• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

O fremocentralkach

koleje.com

Użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
26 1 0
#1
Wydzielone, w pozytywnym tego słowa znaczeniu ;) z relacji ze spotkania w Wołowie.

Cześć,

Czy Koledzy dostali przed imprezą sprzęt Digitrax'a DCS (tylko centralka czy zestaw z manipulatorem?) i korzystali już z niej na spotkaniu? Jeżeli tak, to jakie wrażenia?
Na jednym z foto widać Intellibox'a. Czy to IB I czy II? Czy służył w Wołowie lub wcześniej do obsługi imprez?

Pozdrowienia,
Jarek
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.057 140 0
#3
koleje.com napisał(a):
Na jednym z foto widać Intellibox'a. Czy to IB I czy II? Czy służył w Wołowie lub wcześniej do obsługi imprez?
Jeśli IB to taka uboższa wersja Fleischmann Twin Ccenter :D, to FL-TC używamy od kilku lat na spotkaniach eNkowych.
Zasadniczo ogarnia się.
 

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
194 2 0
#4
Na spotkaniu w Wołowie do sterowania służył świeżo kupiony zestaw Digitrax Super Chief. Zestaw, bo pilot jest potrzebny jak chcesz coś przeprogramować w centralce lub włączyć zasilanie torów.
 
OP
OP
K

koleje.com

Użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
26 1 0
#5
Jeśli IB to taka uboższa wersja Fleischmann Twin Ccenter :D, to FL-TC używamy od kilku lat na spotkaniach eNkowych.
FL-TC to jest IB Basic pod marką FL, prawda? To chyba FL-TC będzie w tym przypadku co najwyżej na tym samym poziomie, co IB Basic?

Na spotkaniu w Wołowie do sterowania służył świeżo kupiony zestaw Digitrax Super Chief. Zestaw, bo pilot jest potrzebny jak chcesz coś przeprogramować w centralce
Dla mojej jasności... Kupiliście zestaw centralka (DCS100 5A lub DCS200 8A) +kontroler ("cośtam"402) +panel, prawda? Na spotkaniu wykorzystaliście samą centralkę, tak? Ale rozumiem, że bez kontrolera (jakiegokolwiek w systemie LN) nie można nic zrobić ani z cenralką, ani np. z lokami za jej pomocą sterowanymi?
pilot jest potrzebny jak chcesz [...] włączyć zasilanie torów.
Cosik tego nie kumam. ;) Zazwyczaj jest tak, że podłączamy prąd i tory do centralki, no i... jest zasilanie torów. Po co kontroler w tej sytuacji? Proszę o wyjaśnienie.

Pozdrowienia,
Jarek
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#6
Kontroler nie jest potrzebny, chyba że chcesz zarządzać centralką. Do samego sterowania Fredimi wystarczy tylko centralka. No chyba, że zajdzie potrzeba jej konfiguracji, wtedy trzeba by pożyczyć kontroler.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.057 140 0
#7
koleje.com napisał(a):
FL-TC to jest IB Basic pod marką FL, prawda? To chyba FL-TC będzie w tym przypadku co najwyżej na tym samym poziomie, co IB Basic?
Dziwne, bo mój kilkuletni TC ma przynajmniej jedną funkcjonalność więcej niż Władka IB. :D

Być może różnice są w sofcie (stary/nowy) ale to przeciętnemu użytkownikowi zwisa.
No dobra, Władek jest ponadprzeciętny ;)
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#8
Bo Ty masz Intellibox I pod marką FLa i z tym ich śmiesznym FMZ czy jakoś takim :)
Intellibox Basic jest nieco uproszczony funkcjonalnie w stosunku do pełnej wersji, ale mi w zupełności wystarcza :) Wodotryski sobie odpuściłem :D

Ma kilka wad, ale można się przyzwyczaić lub ...olać ;)


koleje.com napisał(a):
Zazwyczaj jest tak, że podłączamy prąd i tory do centralki, no i... jest zasilanie torów. Po co kontroler w tej sytuacji? Proszę o wyjaśnienie.
W skrócie, to zazwyczaj taki DCS... jedynie jest źródłem sygnałów LocoNet i DCC, zasilaniem torów zajmują się SPAXy czy inne busterki.
Tak jak tu: http://fremodcc.sourceforge.net/dcc_d.html lub tu: http://www.fremo-net.eu/149.html
DCS nie zasila więc bezpośrednio torów.

koleje.com napisał(a):
...że bez kontrolera (jakiegokolwiek w systemie LN) nie można nic zrobić ani z cenralką, ani np. z lokami za jej pomocą sterowanymi
Nie jakiegokolwiek, centralkę poprzestawiasz jedynie manipulatorem od Digitrax'a, jakimś z serii DT400, natomiast do sterowania lokomotywek dedykowane są FRED(I)y.
 
