• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Oświetlenie wagonów wg WM

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#1
W ramach relaksu, wymyśliłem sobie takie śmieszne oświetlenie do wagonów ;)
Akurat, że Ygreki od Roco leżały na wierzchu, padło na nie :D
Włączane magnesem, przypadkowo (udało mi się wymyśleć procedurę ;) ) wybiera sobie przedział i jasność w trzech poziomach: wyłączone, na ćwierć gwizdka i pełne, też przypadkowo. Przy wyłączaniu zapamiętuje aktualny stan.
Normalnie przy krótkim zbliżeniu magnesu włączają się światła według pamiętanego stanu, a jak się przy włączeniu przytrzyma magnes dłużej niż 2 sek, rozpoczyna się praca od wszystkich przedziałów włączonych na maksa.
Płytka:
DSC_9126-1.JPG

Kolorowe druciki do do programatora ;) a te inne... bo mi się koncepcja zmieniła jak już płytka była w produkcji :D

Działa to jakoś tak:

Te migające gdzieniegdzie światełka w przedziałach to tylko tak na filmie wyszły ;) Częstotliwość PWMu jest ~130 Hz, wystarczy aby oszukać oko, w realu nic nie miga :)

Będą jeszcze włączane czerwone, ale to na zaś :D
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#5
Układ kontynuuje działanie nawet do jakichś 4 sek od odcięcia zasilania do ponownego włączenia :) Dłuższa przerwa i ponowne włączenie zasilania powoduje ponowny start programu.
Próbowałem z superkondensatorem, tutaj czas był ok. minuty :D tzn. światła oczywiście gasły, ale procek działał dalej.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#8
Dzięki wkładowi Karola M., tj. tej, no... merytorycznej pomocy i w ogóle, zaś zmieniła mi się koncepcja :D tym razem w temacie zasilania. W końcu to prototyp jest ;) Teraz w zasilaniu głównym jest 6x 470uF, a procek ma tylko mały kondensatorek.
Wagonik zapamiętuje światła po wyłączeniu lub przerwie w zasilaniu, a po próbach na torze testowym mogę śmiało napisać, że zrobił się nawet fool proof :) Zero mrugnięć, mignięć i takich tam...

Teraz kolej na doktoryzowanie się nad konstrukcją rocococo :)
Z wózkami jako tako poszło, dorobiłem odbieraki napięcia z blaszki fosforobrązowej 0,1mm, kółka w każdym wózku odbierają napięcie z obu szyn, tzn. każda oś z jednej szyny.
DSC_9129-1.JPG


Widzę, że już pora zmienić okulary, wydawało się to wszystko czyściutkie i równiutkie :ROFL: Ale to pewnie wina zdjęcia, za duże jest :)

Gorzej z czerwonymi światłami, fabrycznie to co tam jest to jakaś pomyłka chyba :confused:
DSC_9131-1.JPG


Na razie prowizorycznie wkleiłem czerwone diodki. Efekt taki sobie, tylne okna mają czerwone obwódki :D
Po testach na makiecie w Krakowie się coś mądrzejszego wymyśli :)

Już nie piszę o takich bzdetach jak pomalowanie wnętrza, zrobienia nowej ścianki działowej... żeby to jakoś wyglądało.
:)
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#10
Na razie prowizorycznie wkleiłem czerwone diodki. Efekt taki sobie, tylne okna mają czerwone obwódki :D
Po testach na makiecie w Krakowie się coś mądrzejszego wymyśli :)

Już nie piszę o takich bzdetach jak pomalowanie wnętrza, zrobienia nowej ścianki działowej... żeby to jakoś wyglądało.
:)
Pomaluj diode na czarno tylko przód zostaw czerwony a ramki szyb już nie bedą czerwone lub ramki szyb na czarno, ogólnie świetnie Ci to wyszło (y)
 
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#13
Bez większych ceregieli dało się wmontować płytkę do ygreków 2 klasy od Tilliga :D
DSC_9207-1.JPG


Szkoda było wyrzucić prototypowe płytki, więc kabelkologii ciąg dalszy ;) W moich wagonikach może być, zresztą i tak w zasadzie nie widać :)
ATPO, porządne płytki już w produkcji ;)

Ze względu na konstrukcję środka musiałem dorobić sztuczny sufit, ambitnie z kartonu.
DSC_9209-1.JPG


Odbieraki prądu z wózków też uprościłem.
DSC_9211-1.JPG


Pozostały czerwone światła. Tu T. się nie popisał :confused: jakieś dodupowate imitacje pomalowane oczojebną farbką...
Z końcówek takich diodek zrobię:
146210.jpg

Zdjęcie ze strony tme.eu, zresztą widać :)
 
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#16
Zabrałem się w końcu za następny swój wagonik, nie ma to jak dobra motywacja :)
Zasada ta sama, żadnego dekodera, zapalanie i gaszenie światła za pomocą magnesu.
W trakcie jak prototypowa płytka była w produkcji, zaszły zmiany koncepcyjne ;) więc jest to tylko poskładane aby się trzymało. Zresztą i tak trzeba pomalować tu i ówdzie, jakieś ludziki powklejać i takie tam jeszcze inne drobiazgi pouzupełniać.
Płytka jest uniwersalna, pasuje do wszystkich osobowych donnerów od rokokoko ;)
DSC_9410.JPG


Odbiór prądu z szyn jest z każdego koła osobno (tzn. w czterech punktach), wykorzystałem tu gotowe blaszki od Roco. Troszkę inaczej zamontowane, tzn. kabelek "odchodzi" w bok zamiast jak proponuje producent prosto w dół, tj. w górę :D Blaszki nie są jakieś tam... rewelacyjne, ale działają, montaż każdej zajmuje kilka minut ;)
DSC_9420.JPG


Było trochę zabawy z dopasowaniem tak, aby zminimalizować opory, ale kulisty przyrząd do szlifowania i lekkie odgięcie "wideł maźnicowych" dały radę :confused:
DSC_9413.JPG


Koła, oczywiście RP25, są galwanicznie połączone z osią i odizolowane od siebie plastykową tulejką.
DSC_9416.JPG


Krótki i nieco bele jaki filmik z działania.
Przewidziałem możliwość regulacji jasności świecenia za pomocą potencjometru, w tym celu trzeba nacisnąć przełącznik, zapala się sygnalizacyjna diodka, ustawić jasność i ponownie nacisnąć przycisk.

Docelowo i pomosty będą oświetlone, ale na razie to klej schnie.
DSC_9412.JPG

:)
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki