• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Oświetlenie wagonów wg WM

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#21
Wiem, że Władek skromnym człowiekiem jest i nie bardzo chce chwalić się swoimi dokonaniami.
Ale ja pozwolę sobie tutaj pokazać jeszcze jedną wersję oświetlenia. Nie jako równolegle z produkcją płytek oświetleniowych do wagonów typu "donner" namówiłem Władka do
wykonania płytki do wagonu bagażowego podobnego typu.
Powstała więc takowa ,którą na moje szczęście mam zamontowaną w swoim wagonie:)
WŁADKU JESZCZE RAZ SERDECZNIE W TYM MIEJSCU DZIĘKUJĘ(y)
Jako ciekawostkę dodam tu jeszcze informację , że oprócz wł/wył oświetlenia za pomocą magnesu i możliwości regulacji natężenia światła Władek zrobił opcję
losowego zapalania się oświetlenia w przedziale WC. Efekt super !
Polecam wszystkim płytki od Władka, bo jest to super alternatywa do oświetlenia tego typu wagonów.
Mój wagon muszę jeszcze trochę dopieścić min. poprawić tą szparkę pod "gołębnikiem" na dachu ,ale tak to załapało się do fotki zważywszy na fakt,że zdejmowałem dach aby wyregulować natężenie światła.
Poniżej dwie fotki jak to świeci.
Bagażowy.jpg

Bagażowy 2.jpg


W wolnej chwili spróbuję nakręcić krótki filmik aby pokazać w pełni działające oświetlenie
Pozdrawiam serdecznie
Zbigniew
 
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#22
Tak wygląda "z zewnątrz" zamontowana i poczerniona blaszka w mniej więcej 6-cio krotnym powiększeniu :)
DSC_9431_.JPG
 
Ostatnio edytowane:

Iguanabrat

Aktywny użytkownik
Reakcje
259 23 5
#23
Czy ktoś się orientuje gdzie można kupić, takie blaszki do odbioru pradu,wagonu jak wyżej. Albo nie umiem szukać w sklepach ,albo jestem ślepy.
 

Iguanabrat

Aktywny użytkownik
Reakcje
259 23 5
#25
Dziękuje. Ciężko będzie, bo widzę ,że w Polsce ma tylko modelmania. A tam ostatnio, podobno ciężko coś u nich zamówić. Ale spróbuję.
 
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#26
Kupowałem te fanty w https://www.hobby-shop.cz/ czekałem ze dwa dni :)
Plusem jest to, że przesyłki wysyła z PL, u nas ma także konto, więc nie dochodzą żadne dodatkowe koszty. No i można się z nim porozumieć po polsku :)
 

Iguanabrat

Aktywny użytkownik
Reakcje
259 23 5
#27
Mam jeszcze pytanko odnośnie oświetlenia, chcę założyć takie https://bogos.pl/led-oswietlenie-wagonow-5-led-10cm-p-211.html cena jest bardzo dobra- barwa żółta? Czy dobrze mi się wydaje ,że w takich wagonach była taka barwa?Sprawa druga to jak zrobić ,żeby była możliwość wyłączenia ,gdyż jak postawie na bocznicy wszystkie (jakieś 20 wagonów) z oświetleniem które mam, będą pobierać prąd, a sterowanie mam jeszcze Roco Multimouse te,z zestawów startowych. Szczególnie w dzień bo to wtedy bez sensu wygląda,Myślę o tym aby pod wagonem założyć jakiś mini wyłącznik,lepsze było by to wyłączanie z magnesem, ale nie mam zielonego pojęcia na jakiej zasadzie to działa. To jak czary. I czy jest jakaś inna możliwość zamontowania innych zbieraków prądu ,gdyż same blaszki oryginalne kosztują ponad 20 zł , a oświetlenie 14 zł. Może wyciąć z blaszki lub dopasować inne.
 
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#29
Blaszka na odbieraki prądu powinna być sprężysta, najlepiej fosforobrązowa (mosiężne czy miedziane się raczej średnio nadają), ja sobie wycinam z takiej blaszki https://www.fohrmann.com/de/phosphor-bronze-blech-federhart-verschiedene-staerken.html Taki arkusik starcza na dużo wagoników :)
LEDy powinny być jednak ciepło-białe, żarówki raczej nie świecą na żółto ;)
O "czarach" :D tu sobie możesz poczytać: https://www.google.com/search?q=zas...ome..69i57.12542j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
A o płytkach z Twojego sznurka się nie wypowiadam, każdy ma swoją wizję szczęścia :cool: ale zawsze możesz kupić taką płytkę i organoleptycznie sprawdzić co i jak. Choć moim zdaniem znacznie porządniej wyglądają i działają płytki robione "na miarę" ;)
 

Podobne wątki