązana, ale jutro biorę się za kompletowanie materiałów (gąbka, igliwie klej itd
 

DemoneQ

Użytkownik
Reakcje
21 3 1
#11
Akurat wczoraj też zainteresowałem się drzewkami . Tak na szybko stworzyłem z materiałów jakie posiadałem drzewko w/g mnie owocowe :niepewny: . Drugie jest właśnie w produkcji. Gdzieś wynalazłem sposób na pień i grubsze gałęzie, jeśli robi się z drutu. Posmarować klejem i przykleić papier toaletowy :)
 

Załączniki

OP
OP
B

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#12
DemoneQ...dzięki za wypowiedź, ale moje pytania dotyczyły i dotyczą w zasadzie wykonania koron drzew, a nie ich pni. Robiłam z drutu i korzeni, zresztą o tym pisałam na początku...Tym nie mniej dziękuję
Pozdrawiam
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#13
Do liściastych drzew polecam mój filmik
Posypki Heki można zastąpić - uwaga - nasionami pokrzywy lub jak koledzy pisali, ziołami. Tyle, że z czasem tracà kolor.
Wata perlażowa przytoczona w filmie to koszt kilku zł. Najdroższa jest matowa farba w sprayu i klej, po ok 20-30 zł. Odradzsm kleje z marketów. Polecam Uhu lub renesans.
 
OP
OP
B

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#14
Do liściastych drzew polecam mój filmik
Posypki Heki można zastąpić - uwaga - nasionami pokrzywy lub jak koledzy pisali, ziołami. Tyle, że z czasem tracà kolor.
Wata perlażowa przytoczona w filmie to koszt kilku zł. Najdroższa jest matowa farba w sprayu i klej, po ok 20-30 zł. Odradzsm kleje z marketów. Polecam Uhu lub renesans.
Grzesiu, dziękuję za cenne informacje. Twoje filmiki ogladałem już przed rejestracją na forum, ale z przyjemnością zrobiłem to ponownie, bo drzewka i krzewy wyglądają rewelacyjnie! Gratuluję.Wypróbuję najpierw sposobu jaki podał Mafo, bo trudno mi ot tak nagle wydać sporą w sumie kasę na klej, farby i posypki. Jednak z najbliższej emerytury zacznę cos odkładać by kupić to wszystko o czym w filmie, bo naprawdę mi się to podoba. pracowałam tyle lat a na starość nie bardzo nawet stać by kupić sobie nieco rozrywki...
Ale jest jak jest.
P.S. Sorki, ale czy tego kleju nie da sie zastapic lekierem do włosów?
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#15
można, ale lakier słabo trzyma, klej jest mocny i trwały. W sumie najtańszy lakier jaki kupiłem to 8 zł w kauflandzie i wystarczy go na 3-4 drzewka, a kleju na 20-25... więc chyba lepiej klej
https://www.swiatartysty.pl/pl/p/Klej-montazowy-Renesans-w-sprayu-200ml/927 rpierwszy z brzegu sklep - 23 zł + kw
Jak ktoś ma zdrowie, to może tę watę perlażową spryskiwać rozrzedzonym wikolem, ale efekt duużo gorszy i kłopotu co nie miara, bo co chwilę zatyka się spryskiwacz.
 
OP
OP
B

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#16
można, ale lakier słabo trzyma, klej jest mocny i trwały. W sumie najtańszy lakier jaki kupiłem to 8 zł w kauflandzie i wystarczy go na 3-4 drzewka, a kleju na 20-25... więc chyba lepiej klej
https://www.swiatartysty.pl/pl/p/Klej-montazowy-Renesans-w-sprayu-200ml/927 rpierwszy z brzegu sklep - 23 zł + kw
Jak ktoś ma zdrowie, to może tę watę perlażową spryskiwać rozrzedzonym wikolem, ale efekt duużo gorszy i kłopotu co nie miara, bo co chwilę zatyka się spryskiwacz.
Rozumiem, dziękuję i pozdrawiam
 
OP
OP
B

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#18
W zapasach korzeni znalazłam takie coś o wys. 10 cm, z czego planuję srobić swe pierwsze w miarę rozsądne drzewo, z jakąś kolorową posypką, jak Bozia przykazała...



oraz takie z czego zamierzam zrobić jakąś sosnęsteraną wiekiem i drzewo z dużą, pełną koroną ( wys. obu 8 cm)



Oprócz pnia sosny (drut) pozostałe mają naturalne kolory, więc myślę, że nie ma co się packać z ich malowaniem. Może na koniec lekko sie przyciemni dół pnia...
P.S. Próbowałam mielić gąbkę, taką od zmywaka, w młynku do kawy. Mieli się, owszem, ale jest niesamowicie naelektryzowana. Ciężko to odkleić od rąk i młynka...
 

Podobne wątki