• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Odlewy Odlewanie stopów metali

Wyrwiząb

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
329 14 1
#21
chodzi o taki przedmiot jak na rysunku

Zobacz załącznik 566568

całość ma mieć średnicę ok 10,3mm, a bieżnia koła 8,3, szerokość nie większa jak 2,4, oczywiście lekki 1:20 skos bieżni mógłby być zachowany, to zaczernione kółko po środku to plastykowa wstawka izolująca z tworzywa, którą sobie sam zrobie, szprychy o przekroju okrągłym lub kwadratowym nie więcej jak 0,7x0,7mm, lub fi 0,7

takie całkowicie metalowe koła oferuje np RB Model, ale chyba tylko ma je w katalogu, bo już od roku prawie próbuje sie o nie dowiadywać i bez skutku, można je oglądać na ich stronie

dostępne są kółka z metalowym wieńcem, do którego jest wbite plastykowe koło bose, to załatwia izolacje, ale wygląda badziewnie, bo jest masywne i widać nadlewki powstałe z podziału formy, najtańsze takie znalazłem po 2,60 ojro, inne niemal 2 razy droższe niczym sie nie różniły

zdjęć nie wstawię, bo mnie ktoś pomówi o kradzież jego własności, ale można je znaleźć po wpisaniu frazy schpraichenradsatz spur TT

dziure na oś w piaście też sam sobie zrobie na tokarce, więc nie musi być obecna

myślę, że jedno takie kółko, jako model do odlewania uda mi sie wyściubić na tokarce i pilniczkiem
a może ładniej by wyszło wydrukowane w 3D?

z tego co pamietam model musi być większy o te 6% na skurcz? przy tych wymiarach to będzie 0,6mm na średnicy

ale czy skurcz we wszystkich sztukach będzie identyczny, tak żeby nie było widocznych różnic na średnicy gotowego kółka?
jak rozrzut średnic będzie większy niż 0,1mm, to lepiej odlać tylko surowe piasty i wieńce, zwracając jedynie uwagę na zachowanie precyzji oddania szprych, a bieżnie kółek i piasty obrobić na maszynie

potrzebuję ok 100 kółek, jak nie znajde innej opcji i się zdecyduje, to zrobie model, a na razie nic nie obiecuję

mam jeszcze inny pomysł z użyciem blaszki fototrawionej, ale to wymaga dużo dłubania i toczenia malutkich detali, a na koniec lutowania
model pośredni i matka ma być w jeden do jeden, nigdy nie wieksze lub mniejsze. Tak jak pisałem wcześniej, skurcz reguluje się płynem, a nie wielkością elementów bo to absurd. Nigdy nie odlewałem mosiądzu, więc musiałbym dopiero opracować włąściwe stężenie. Bez problemu mogę to odlać ze stali z zachowaniem w 100% wymiarów, trzeba tylko jedno powielić w dobrym silikonie, a nie w tych z linków tu wstawianych. Następnie silikon zalać specjalnym woskiem twardym odlewniczym i wtedy odlać. Ale jeżeli jedno koło kosztuje 3e, to się to zwyczajnie nie opłaci. Wyjdzie drożej i kupa roboty
 

Wyrwiząb

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
329 14 1
#23
Nie ma w tym nic śmiesznego, ja piszę o profesjonalnym odlewnictwie. Nie wiem czy teraz zrozumiesz, u mnie ważne są setki milimetrów na elemencie dł np centymetra, a Ty mówisz o 4% błędzie...
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#26
Nie ma w tym nic śmiesznego, ja piszę o profesjonalnym odlewnictwie. Nie wiem czy teraz zrozumiesz, u mnie ważne są setki milimetrów na elemencie dł np centymetra, a Ty mówisz o 4% błędzie...
Oooo nie. Nie mowie o zadnym bledzie. To jest naddatek na skurcz metalu. Sugerujesz, ze masa wraz z tymi plynami jest w stanie powstrzymac metal (jakikolwiek on jest, mosiadz czy stal) przed skurczem termicznym? Niby jak?? Oznaczaloby to, ze masa formierska lub forma odlewnicza ma wieksa wytrzymalosc niz material odlewany. I nie zrozum mnie zle, teraz nie robie sobie zartow tylko probuje sie czegos dowiedziec.
 

