• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Odtworzenie budynków

soll

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#1
Witam wszystkich.

Bardzo chciałem zrobić makietę/dioramę z budynkami w skali HO.
Po przejrzeniu dostępnych modeli i porównaniu cen doszedłem do wniosku że:
- ceny są wysokie
- wierność detali w plastiku jest umiarkowana (oczywiście rośnie z ceną)
- skleję to z pomalowaniem w dwa dni jak będę sobie dozował i co dalej?
Zadałem sobie ważne pytanie, co jest w modelarstwie istotne?
Doszedłem do wniosku że proces, droga powstawania, tworzenie czegoś fajnego co daje frajdę- sam efekt często nie cieszy już tak bardzo, to może złe określenie- nie cieszy tak długo (w przypadku makiet kolejowych jest na pewno inaczej- cieszy o wiele dłużej)

Ponieważ jestem architektem, a tworzenie makiet architektonicznych nie jest mi obce, w głowie zrodziła się myśl połączenia 2 pasji- projektowania i rysowania oraz tworzenia i budowania- czysta teoria i jeszcze czystsza praktyka.
Wiem że wielu z Was sama tworzy różne modele od podstaw, wiem że wielu korzysta z gotowych zestawów, a jeszcze inni łączą to i wzbogacają gotowe zestawy o detale w miarę swoich możliwości.
I tutaj wchodzę z zapytaniem (może też i ofertą), jak wielu z Was chciało by mieć plany konkretnych budynków?
Od lat wykonuję inwentaryzacje budowlane, zmierzyłem dziesiątki różnych budynków, od domków, poprzez fabryki kończąc na kamienicach- w tych ostatnich musiałem niejednokrotnie odwzorować detale i szczegóły, również z uwzględnieniem stanu faktycznego (ubytków, braków i zmian).

Przechodzę do sedna- pomyślałem nad odtworzeniem kamienic Auhagena lub Vollmera, w pierwszym pomyślę było żeby zrobić to ze zdjeć (ale będzie to czasochłonne i żmudne), lepiej było by się posiłkować gotowym modelem lub większą ilością materiału żródłowego (rysunki archiwalne)
To samo można było by zrobić z domkami- ich odtworzenie będzie zdecydowanie prostsze.
Jeśli miałbym materiał który przyspieszy pracę (rysunki, gotowy sklejony lub nie model- ew skan elementów modelu), wyglądało by to tak- rysuję dany budynek w Autocadzie 2D- mamy wtedy bazę do następnych działań:
- możemy sami wydrukować np na papierze model
- może znajdzie się osoba/firma która wycina laserowo z kartonu i może coś takiego wydrukować na kartonach odpowiedniej grubości
- rysuję to w skali 1:1, w jakiej skali potem będzie to odtwarzane to już dowolny wybór (oczywiście w skali N detal jest o wiele bardziej ubogi niż HO)- ale jest to do dopracowania

Ponadto brakuje mi na rynku różnego rodzaju elementów ozdobnych do budynków typu gzymsy, listwy, sztukaterie i inne detale, choćby okienne, które samemu ciężko wykonać - można by je stworzyć w wersji cyfrowej i wydrukować lub dać na laser.
Tu problem jest trochę mniejszy ponieważ jest tylko kwestia wybrania konkretnego modelu zdobienia- zdjęć w necie jest sporo, sam mam kilkaset zdjęć detali.
Podsumowując, chętnie podejmę się tworzenia planów budynków, osobnych detali itp

Zakładam wątek w celu dyskusji, poznania Waszego zdania, Waszych oczekiwań i pomysłów - to jest taki luźny pomysł który powstał jako moja potrzeba chwili - takich rzeczy mi brakuje, może ktoś ma podobne odczucia i można połączyć siły.
Jeśli modowie uznają to za lipę, to usuną - mam nadzieję ze nie ;-)

Zapraszam do dyskusji.
 
Ostatnio edytowane:

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.567 386 20
#2
Kolega przyszedł do naszego forum sprzedawać swoje usługi? Czy też produkuje elementy do makiet? Czy może rzeczywiście tworzy makietę w skali H0?
Dla producentów jest osobny temat Mikro-producenci modeli i dodatków do makiet. i tam proponuję zamieszczać swoje oferty z podanymi cenami za konkretny element.
 
OP
OP
S

soll

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#3
Mafo witaj, nic nie sprzedaję, nic nie produkuję.
Jestem zwykły, szary człowiek który zauważył jakieś braki/ problemy i chciał się nimi podzielić a także nawiązać rozmowę.
:)
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#4
Co do detali architektonicznych to znam trick modelarzy okrętowych , którzy budują żaglowce a tam tego jest sporo. Otóż oni robią te detale z modeliny, albo z modeliny model, z tego zdejmują formę i detale odlewają z żywic używanych przez techników dentystycznych.
Jakoś czytając Twój post, nie odniosłem wrażenia, że chcesz coś sprzedawać. Też sam robię budynki i to w oparciu o rzeczywiste obiekty.
Pozdrawiam.
 
