• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Odstęp rampy kolejowej od wagonu

Karol Walesieniuk

Moderator Grupy PGM
Reakcje
226 2 2
#1
witam ponownie szanowne towarzystwo.

Jestem obecnie w trakcie budowy segmentu z rampą kolejową. Rampę wykonałem jako prefabrykat odlany z gipsu. Gdy odlew przymierzyłem do wagonu stojącego obok mam wrażenie że odstęp między rampą a wagonem jest za duży. Po zmierzeniu odstępu jest około 5-6mm czyli jakieś pół metra w rzeczywistości.

Co sądzicie o takiej przerwie? Wydaje mi się ze jest odrobinę za duża ale z drugiej strony trzeba dać odrobinę luzu bo pewnie wagony i lokomotywy na imprezach będą podjeżdżać rożne. Czy w rzeczywistości występuje pół metrowy odstęp?

IMG_20190120_093945.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
IMG_20190120_093936.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#2
Ekspertem nie jestem, ale obserwuję.
Jak dla mnie ta odległość z fotki w realu będzie wynosić więcej, niż pół metra. To za duży odstęp.
Najlepiej jest przymierzyć lokomotywę, bo zwykle jest ciut szersza od wagonu towarowego.
Lub - po prostu - nie może haczyć ;)
 

Janeks

Użytkownik
Reakcje
16 0 0
#3
Nie wiem czy to są obowiązujące przepisy, ale kiedyś znalazłem normy i tam jest napisane, że odległość brzegu rampy powinna wynosić 1725 mm od osi toru.
 

Załączniki

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.216 86 30
#5
1547997024552.png

Tylko co z tego, kupicie jakiegoś gniota od MTB co będzie za szeroki i dziękuje.
Producenci taboru nie trzymają wymiarów, to co dopiero Modelarze.
I bądź tu mądry.
 
Ostatnio edytowane:

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#7
Poniżej norma dla skali H0 strona 8 (skrajnie) -wymiar B1 jest tym który jest potrzebny do ustawienia rampy;)
http://download.gbbkolejka.pl/doc/normaH0.pdf
Zakładając,że tabor nie jest szerszy aniżeli 32 mm (B2) to B1-B2= 12 mm : 2 = 6 mm
Te sześć milimetrów to odległość od ściany bocznej wagonu do brzegu rampy wyładunkowej.
A w rzeczywistym świecie 6x87=522 czyli 52,2cm.