• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

oświetlenie modelu Bhp (Bipy)

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
#1
W tym roku stałem się szczęśliwym posiadaczem modelu Bhp od Rivarossi. Akurat wybrałem zestaw "opolski" jako, że klubowicze wybierali Legnicę. Przy tej okazji postanowiłem oświetlić zestaw, bo taki jakiś smutny jest bez światła.
Zrobiłem płytki metodą żelazkową i voila.
IMG_0864.JPG

IMG_0866.JPG
IMG_0867.JPG

Różna barwa diod ma przypominać czasy kiedy ładowano do opraw co akurat było pod ręką.
A tutaj filmik z włączania i wyłączania świateł, na którym bawię się w czarodzieja :D.
 
OP
OP
brian-82

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
#2
Tutaj może małe wyjaśnienie jak rozwiązałem kwestię sterowania światłami. Podejście dekoderowe jest fajne, ale po obserwacjach uznałem, że jest przereklamowane.
1. Niektóre dekodery mają czasem problemy ze współpracą z sygnałem DCC z niektórych urządzeń.
2. Dekoder trzeba programować.
3.W warunkach jazdy na spotkaniach, jest problem ze sterowaniem światłami. Jeśli sprzęgniemy sterowanie światłami składu z adresem lokomotywy to musimy zagwarantować, że tylko jedna lokomotywa będzie przeznaczona do ciągnięcia danego składu, a to nie zawsze jest możliwe.

Podpatrując FREMOludki na spotkaniach, zauważyłem bardzo ciekawy sposób na sterowanie - magnesem.
Podobne cudo zaprezentował niedawno WM-MODEL na innym wątku - http://forum.modelarstwo.info/threads/oświetlenie-wagonów-wg-wm.22835/
Ja podszedłem do problemu jeszcze prościej - zero dekoderów, a jako element pamiętający zastosowałem kontaktron bistabilny. Element reaguje na zmianę pola magnetycznego i w zależności od kierunku zmian, zamyka lub otwiera obwód.

Poniżej widok wnetrza wagonu z zamontowanymi płytkami - zasilacza, oświetlenia przedziału górnego i dolnego, oświetlenia przedsionka i przedziału służbowego. Taśma izolacyjna po prawej skrywa kondensator 330uF, który niestety nie zmieścił się na płytce zasilacza (zawadzał o dach wagonu).
IMG_0862.JPG


A tutaj widok płytki zasilacza.
IMG_0861.JPG
Zasilacz składa się z mostka prostowniczego, kondensatorów filtrujących, kondensatora podtrzymującego, obwodu ograniczającego prąd ładowania kondensatora podtrzymującego i stabilizatora liniowego na 8V. Niestety z powodu użycia takiego stabilizatora wymagane jest stosunkowo wysokie napięcie w torach - ok. 11V. Można użyć stabilizatora na 5V i każdą z diod łączyć osobno (a nie dwie szeregowo) z magistralą. Kolejną sprawą do przemyślenia jest kwestia oddawania ciepła przez stabilizator - przy dużej różnicy potencjałów szynach wydzielana moc będzie spora i może zastosuję coś bardziej wysublimowanego jak zasilacz impulsowy, ale na razie wystarcza obecne rozwiązanie.
Wagony składu są łączone ze sobą złączem zasilającym z trzema przewodami (-,+,+oświetlenia) co pozwala sterować oświetleniem z jednego wagonu i zapewnić zasilanie z obydwu skrajnych wózków.
 
OP
OP
brian-82

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
#6
Oświetlenie końca składu jest seryjne, podobnie odbieraki. Tyle że oryginalnie, kążdy z końców powinien być sterowany osobnym dekoderem. Uznałem, że jest to cokolwiek rozrzutne podejście, poza tym jak szaleć, to szaleć i dorobiłem oświetlenie wnętrza.
 

JacekGG

Aktywny użytkownik
Reakcje
36 0 0
#7
Oświetlenie końca składu jest seryjne, podobnie odbieraki. Tyle że oryginalnie, kążdy z końców powinien być sterowany osobnym dekoderem. Uznałem, że jest to cokolwiek rozrzutne podejście, poza tym jak szaleć, to szaleć i dorobiłem oświetlenie wnętrza.
Zrobiłeś sterowanie na kontaktrony i jest to dobre rozwiązanie według mnie w wagonach bezprzedziałowych takich jak np. piętrusy, w dekoder to warto inwestować w wagonach przedziałowych.
 
OP
OP
brian-82

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
#8
Zrobiłeś sterowanie na kontaktrony i jest to dobre rozwiązanie według mnie w wagonach bezprzedziałowych takich jak np. piętrusy, w dekoder to warto inwestować w wagonach przedziałowych.
Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Jeśli chcesz mieć efekty typu indywidualne zapalanie światła w przedziałach, to dekoder jest ok. Jeśli ci na tym nie zależy a ważna jest prostota działania to kontaktron jest najlepszy. Poza tym, sterowanie kontaktronem może być dobrym uzupełnieniem, by móc łatwo sterować światłem końca składu.
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#10
Witam czy możesz napisać który kontaktron to jest z Conrada bo się na tym nie znam ?
i czy to się podłącza pod napięcie DC czy AC .
Super rozwiązanie jak dla mnie .:)
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
#11
Od dłuższego czasu wspomniane przez kolegę brian-82 kontaktrony bistabilne nie są osiągalne w Conradzie. Ma ktoś z Was informację, w jakim innym miejscu można znaleźć tego typu kontaktron?
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#12
Kontaktron bistabilny. Nieosiągalny w Conradzie. Dwa tygodnie pisałem do nich. Odpowiedzieli, że został wycofany z oferty.
[DOUBLEPOST=1510049393][/DOUBLEPOST]Pozostaje pytać u producenta.
Ale o tym, Tomku już chyba pisaliśmy. ;)
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#13
no pisaliśmy :) tylko teraz znalazłem ten watek na forum z tym kontaktronem to jest super pomysł , bo mi nie zależy na jakimś tam super sterowaniu tylko żeby w takim wagonie szło włączyć i wyłączyć oświetlenie .
a tak na marginesie podłączyłem to tak jak mi pisałeś i jest wszystko super Wielkie Dzięki Marqus :):):)
może w TME beda mieli takie kontaktrony i za ile :ROFL::ROFL::ROFL:
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#14

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
#17
Kontaktron bistabilny. Nieosiągalny w Conradzie. Dwa tygodnie pisałem do nich. Odpowiedzieli, że został wycofany z oferty.
[DOUBLEPOST=1510049393][/DOUBLEPOST]Pozostaje pytać u producenta.
Ale o tym, Tomku już chyba pisaliśmy. ;)
Tak, zgadza się Marku, pisaliśmy :) Zapytałem ogólnie, może ktoś coś wie, może element pojawił się w ofercie jakiegoś innego sklepu.
Zmotywowałeś mnie i napisałem przed chwilą zapytanie do dystrybutora :)
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#19
Hej ktoś mi wykupił kontaktrony w sklepie nie wiecie który był taki mądry i kupił wszystkie 12 szt :eek:;);) Marqus to byłeś ty :mad:;););) taki żarcik ???
Kurde ja wiem że dzisiaj jest BlackFriday :D:D:D

A tak poważnie to nie wiem co jest zgrane że lecą mi dekodery oświetlenia DCC w jednym wagonie z oświetleniem a jak dam kontaktron mostek prostowniczy,kondensator z rezystorem to jest wszystko Ok na tych samych listwach z led ???
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 8
Elektryka 14
Elektryka 8
Elektryka 10
Elektryka 13

Podobne wątki