• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ożywianie samochodów

Elektronik

Nowy użytkownik
Producent
Reakcje
0 0 0
Napisz jaki moduł dźwiękowy byłby potrzebny, z jakimi funkcjami, jakie maksymalne wymiary, jaki zakres napięcia zasilania,
jaka ilość dźwięków, jaki sposób wyzwalania dźwięków ( przyciskami, pilotem, ruchem, zbliżeniowo, itp.) i czy moduł miałby mieć jakieś inne funkcje lub wyjścia to poszukam coś w projektach a może też bym coś nowego zrobił jakby było większe zainteresowanie.
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
Napisz jaki moduł dźwiękowy byłby potrzebny, z jakimi funkcjami, jakie maksymalne wymiary, jaki zakres napięcia zasilania,
jaka ilość dźwięków, jaki sposób wyzwalania dźwięków ( przyciskami, pilotem, ruchem, zbliżeniowo, itp.) i czy moduł miałby mieć jakieś inne funkcje lub wyjścia to poszukam coś w projektach a może też bym coś nowego zrobił jakby było większe zainteresowanie.
Ok przemysle co i jak i sie odezwe na dniach :)
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
Dzis kolejny modelik, Herpowski Ambulans, jak narazie najtrudniejszy do zrobienia dla mnie, 23 diody zamontowane, układ migajacych diód w srodku, nerwów sporo, siwych włosów troche doszło ale udało sie i model skończony :)
Paweł a nie myślałeś o tym aby zrobić taka sprytną dioramę i sprytne modele na uniwersalnych gniazdach pinach, zamiast ciągnąc kabelki od nich - ryzykując ich zerwanie ??? Mianowicie o co mi chodzi. Model z kabelkami jest wklejany na stałe w dioramkę, podstawkę !! Ale po co?? Chodzi mi po głowie pomysł taki aby zrobić uniwersalne gniazdo w dioramie i w samochodzie oparte na gniazdach rastrowych bodaj rozmiar 1,27 - wg. schematu poniżej.
schemat autek raster.jpg
Umożliwi to np montowanie w jednym miejscu różnych modeli autek na jednej dioramie i ich zamienianie ich czasowe. Takie gniazda można zrobić w różnych miejscach i będzie to uniwersalne. Wystarczy tylko obrać jakiś schemat lutowania przewodów. Nie wiem ile np potrzeba kabli dla takiego układu karetki. Masa, 2 koguty, światła mijania


Można by dodać jeszcze jakieś dźwięki do tych modeli to wtedy już by były całkiem realistyczne.
http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=37341334
A ma pan jakieś nagrania testowe ?? Fajnie by było takie dzwięki usłyszeć. Samo zdjęcie płytki niewiele daje...

Czy dało by się zrobić układ np z syreną strazy pożarnej z małym głośnikiem max 10x10x10 mm, zasilane wszystko z baterii ok 130 mAh, 3,7 V (praca na ok 20 minut) i aby cały układ zajmował naprawdę mało miejsca. Myślę o zabudowie takiego czegoś do autka RC w skali 1:87.
 

Jędrek K

Gruzomistrz
Reakcje
554 7 0
Paweł a nie myślałeś o tym aby zrobić taka sprytną dioramę i sprytne modele na uniwersalnych gniazdach pinach, zamiast ciągnąc kabelki od nich - ryzykując ich zerwanie ???
Ja chciałem zrobić coś takiego. Zrobiłem zresztą w ruchomej ładowarce (na servo).


Niestety nie wiedziałem że istnieje coś takiego jak gniazdo rastrowe, umożliwiające podłączenie różnych świateł.
Napisz proszę coś więcej. Może zaproponuj jakiś standard? Jak opanuje świat, będziemy mogli wymieniać się modelami.:)
Myślę, że drugim standardem mogłaby być płytka Grzesia, której też używam.(y)
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
To pytanie brzmi ile funkcyjnych wyjść ma taka płytka od Grzeska?

Piny rastrowe sa stare jak....hm no komputery :)
20160201_232411-1-1-1.jpg
Na tych pinach mam zrobiony zdejmowany przedni zderzak z halogenami w defenderze.
20160210_011007-1.jpg
Ten mamały element z podcięciem.

