• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Oświetlenie w dekoderze DigiSound

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
#1
Panowie, mam pewien problem z jednym z dekoderów.
W ET22 posiadam dekoder dźwięku DigiSound v4.5, w którym podczas włączania/wyłączania świateł w lokomotywie, włączają się one bardzo łagodnie.
W ET41 posiadam dekoder dźwięku DigiSound v4.1. Światła uruchamiają się od razu - nie ma tego fajnego przejścia jak w przypadku ET22.
Czy za pomocą zmian CV jest możliwość ustawienia tej opcji?
Poniżej film obrazujący sytuację:
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#8
Dla zakresu CV176 do CV187, należy podać wartość 12.
Potwierdzam, że wszystko działa.[/QUOTEJ]
W moim parowozie z DigiSound też tak zrobiłem i działa bardzo fajnie.
W spalinówce z Zimo MX645R też bym tak chciał...
Może ktoś podpowie które CV ustawić na jakie wartości.:ostrozny:
 
Ostatnio edytowane:

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
98 1 0
#9
Efekty specjalne można przypisać do wyjść funkcyjnych za pomocą CV:
# 125 dla F0 przód
# 126 dla F0 tył
# 127… # 132 FO1 ...... FO6
# 159 FO7
# 160 FO8
wpisanie wartości "88" powoduje powolne włączanie / wyłączanie wyjścia funkcji.
Coś takiego w instrukcji znalazłem. Powinno zadziałać. Spróbuj tych wartości i daj znać. Najpierw odczytaj wpisane tam wartości, żebyś mógł wrócić do fabrycznego ustawienia "w razie czego" :)
Pozdrawiam. Szymon.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#11
Najpierw odczytaj wpisane tam wartości, żebyś mógł wrócić do fabrycznego ustawienia "w razie czego" :)
Dzięki @SzymonG
Niestety nie odczytam CV bo używam:
roco10764.jpg
Dekoder Zimo MX645R jest oryginalnie, fabrycznie zamontowany w lokomotywie Roco BR 114.
Może mieć jakieś ograniczenia z tego powodu.
Powyższy model nie ma zbyt rozbudowanych funkcji dźwiękowych i tym bardziej świetlnych.
Światła LED białe i czerwone załączają się zmiennie, zgodnie z kierunkiem jazdy.
Dzięki za podpowiedź. Jutro spróbuję coś zrobić.
Ty masz wszystkie te CV, które podałeś ustawione na 88 ? Może starczy tylko CV 125 i 126 ustawić na 88...?
Chcę też oświetlić kabinę, ale nie jestem pewien, do których pinów w dekoderze przylutować LED'a i jak później zmapować dekoder.
Niestety nie jestem bardzo "obcykany" w tych sprawach. Nie boję się eksperymentować, ale nie chcę "popaprać" w dekoderze. :)
 
Ostatnio edytowane:

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
98 1 0
#12
Tak, jak piszesz. CV 125 i CV 126 odpowiadają za efekty świetlne dla F0 do przodu (CV125) i do tyłu (CV126). Wpisałem, za instrukcją, również inne CV odpowiadające poszczególnym wyjściom, dla ogólnej informacji.
Pozdrawiam. Szymon.
 

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
98 1 0
#14
Cześć.
http://www.zimo.at/web2010/documents/MX-small-decoders_EN.pdf
Strona 32 tej instrukcji podaje wartości CV dla poszczególnych efektów świetlnych. W moim przypadku, jak na obrazku w poście #10, powoduje to powolne zapalanie i gaszenie lamp, tak jak w instrukcji. Do piątku jestem poza domem (wyjazd służbowy), ale jak wrócę mogę sprawdzić na dekoderze MX600 i MX630 (takie mam w tej chwili "jeżdżące").
Pozdrawiam. Szymon.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#15
Hej.:)
Dzięki za zainteresowanie.
Generalnie też mi się wydaje, że powinno zadziałać, ale może ze względu na to, że jest to dekoder fabrycznie programowany i montowany w lokomotywie, to może mieć jakieś ograniczenia względem nowego, pustego Zimo.
Myślę, że to jednak nie to, bo jeszcze dodatkowo wcześniej miałem z nim problem.
Spaliłem jedno wyjście świateł i musiałem przeprogramować dekoder za radą @Elvis .
TU OPIS ZAGADNIENIA
Dotyczy to dokładnie tej lokomotywy.
Może to w jakiś sposób wpływa na niemożność zaprogramowania ściemniania tych świateł.
Może jakieś inne CV by trzeba wpisać...? Inne bity mogą być ustawione ?
Sam nie wiem. Próbowałem wpisać kilka różnych wartości CV i efekty były różne. Jedna strona w ogóle nie reagowała, w drugą stronę to albo stroboskop, albo gaśnie całe, albo błysk i przygasa.
Przy wpisaniu 88 na CV 125 gasną, na CV 126 przy 88, 89, 90 i kilku innych, to jak powyżej napisałem.
Nie ruszałem wyższych CV tzn. powyżej 126. może trzeba coś tam jednak ustawić, bo przecież dekoder jest wcześniej przeprogramowany...?
Pozdrawiam

EDIT.
Wiadomość skopiowana z PW. Może jeszcze ktoś przyczyni się do rozwiązania problemu.
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.695 58 9
#16
Panowie, mam pewien problem z jednym z dekoderów.
W ET22 posiadam dekoder dźwięku DigiSound v4.5, w którym podczas włączania/wyłączania świateł w lokomotywie, włączają się one bardzo łagodnie.
W ET41 posiadam dekoder dźwięku DigiSound v4.1. Światła uruchamiają się od razu - nie ma tego fajnego przejścia jak w przypadku ET22.
Czy za pomocą zmian CV jest możliwość ustawienia tej opcji?
Na facebooku dostałem odpowiedź od kolegi Artura.
Informacja dla potomnych:
Dla zakresu CV176 do CV187, należy podać wartość 12.
Potwierdzam, że wszystko działa.
A u mnie to niestety nie działa. W ET22 i w ET41 mam zamontowany dekoder dźwięku DigiSound v4.1. Światła uruchamiają się od razu. Po zmianie podanych CV na wartość 12 nic się nie zmienia. Szkoda.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 1
DCC 11
DCC 33
DCC 39
DCC 45

Podobne wątki