• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

O prawach autorskich zdań kilka

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#2
Dyskusja nam się rozjechała... Px29 był publikowany w numerze 2004/02-03 Kolei Małych i Dużych.
Co do upubliczniania: Jako autor szanuję prawa autorskie. Rysunki robię zaś na zlecenie, podpisując stosowne umowy z innymi autorami i wydawcami. Umowy te dotyczą przeniesienia praw autorskich. Nie mam więc możliwości publikacji takich rysunków. Tak to działa.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#4
Czyżby kolega daromaro namawiał do łamania prawa? A w każdym razie widzę nutkę zawodu, że u nas tak się nie dzieje, w przeciwieństwie do Rosji.
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#7
Ależ nie widzę przeszkód.Mozna kupić książkę lub wydawnictwo, zeskanować i zmieniać. Inwestując swój czas i pieniądze.
Nie podoba mi się ta retoryka.
Ze zrobieniem rysunku jest tak: Wsiadasz w auto i jedziesz przez pół Polski. Później mierzysz. Wracasz w nocy. Dobrze, jeśli nie zapomnisz czegoś zmierzyć. Auta na wodę jeszcze nie jeżdżą, a nawet jeśli by jeździły to opony by się darły. Tygodniami to później obrabiasz (prąd, oprogramowanie, okulary). I sprzedajesz : zamawiającemu lub wydawcy. Jak zaczniesz te same rysunki publikować później po internecie, zmieniwszy detal (wiadra zamiast lamp naftowych) to nikt następnych rysunków od Ciebie nie kupi. Więc ich nie narysujesz. Bo musisz zainwestować czas i konkretny pieniądz. No chyba że na tychże pieniądzach śpisz i nudzisz się w domu
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#9
No zgoda. Ale skad ja mam wiedziec co sie ukazalo i gdzie? Ksiazek wychodzi sporo a nie zawsze wiadomo co jest w srodku. Nie mozna np. dac rysunku w malej rozdzielczosci z odeslaniem do zrodla? W czym to lamie prawa autorskie?
 
Ostatnio edytowane:

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#10
No zgoda. Ale skad ja mam wiedziec co sie ukazalo i gdzie? Ksiazek wychodzi sporo a nie zawsze wiadomo co jest w srodku. Nie mozna np. dac rysunku w malej rozdzielczosci z odeslaniem do zrodla? W czym to lamie prawa autorskie?
Zakładając specjalne mankiety i grzebiąc w archiwach...
A serio. Mamy XXI a nie XX wiek. O wcześniejszych nie wspomnę. Znalezienie numeru Kolei Małych i Dużych z rysunkiem Px29 zajęło mi circa 30 sekund. Spis numerów i artykułów jest na Enkolu. Osobiście mam też dobrą (choć zawodną) pamięć. I z grubsza wiem gdzie czego szukać. Więc idę do regału ( teraz to utrudnione, mam remont, książki są spakowane) i szukam. To sprawia przyjemność! Zwłaszcza jak się znajdzie. Nikt też nie powie mi, że książki są drogie. 100 zł? Dużo? No zgoda dużo. 8 paczek papierosów albo pięć butelek wiadomego trunku. I okazuje się, że taką książkę przepala się w tydzień albo przepija na spotkaniu ze znajomymi.
Wracając do tematu skanów. Mała rozdzielczość i tak jest g.. warta. Ale informacja o źródle: bezcenna! Dotrzesz do źródła i znajdziesz jeszcze milion innych wartościowych informacji.
Tak jak pisze @Paweł R : szanujmy wartość intelektualną. Osobiście najbardziej gotują mnie skany modeli kartonowych na chomiku. Ściągniesz: autor nie zarobi. I nie przygotuje kolejnego. Sami "modelarze" piłują gałąź na której siedzą... Smutne
 
OP
OP
hamulcowy

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#11
Koledzy. Niepotrzebnie podnosicie sobie ciśnienie. Ja tylko zapytałem, czy nie da się rzeczywistego rysunku opublikować na Forum. Skoro sie nie da, to nie i koniec. Świadomość, że jakaś rurka jest bardziej w lewo lub w prawo nie ma dla mnie żadnego znaczenia. Przepraszam więc za zamieszanie
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#12
Jestem na wywczasie w Karpaczu. Od trzech dni wprowadzam do rzeczywistości element baśniowy, więc ciśnienia byle co mi nie podniesie. Ale też rękę do wyjaśnienia pewnych kwestii mam lżejszą. Później to posprzątam
 
OP
OP
hamulcowy

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#13
Element baśniowy rozszerza horyzonty. Słyszałem pewnego mądralę, który mówił, że on nie używa elementów baśniowych, ponieważ chce przezywać własne emocje "au naturelle". Uważam, że z elementem baśniowym, to przeżywanie przebiega spokojniej i o wiele przyjemnej. Można sobie potańczyć, ale jest jeszcze fajniej, jak do tego jest jakaś muzyczka ;)
PS.
A śnieg już jest?