Wyrwiząb

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
329 14 1
#27
Oooo nie. Nie mowie o zadnym bledzie. To jest naddatek na skurcz metalu. Sugerujesz, ze masa wraz z tymi plynami jest w stanie powstrzymac metal (jakikolwiek on jest, mosiadz czy stal) przed skurczem termicznym? Niby jak?? Oznaczaloby to, ze masa formierska lub forma odlewnicza ma wieksa wytrzymalosc niz material odlewany. I nie zrozum mnie zle, teraz nie robie sobie zartow tylko probuje sie czegos dowiedziec.
Nie jest dokładnie tak jak to rozumiesz, ale faktem niezaprzeczalnym jest że masa rozrobiona płynem o dobranym stężeniu kompensuje skurcz. Masa podczas wiązania bardzo się rozgrzewa, myślę że około 70-80 stopni złapie i dochodzi do jej ekspansji. Wartość ekspansji jest zależna właśnie od wyśmianego płynu i ma bezpośrednio wpływ na pasowanie odlewu. Masa ogniotrwala oczywiście jest słabsza od metalu i usuwa się ja młotkiem i piaskuje resztki. W wyniku ekspansji miejsce na metal po wytopieniu się wosku jest ciut większe niż wosk i tu tkwi tajemnica. Metal wpada pod ogromnym ciśnieniem, tak że aż czasami potrafi rozerwać pierścień (nie życzę nikomu, nawet teraz po 20 latach pracy się tego boje)
I dokładnie wypełnia formę. Kurczy się oczywiście o wartość właściwą dla danego stopu zrywają przy okazji mikroskopijnie warstwę masy którą do niego przylega. Kolosalne znaczenie ma też grubość kanałów dolotowych od kopka odlewowego do belki na zapas metalu oraz od belki do elemen9 który odlewamy. Dla mnie to wiedza oczywistą i chętnie się nią podzielę. Grubość kanałów, belki i ich długość ma wpływ na wysycenie odlewu, jego jednorodnosc i brak rozrzedzen a także deformowanie długich elementów.
Jeżeli coś nie wyjaśniłem zrozumiale to daj znac
Ps. Ważne aby belka była w centrum pierścienia i stygla jako ostatnia. To z niej przez kilka sekund element odlewamy ciągnie sobie jeszcze płynny metal zapobiegając rozrzedzeniom w środku
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#28
Dzieki za wyjasnienia. Czyli dopasowuje sie rozszerzalnosc masy formierskiej do rozszerzalnosci materialu odlewanego. Ja dajac modele-matki do odlewania kompensuje skurcz poprzez powiekszenie go o tenze skurcz. Z doswiadczenia juz wiem, ze 4% daje wystarczajacy efekt. Uzyskalem na maznicach do Dragona roznice 0.1mm na wymiarach gabarytowych. Mnie wystarczy w zupelnosci.
 

Wyrwiząb

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
329 14 1
#29
Przeczytaj punkt 1 i 2
cyt:
b) MASY SPAJANE FOSFORANAMI
• Masy na bazie fosforanów składają się z proszku i płynu.
• Płyn stanowi wodny roztwór z dodatkiem krzemionki koloidalnej i kwasów polikrzemowych.
• Głównymi składnikiem proszku jest kwarc i krystobalit, a także kalcynowany tlenek magnezu i fosforan diwodoroamonowy, które odpowiadają za wiązanie masy ogniotrwałej. Proszek zawiera także różnego rodzaju szkła oraz tlenki metali, dzięki czemu poprawia się gładkość odlewu.
• Niektóre masy na bazie fosforanów zawierają grafit, który jest odpowiedzialny za redukowanie tlenków.
• Tworzący się w temperaturze pokojowej fosforan amonowo-magnezowy zwiększa wytrzymałość mechaniczną tych mas.

NH4H2PO4 + MgO + 5H2O --> NH4MgPO4 • 6H2O
fosforan + tlenek + woda --> fosforan
diwodoroamonowy magnezu amonowo-magnezowy

• Masa po stwardnieniu cechuje się pewną porowatością, podobną jak w przypadku mas gipsowych.
• Ekspansja termiczna mas ogniotrwałych na bazie fosforanów zależy od proporcji zolu krzemowego i wody:
  1. Więcej zolu krzemowego / mniej wody = większa rozszerzalność termiczna;
  2. Mniej zolu krzemowego / więcej wody = mniejsza rozszerzalność termiczna.
• Masy spajane fosforanami, podobnie jak w przypadku mas na bazie gipsu, możemy podzielić na typy:
- typ I- masy osłaniające stosowane do odlewów koron i inlayów na bazie platyny, palladu, złota, chromoniklu, chromokobaltu, a także pod napalanie porcelany; masy tego typu posiadają wytrzymałość większą niż 2,5 MPa;
- typ II- masy stosowane do odlewania protez szkieletowych; posiadają wytrzymałość ponad 3 MPa.
 

Wyrwiząb

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
329 14 1
#30
Dzieki za wyjasnienia. Czyli dopasowuje sie rozszerzalnosc masy formierskiej do rozszerzalnosci materialu odlewanego.
Dokładnie. W moim zawodzie nie mam modelu "większego" tylko dokładne odwzorowanie pola protetycznego pacjenta i siłą rzeczy wszelkie masy do powielania MUSZĄ mieć 100% (!!!!) zachowania wymiarów, a masami do odlewania metalu kompensuje się skurcz danych stopów. Wszystko jest w instrukcjach, ale ja zawsze jak kupuję płyn i masę (nawet ten sam typ i producent) to reguluję sobie to czasami po 4-5 odlewów próbnych włąśnie magicznym płynem manewrując jego stężeniem z dokłądnoością do jednego procenta. Potrafię uzyskać taką precyzję, że w przypadku koron teleskopowych (jedna w drugiej, jak tłok w cylindrze) korona wewnętrzna trzyma się w środku zewnętrznej dzięki powietrzu, a nie tarciu
 

sTeTefan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#31
@sTeTefan, wystarczy 4% nadmiaru na skurcz odlewniczy, zwlaszcza mosiadzu. Sprawdzilem empirycznie. Co do samego kola, to mozesz je bardziej wypasione zrobic i wydrukowac 3D model matke. Wlasnie beda odlewane kola z takiego wlasnie modelu. Ale mowie o samym kole bosym.
czyli będzie to półprodukt do końcowej obróbki na tokarce na założony wymiar i kształt?
a jak to cenowo za sztukę wychodzi wraz z drukiem modelu matki przy np 100 sztukach odlewów?
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#32
czyli będzie to półprodukt do końcowej obróbki na tokarce na założony wymiar i kształt?
a jak to cenowo za sztukę wychodzi wraz z drukiem modelu matki przy np 100 sztukach odlewów?
Generalnie wymiary wyszly co do "dychy". Do obrobki jest tylko gniazdo pod lozysko. Reszta z odlewu. Co do cen, to nie mam pojecia. Zalatwiam to barterowo.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 8
Techniki modelarskie 26

Podobne wątki