• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

O programowaniu DCC by Piko

MAAtiko

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam :D . Mam na imię Mateusz i jestem nowy na forum. Tak samo od niedawna zacząlem zajmowac sie modelarstwem na poważnie. Kupilem podwójny zestaw kolejki z sterowaniem Piko DCC. Obie lokomotywy byly juz zaprogramowane. Tylko podlączylem i jeżdzily.
Teraz kupilem kolejną lokomotywą i nie wiem jak zaprogramowac jej kanal i wbic numer ktory jest na naklejce, na spodzie lok? Szukalem po frorum i nie znalazłem. Prosilbym o dokladne wytlumaczenie (krok po kroku) bo jeszcze nierozumiem wszystkich okresleń, itp.
Z gory Dziekuje.

Pozdrawiam Mateusz
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#2
Re: Witam. Ma pytanie?

Proponuję zacząć od instalacji słownika ortograficznego i zwrócenia uwagi na to, co się pisze. Błąd jest nawet w tytule postu. Masz jeszcze chwilę na poprawki w swoim tekście - użyj przycisku "Edytuj"
 
OP
OP
M

MAAtiko

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Re: Witam. Ma pytanie?

Bardzo przepraszam za bledy. To sie nie powtorzy.
Kolega dal dobra uwage i bede stosowal sie do jego rad.
Prosilbym o pomoc przy problemie z ta lokomotywa i wprowadzaniem numeru.
Z gory dziekuje.

Pozdrawiam Mateusz.
 

Matt

Aktywny użytkownik
Reakcje
7 0 0
#5
Re: Witam. Ma pytanie?

Czy w lokomotywie jest dekoder? Jeżeli tak to:

1. Zdejmujesz wszystko, co jest na torach.
2. Ustawiasz nowozakupioną lokomotywę.
3. Klikasz przycisk z czymś jak podwójna zwrotnica.
4. Wprowadzasz nowy numer lokomotywy - obsługa chyba tylko do kanału 127 - nie pamiętam.
5. Czekasz i nic nie robisz - trwa programowanie.
6. Po paru(nastu) minutach cieszysz się nowym kanałem lokomotywy.

Na drugi raz przeczytaj dokładnie instrukcje dołączoną do zestawu - powinna być książeczka do DCC w j. polskim ;)
 
OP
OP
M

MAAtiko

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Re: Witam. Ma pytanie?

Lokomotywa miala dekoder fabrycznie.
A jezeli chcialbym ustawic (np. kanal D) to co nalezy zrobic?
A doczego sluzy przycisk na pilocie (z lokomotywa)?
Z gory dziekuje.

Pozdrawiam Mateusz
 

Matt

Aktywny użytkownik
Reakcje
7 0 0
#8
Re: Witam. Ma pytanie?

wieczorkiem poszukam instrukcji do zestawu DCC Piko. Nie masz jej na prawdę? Tam jest wszystko zapisane...

Przycisk z lokomotywa służy do rozpoczęcia wprowadzania numeru lokomotywy do sterowania. Np. jeżeli chcesz pojeździć lokomotywą z ustawionym nr. 3 na dekoderze to wybierasz:
[lokomotywa][3]
i już nią sterujesz.

Jeżeli dekoder był fabrycznie zamontowany, to wprowadzasz tą liczbę, co jest na naklejce na dole. Zmienić kod dekodera możesz na dowolny, z zakresu 0-127.
 
OP
OP
M

MAAtiko

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
Re: Witam. Ma pytanie?

Wielkie dzieki za pomoc.
Bez tego nowa lokomotywa byla by do smieci.
A mam jeszcze pytanie czy lepsze jest sterowanie PICO czy ROCO DCC?
A czy lokomotywe (np. Roco) moge sterowac przez Piko DCC?
Z gory dziekuje.

Pozdrawiam Mateusz
 

KuKu

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#11
Re: Witam. Ma pytanie?