OP
OP
K

koleje.com

Użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
26 1 0
#9
W skrócie, to zazwyczaj taki DCS... jedynie jest źródłem sygnałów LocoNet i DCC, zasilaniem torów zajmują się SPAXy czy inne busterki.
Tak jak tu: http://fremodcc.sourceforge.net/dcc_d.html lub tu: http://www.fremo-net.eu/149.html
DCS nie zasila więc bezpośrednio torów.
Mała polemika...
Samą DCS podłączymy do torów +FREDI i jedziemy, prawda? Mamy jedynie ograniczoną moc sygnału, ale zasilanie torów jest i pełna funkcjonalność LN jest.
Booster, czyli wzmacniacz, służy jedynie do zwiększenia mocy sygnału. Ale bez centralki, to jest to tylko pudełko z... zawartością. ;)
Ale zgodnie z regułą podłączania LN z udziałem boostera, to jest on tym elementem, który bezpośrednio łączy się z torami.

Nie jakiegokolwiek, centralkę poprzestawiasz jedynie manipulatorem od Digitrax'a, jakimś z serii DT400, natomiast do sterowania lokomotywek dedykowane są FRED(I)y.
Jakiegokolwiek kontrolera LN :) Tyle, że nie każdym wszystko zrobimy. FREDim tylko posterujemy lokami, a DT400 i posterujemy i "pogrzebiemy" w centralce.

Pozdrowienia,
Jarek
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#10
koleje.com napisał(a):
Samą DCS podłączymy do torów +FREDI i jedziemy, prawda? Mamy jedynie ograniczoną moc sygnału...
Jaka tam ograniczona moc... co Ty wypisujesz...
Przy bezpośrednim podłączeniu DCSa z torami korzystasz z 5 lub 8A :p Wydaje mi się, że to dość sporo :)

koleje.com napisał(a):
Booster, czyli wzmacniacz, służy jedynie do zwiększenia mocy sygnału.
Nie tak do końca. To że bustery służą do wzmacniania sygnału to oczywiste... a we fremopodłączeniach zasilają sekcje na które podzielona jest zazwyczaj makieta.
Chodzi głownie o to, że w razie zwarcia wylatuje tylko taka jedna sekcja a nie cała makieta.
Przecież to jest na schematach do których podałem sznurki...
 

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
194 2 0
#11
Mała polemika...
Samą DCS podłączymy do torów +FREDI i jedziemy, prawda? Mamy jedynie ograniczoną moc sygnału, ale zasilanie torów jest i pełna funkcjonalność LN jest.
No właśnie nie. DCS na dzień dobry odcina sygnał do wbudowanego boostera, żeby włączyć trzeba mieć digitraxowy pilot. Chyba, że jest coś o czym nie wiem (a to możliwe w tym kochanym systemie). Moc boostera DCS'a jest całkiem, całkiem. Obciążalność prądowa rzędu 5A to jest coś. Popularne "zrób to sam" - Spax'y to chyba 2-3A.
Innymi słowy, musisz mieć jeszcze jakiegoś boosterka, żeby się pobawić DCS'em bez pilota. Chyba, że zmienisz ustawienia centralki, ale do tego musisz mieć...
 
OP
OP
K

koleje.com

Użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
26 1 0
#12
Koledzy WM-Model i brian-82,

Chyba brak precyzji z mojej strony.
1. Napisałem DCS, ale miałem na myśli ogólnie centralki LN. DCS z 5A lub 8A to oczywiście jest... power (y)
Jednak MiniBox, czy nawet Intellibox II ze swoim 3,5A, to mocy na imprezach nie zapewnią. Ale w domku da się pojeździć...
2. Podział na sekcje i boostery je zasilające, to już etap wyżej w sterowaniu (dzięki za 'sznurki' :) ). Ja miałem na myśli prosty układ 'domowy', gdzie sama centralka jest OK, a booster może, ale nie musi być.
Oczywiście tutaj wraca sprawa odcinania sygnału wspomniana przez brian-82, a związana ze specyfiką DCS. Ta centralka sama nie wystarczy. Ale już MiniBox, czy Intellibox II + FREDi i... jedziemy, prawda?

Odbiegliśmy od tematu wątku. Ale na szczęście obaj jesteście moderatorami, więc podejmiecie decyzję co z tym zrobić. Ja w każdym razie uzyskałem info, potwierdziłem i uzupełniłem swoją wiedzę. Dziękuję.

Pozdrowienia,
Jarek
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#13
Ad.1.Wszystkie produkowane centralki LocoNet'owe są z busterkami, mniejszymi lub większymi :p
A na spotkaniach mają zastosowanie i MiniBox i Intellibox, wszystko zależy od wielkości makiety ;) A odpowiednią moc zapewniają SPAXy lub inne.
Chyba całe FREMO-H0e jeździ na Intellibox'ach, choć też robi tylko za centralkę a moc zapewniają SPAXy.

Ad.2.Zaczęło się od Wołowa :) ale koledzy stosują fremorozwiązania cyfrowe, więc dyskusja obraca się wokół tych rozwiązań.
I nie jest to żadna wyższa szkoła jazdy tylko... normalka :D

ATPO, Minibox i Intellibox mają klawiaturkę wbudowaną, a Digitrax ma ją w formie oddzielnej myszy :D więc pisanie, że od obsługi DCSa trzeba jeszcze manipulatora jest... śmieszne, bo tylko razem stanowią w pełni funkcjonalną całość :D