Pinow od większego rastra użyłem jako widelec do sterowania w Jelczu :)
20151011_234038-1-1.jpg
 

Elektronik

Nowy użytkownik
Producent
Reakcje
0 0 0
A ma pan jakieś nagrania testowe ?? Fajnie by było takie dzwięki usłyszeć. Samo zdjęcie płytki niewiele daje...

Czy dało by się zrobić układ np z syreną strazy pożarnej z małym głośnikiem max 10x10x10 mm, zasilane wszystko z baterii ok 130 mAh, 3,7 V (praca na ok 20 minut) i aby cały układ zajmował naprawdę mało miejsca. Myślę o zabudowie takiego czegoś do autka RC w skali 1:87.
Dźwięk można wgrać jaki się chce, jest to napisane w instrukcjach które można pobrać z aukcji, jakiej jakości wgrasz dźwięk to taki będzie odtwarzany.
Mały moduł dźwiękowy byłby rozmiaru mniej więcej pudełka od zapałek może trochę mniejszy, plus rozmiar akumulatora.
Rozmiar zależałby od tego czy dźwięki zapisane by były na karcie pamięci (dużo dźwięków i większy rozmiar) lub w pamięci flash (jeden lub dwa dźwięki i mały rozmiar).
 

Jędrek K

Gruzomistrz
Reakcje
554 7 0
Piny rastrowe sa stare jak....hm no komputery
Takich kołków użyłem. Myślałem, że jest jakiś rodzaj wtyczki i gniazda, gdzie bolce są mniejsze i upakowane np. w 2 rzędach.
Jeśli plytkę upakujemy do modelu, wystarczą 2 kołki do zasilania i to byłoby chyba najbardziej uniwersalne zastosowanie.
Ponieważ płytka ma kilka wyjść (chyba5) i prawie nieskończoną ilość kombinacji , mocuję ją pod modułem i zasilam na raz kilka pojazdów.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Jędruś, a ja się zastanawiałem nad dźwiękiem dla siebie a Ty mi normalnie spadasz jak gwiazdka z nieba z tym linkiem:)
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
^^ ;-)

A pamiętacie może / kojarzycie taki system nagłośnienia, amerykański zapewne, który symulował "ruch" dźwięku wraz z jadącym pociągiem.
Jakoś kiepsko szukam - nie mogę znaleźć, filmik na YT był do tego.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
Można też użyć gotowy układ z autka dla dzieci (jestem na czasie:D) typu straż pożarna lub policja i użyć go do zabudowy w makiecie dając zwykły włącznik on/off. Uklad ma głośnik i wyjście na diody. Pamiętać trzeba że to działa na ok 3, 5 V i kosztuje tyle co zabawka.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
Niestety nie wiedziałem że istnieje coś takiego jak gniazdo rastrowe, umożliwiające podłączenie różnych świateł.
Napisz proszę coś więcej. Może zaproponuj jakiś standard? Jak opanuje świat, będziemy mogli wymieniać się modelami.:)
Myślę, że drugim standardem mogłaby być płytka Grzesia, której też używam.(y)
Jędrku gniazdo jak gniazdo.
Są różne typy. Ja do modeli w skali H0 proponuję RASTER o rozstawie pinów 1,27.

Wg mnie fajna by była taka standaryzacja.
Robisz sobie jedną podstawkę z gniazdem (schemat poniżej)... i masz kilka autek.
Masz ochotę na Audi Q7 - stawiasz audi. Masz ochotę na SCANIĘ stawiasz Scanię.

Plus jest taki że autka są przenośne, makietka/diorama sie zmienia i nie trzeba się martwić o te delikatne kabelki ;)


Mając płytkę Grzesia, zrobiłem taki schemat 2x4 piny
schemat rastra podstawa.jpg


Uważam że jest on w miarę rozsądny gdyż
- jak ktoś chce zrobić autko na pozycyjnych światłach lub też na samych migaczach może dać sobie raster 2x2 i kłopot z głowy. zajmuje mało miejsca w modelu i się go wpina w to gniazdo.
- jak ktoś chce robić choinkę wykorzystuje cały raster i sobie łączy diody do dowolnych wyjść R1-R5 jak mu się podoba.

Jak ktoś ma inny pomysł niech pisze. To są moje przemyślenia na świeżo po zabawie płytką z podłączonymi 5 diodami do R1-R5 i szóstą jako pozycyjnym światłem.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 80

Podobne wątki