Roco dcc jest lepsze. loka roco możesz sterować dcc piko. W ogóle każdego loka możesz sterować każdym systemem
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#13
Re: Witam. Ma pytanie?

KuKu napisał(a):
W ogóle każdego loka możesz sterować każdym systemem
Nie zapędzaj się tak daleko Kolego...

Sterować można jeżeli na poziomie dekoder system sterowania jest zgodność protokołów.

Mając np. w lokomotywie dekoder Seletrixa działający tylko w systemie Mearklina raczej przy sterowaniu PIKO, ROCO, LENZ, Prodigi, Digitrax (wszystkie to DCC) nie pośmigasz...
Aktualnie w większości dekoderów producenci "egzotyczni" (czyt TRIX czy Mearklin) implementują swój stary protokół i DCC.

Zatem generalizując tak jak Ty można się zdziwić ;)
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
291 1 0
#14
Re: Witam. Ma pytanie?

Ale mAAtiko ma już sterowanie jednej firmy i tabor na prąd stały. Poza tym te merkliny, a szczególnie o ichnie sterowanie u nas jeszcze trudno.
 
OP
OP
M

MAAtiko

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Re: Witam. Ma pytanie?

Wielkie dzieki za odpowiedzi :D
Mam jeszcze kilka pytani?
1.Nie wiem jak w lokomotywie ustawic kanal (np. C)?
2.Jezeli lokomotywa Piko ma fabryczny dekoder to moge ja sterowac
ROCO DCC?
3.Czy Ktos moze mi powiedziec wiecej na temat ROCO DCC?
4.Czy warto kupic ROCO DCC? 8)
Z gory dziekuje.

Pozdrawiam Mateusz
 
OP
OP
M

MAAtiko

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
Re: Witam. Ma pytanie?

Wielkie dzieki , ale mam jeszcze kilka pytani :D
1.Niewiem nadal jak ustawic kanal (np. C)?
2.Czy elektryczne sterowniki do zwrotnic sa roznych marek?
Z gory dzieki

Pozdrawiam Mateusz
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#19
Re: Witam. Ma pytanie?

ad1. Instrukcja, strona 14 dział: "programming loco decoders"
Zmieniając adres dekodera zmieniach kanał, pod którym nim możesz sterować
Dekoder o adresie 1 to kanał A, 2=B, 3=C i 4=D
ad2. tak
 

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#20
4.Czy warto kupic ROCO DCC?
Warto 8)
Obejrzyj sobie na YouTube jak to wygląda i działa.
Jest dużo filmów i polskich i zagranicznych.W ogóle poczytaj albo pooglądaj o cyfrowej kolei elektrycznej.
Ja mam Roco i jestem bardzo zadowolony.Praktycznie wszystko można skonfigurować pod jeden sterownik.Ja mam ze sterownika obsługiwane 3 lokomotywy(z czego 2 z dekoderami dźwięku ESU Loksound 3,5,jedna bez),zwrotnice(wystarczy dekoder i napęd,montaż z 5 minut,programowanie i układasz).Roco produkuje też np. coś takiego.
http://www.youtube.com/watch?v=-cqSDbRLO6k
I taki dźwig też możesz podłączyć do sterownika Multimaus.(sam myślę o takim czymś).
System jest w miarę łatwy w obsłudze(musi być bo jak zachęcić klienta?) i mało awaryjny(ja do tej pory nie mam problemów a kolejkę mam już chyba rok).Piko nie krytykuję,bo w rękach nie miałem.Słyszałem co prawda skargi na ich dekodery,ale też znam opinię jednego gościa co narzeka,że mu lokomotywa kiepsko działa a ma też Roco(inna sprawa,że lok jest niby z zestawu startowego,więc nie full wypas,z drugiej strony ja też mam z zestawu startowego jedną lokomotywę i rok chodzi bez problemów absolutnie żadnych).
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 3
DCC 20
DCC 60
DCC 176
DCC 9

Podobne wątki