• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Oświetlenie wagonów osobowych - odcina zasilanie

Piotr1410

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witajcie,
jestem zupełnie początkującym fanem kolei w wersji HO. Swój pierwszy zestaw startowy - PIKO analogowy - postanowiłem rozszerzyć o wagony IC i samodzielnie zrobić ich wewnętrzne oświetlenie. Korzystałem z filmiku na Ytubie. Wyszło {po wielu próbach, uczyłem się lutowania
} naprawdę fajnie, rozświetliłem 4 wagony, świecą równo, bez mrugania. Tyle, że po podłączeniu do lokomotywy po osiągnięciu ok 60% prędkości odcina zasilanie. Za każdym razem. Dwa wagony z lokomotywą jadą na maxa bez problemu, ale przy 4 rozświetlonych wagonach odcina zasilanie powyżej tej prędkości, z mniejszą jeździ bez problemu. Same wagony na torach świecą bez problemu nawet na max ustawieniu sterownika, dowolnie długo.
Użyłem taśmy led o zasilaniu 12V + stabilizator napięcia 8V LM7808 + mostek prostowniczy 2A 1kV {KBP210} + kondensator 1000uf 13x25 50V. To nie jest problem słabego zasilacza z zestawu startowego PIKO, bo próbowałem z mocniejszym i problem tak samo wystąpił.
Pomóżcie proszę, co zrobiłem źle? Nie jestem elektrykiem / elektronikiem nawet amatorem, odtwarzałem to, co było na filmie.
 
OP
OP
P

Piotr1410

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Ale podłączyłem też mocniejszy zasilacz 4,29A {poradzili w sklepie modelarskim} i nie pomogło. To sterownik z zestawu startowego stanowi ograniczenie do 800mA?
 

MIKOT 1

Znany użytkownik
Reakcje
3.937 99 132
#4
No to cud, że ta kolejka jeszcze żyje.
Przyślij zdjęcia tego "sterownika", bo się nie rozumiemy. Ty nazywasz to "kółeczko" sterownikiem? Manipulator i zasilacz, to co innego.
 
OP
OP
P

Piotr1410

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
To za mocny? Ma 12V. taki mi poradzili a ja {jeszcze ;)} się nie znam. Nie ma opcji w analogu zrobić takiego taboru? Wszystkie te pięknie rozświetlone tabory na filmach to cyfry? W tym problem jest? Nie podcinaj mi skrzydeł, proszę ...
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
#6
No to cud, że ta kolejka jeszcze żyje.
A dlaczego miałaby nie żyć?

To za mocny? Ma 12V. taki mi poradzili a ja {jeszcze ;)} się nie znam. Nie ma opcji w analogu zrobić takiego taboru? Wszystkie te pięknie rozświetlone tabory na filmach to cyfry? W tym problem jest? Nie podcinaj mi skrzydeł, proszę ...
Nie jest za mocny, możesz podłączyć 10A i też się nic nie stanie. Prawdopodobnie manipulator/sterownik wykrywa przeciążenie i rozłącza zasilanie. Jeżeli masz zamiar zostać przy analogu to warto się zastanowić nad zakupem innego sterowania.
 

MIKOT 1

Znany użytkownik
Reakcje
3.937 99 132
#7
Nie, nie podcinam Ci skrzydeł. Chcę Ci pomóc.
Manipulator Piko Hobby ma takie ograniczenie prądowe i nie da się tego zmienić. Jeżeli chcesz, żeby działało, kup lepszy zasilacz np. stary FZ1 Piko, tylko z dobrego źródła. Będziesz zadowolony. W tym zasilaczu jest zero elektroniki.
Właściwie, to masz rację. Przecież do zasilania kolejki można używać zasilacza do spawarki;). Przy odrobinie szczęścia nic się nie stanie.:)
 
OP
OP
P

Piotr1410

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
A dlaczego miałaby nie żyć?

Nie jest za mocny, możesz podłączyć 10A i też się nic nie stanie. Prawdopodobnie manipulator/sterownik wykrywa przeciążenie i rozłącza zasilanie. Jeżeli masz zamiar zostać przy analogu to warto się zastanowić nad zakupem innego sterowania.
Hmm, po podłączeniu tego mocniejszego zasilacza do tego streownika dwa wagony jadą bez problemu, nawet na maxa i nie ocina {choć mam wrażenie, że lokomotywa nie ciągnie tak szybko, jak na słabszym zasilaczu...}
 
OP
OP
P

Piotr1410

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Nie, nie podcinam Ci skrzydeł. Chcę Ci pomóc.
Manipulator Piko Hobby ma takie ograniczenie prądowe i nie da się tego zmienić. Jeżeli chcesz, żeby działało, kup lepszy zasilacz np. stary FZ1 Piko, tylko z dobrego źródła. Będziesz zadowolony. W tym zasilaczu jest zero elektroniki.

Właściwie, to masz rację. Przecież do zasilania kolejki można używać zasilacza do spawarki;). Przy odrobinie szczęścia nic się nie stanie.:)
W akcie desperacji już kupiłem stary zasilacz FZ1 {rany, pamiętam go z dzieciństwa ...) jest w drodze, zobaczymy. Czy jest z dobrego źródła, nie wiem, sprzedający pisał, że sprawdzony i działa.
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
#10
Nie, nie podcinam Ci skrzydeł. Chcę Ci pomóc.
Manipulator Piko Hobby ma takie ograniczenie prądowe i nie da się tego zmienić. Jeżeli chcesz, żeby działało, kup lepszy zasilacz np. stary FZ1 Piko, tylko z dobrego źródła. Będziesz zadowolony. W tym zasilaczu jest zero elektroniki.

Właściwie, to masz rację. Przecież do zasilania kolejki można używać zasilacza do spawarki;). Przy odrobinie szczęścia nic się nie stanie.:)
Mieszasz V z A.
 
OP
OP
P

Piotr1410

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
A przy okazji - dlaczego używać taśmy led 12V i ograniczać napięcie do 8V a nie użyć od razu np. taśmy na 6V (ze stabilizatorem na 6V)? Ta 12V w wersji analog zaczyna świecić dopiero od ok 1/3 skali na regulatorze, 6V powinna szybciej się rozświetlać, tak na logikę to biorę ;)
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
#13
Hmm, po podłączeniu tego mocniejszego zasilacza do tego streownika dwa wagony jadą bez problemu, nawet na maxa i nie ocina {choć mam wrażenie, że lokomotywa nie ciągnie tak szybko, jak na słabszym zasilaczu...}
Prawdopodobnie kupiłeś za mocne taśmy ledowe i ich łączne obciążenie przekracza możliwości tego badziewnego sterownika. Na FZ1 pewnie pojedzie.
 
OP
OP
P

Piotr1410

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Prawdopodobnie kupiłeś za mocne taśmy ledowe i ich łączne obciążenie przekracza możliwości tego badziewnego sterownika. Na FZ1 pewnie pojedzie.
Kupiłem najpierw taśmę na 12V o coś ok 9W/na metr taśmy. W wagon wchodzi odcinek ok 12 cm. Jeden wagon na próbę zrobiłem taśmą na 5V o mocy max 6W/metr ze stablilizatorem na 5V. Użyć jeszcze słabszych? Widziałem, że są taśmy o mocy, coś 4,8W/metr. Słabszych nie widziałem.
 

MIKOT 1

Znany użytkownik
Reakcje
3.937 99 132
#15
Uważaj! Najpierw zrób eksperyment na zewnątrz wagonu. Nie montuj tego od razu. Zobacz, jak się będzie grzało. 9 W na metr taśmy to jest duża moc.
Trzymam kciuki!
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#20
Do analogu tylko pojedyncze diody + rezystory równolegle i źródło prądowe na tranzystorku w szereg. Takie oświetlenie startuje już od pojedynczych V i w miarę utrzymuje poziom światła do max zasilania.
 

Podobne wątki