OP
OP
S

soll

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#6
To jeszcze nie jest oferta ;), napisałem że chętnie się podejmę, ale najpierw chciałem zobaczyć czy jest zainteresowanie i porozmawiać na ten temat.
Podsumowując żebyś miał pewność, w tym wątku nic nie sprzedaję.
Na ten moment przygotowuję się do stworzenia pierwszych rysunków i będę to robił dla siebie, jak stworzę model to wtedy podam go krytyce i opinii.
A wtedy może wrócimy do tematu.
Także Mafo, porozmawiajmy ogólnie w tym wątku, bo moje zdanie już znasz, jeśli chcesz to ten zapis usunę.
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#7
Witaj soll

I tutaj wchodzę z zapytaniem (może też i ofertą), jak wielu z Was chciało by mieć plany konkretnych budynków?
Dla większości - makiet zamkniętych - 'ide' budynku jest zaspokajana przez wyroby masowe.
Mniejszość, która inspiruje się rzeczywistością, przerabia lub buduje od podstaw, w tej ostatniej grupie wielu z konieczności rysuje samemu.
Zatem nisza, ale jak każda - może mieć potencjał.

Od lat wykonuję inwentaryzacje budowlane, zmierzyłem dziesiątki różnych budynków, od domków, poprzez fabryki kończąc na kamienicach- w tych ostatnich musiałem niejednokrotnie odwzorować detale i szczegóły, również z uwzględnieniem stanu faktycznego (ubytków, braków i zmian).

Przechodzę do sedna- pomyślałem nad odtworzeniem kamienic Auhagena lub Vollmera,
A jaki jest sens robić klon budynku, jedynie inną techniką - czy nie lepiej wykorzystać któryś z już zinwentaryzowanych?

- może znajdzie się osoba/firma która wycina laserowo z kartonu i może coś takiego wydrukować na kartonach odpowiedniej grubości
- rysuję to w skali 1:1, w jakiej skali potem będzie to odtwarzane to już dowolny wybór (oczywiście w skali N detal jest o wiele bardziej ubogi niż HO)- ale jest to do dopracowania
To nie jest takie proste, że pomniejszasz według skali i gotowe: w zależności od techniki trzeba wziąć pod uwagę narzędzie tnące/budujące, gięcia, łączenia itp i okazuje się, że rzędy cegiełek to nie jest największy problem.

Osobiście nie spotkałem makiety architektonicznej, której detal nadawałby się na model w sensie odtworzeniowym - to są modele w sensie ideowym (czyli może uszłyby na 'tortach'). Nawet zostałem zjedzony, gdy chciałem coś takiego zaproponować :)
 
OP
OP
S

soll

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#8
OLF właśnie o taką rozmowę mi chodziło (y)
A jaki jest sens robić klon budynku, jedynie inną techniką - czy nie lepiej wykorzystać któryś z już zinwentaryzowanych?
I tutaj masz rację, mając materiały mogę to wykorzystać
Osobiście nie spotkałem makiety architektonicznej, której detal nadawałby się na model w sensie odtworzeniowym - to są modele w sensie ideowym (czyli może uszłyby na 'tortach'). Nawet zostałem zjedzony, gdy chciałem coś takiego zaproponować
Bo z tym modelem poleciałeś na ostro ;-), natomiast chwytam sedno Twojego pomysłu, to miało by być tło, coś prostego i na "szybko" dla mniej wymagających osób.
Nie wiem czy w 1:87 będzie miejsce na takie detale jakie sam chciałbym mieć, dlatego ten wątek- nurtujące wątpliwości, opinie osób które wykonują takie czy inne modele choćby drukują w 3D lub wycinają w kartonie laserowo.

OK, wynika z tego, że możesz stworzyć takie plany dla nas modelarzy bez żadnych opłat. No to super.
Nie mam aż tyle czasu żeby móc być pomocnym w takiej kwestii nieodpłatnie, natomiast jeśli tylko będzie taka możliwość służę moim doświadczeniem i chętnie się nim tutaj na forum podzielę.
Z czasem jak będzie powstawać mój warsztat nad którym teraz myślę, bez problemu udostępnię to co stworzę :)- o ile ktoś będzie chciał z tego skorzystać.
 

RICOCHET

Nowy użytkownik
Reakcje
32 0 0
#9
Kamienice Auhagena i Vollmera w większości są nudne. Często wykorzystywane w makietach. Jeżeli jesteś zainteresowany, to mogę Ci zlecić budowę takich budynków, kamienic, jakich potrzebuję do budowy makiet prezentacyjnych. W tej chwili skala TT. Obszar portowy Hamburg, firma Maersk Deutschland A/S & Co. KG i okolice przybrzeżne, konkretnie budynki z czerwonej cegły/ klinkier.
 
Ostatnio edytowane: