• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Oświetlenie lokomotyw wg WM

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#1
Akurat mam na biurku dwie lokomotywki w TT, nie jest to jakiś tam cud ;) ale jako przykład może być :D
Pierwsza to gagarin od Roco. Wy...montowałem wszystkie oryginalne płytki i zaprojektowałem zestaw własnych: główną z enkoderem (czy jak tam kto chce to nazywać ;) ) wyświetlającym światła wg PKP oraz dwie malutkie płyteczki z LEDami dla obu dolnych i górnego światła.
DSC_3379.JPG

DSC_3380.JPG

Bez drucikologii się jednak nie obeszło :confused:
DSC_3385.JPG


Do tej "wanienki" przyklejony będzie głośnik.
DSC_3382.JPG


Dekoder dźwiękowy od Zimo, MX648R, tzn. po zakupie był "R" :D
Zimo pokombinowało co nieco z tym dekoderem :confused: bo taki "R", czyli na kabelkach, ma funkcji 8 ( w tym 2 logiczne), zaś wersja PLUX16 ma tylko 6, w tym również dwa logiczne. Wyjścia logiczne dostępne są oczywiście po wyłączeniu SUSI. Że logiczne to akurat nie był problem, problemem była ilość wyjść, bo do pełnego sterowania potrzebowałem 7.
Na obrazku to widać dokładniej o co chodzi, MX648R po lewej.

mx648.jpg


Widać że w wersji PLUX16 "wyleciały" wyjścia FA3 i FA4, w PLUXie w miejsce FA3 jest wspólny "+", a FA4 zamieniło się z "indexem". Ale po krótkim ale konkretnym wysiłku umysłowym oraz po konsultacji z kolegami :D znalazło się wyjście: wystarczyło z "R" wylutować kabelki i zamiast nich przylutować wtyczkę :) Powstał mutant ale o to chodziło :D
Oczywiście zastosowanie tak zmodyfikowanego dekodera w innej lokomotywce skończy się zwarciem i jakimś tam mniejszym lub większym uszkodzeniem, również zastosowanie innego dekodera z normalnym PLUXem do sterowania płytki w gagarinie skończy się uszkodzeniem płytki a może i dekodera.
Ale to tylko takie rozważania, w tym gagarinie i z tą płytką może pracować tylko taki zmodyfikowany dekoder.
Oczywiście na wszelki wypadek zostawiłem furtkę ;)

Cdn. :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#2
Tak to działa. Filmik bele jaki, tak trochę na szybko ;) ale widać :D Filmy to nie moja bajka :(

Niestety nie mam torów w TT, więc na razie za tory robią druciki.
Reflektory, przeświecanie światła przez obudowę itp. to nie moja sprawa :D tym się zajmie ktoś inny, ważne, że moja płytka działa jak należy :)
Wyświetla wszystkie (nooo... może prawie wszystkie :)) światła wg PKP, tzn. pociągowe, manewrowe, do jazdy po niewłaściwym torze, niezależne włączane czerwone, Pc6 ("Oznaczenie czoła pociągu z jednoosobową obsadą pojazdu trakcyjnego, zatrzymanego z niewiadomej przyczyny na torze szlaku dwu- lub wielotorowego") oraz "postojowe -dwa dolne białe. No i oczywiście włącza światła słabe lub mocne oraz oświetlenie kabin.

światła-wg-wm.jpg

Klawisze funkcyjne oczywiście są oczywiście dowolne, ta moja kolejność to tylko dla zobrazowania "klwiszologii".

Zachowałem mniej więcej kolejność zapalania i gaszenia świateł charakterystyczną dla gagarina sprzed modernizacji.
No i kilka dodatkowych efektów, np. włączonym F0 światła manewrowe wyświetlają się zgodne z kierunkiem jazdy, natomiast po wyłączeniu F0 świecą po jednej stronie niezależnie od kierunku jazdy. To jak maszynista ma przejechać kilka metrów do tyłu a nie chce mu się przechodzić do drugiej kabiny :D Przyciemnianie lub rozjaśnianie też działa wtedy tylko po stronie gdzie siedzi maszynista.
Innym efektem jest np. oświetlenie kabin, gdy maszynista ma u siebie zapaloną kabinę i chce włączyć np. czerwone z tyłu, wtedy na chwilę zapali się tylna kabina, zapalą czerwone i kabina zgaśnie. Przecież nie będzie szukał przełączników po omacku :D
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#3
Wreszcie nadrobiłem zaległości i zrobiłem coś dla siebie :D Na warsztacie Lxd2-257, poniżej krótki filmik z działania świateł. Filmik nieco bele jaki, jak zwykle, to nie moja bajka ;)
Brakuje w lokomotywce nieco detali, ale wszystko jest na dobrej drodze, tylko muszę zmienić warsztacik, tzn. narzędzia i materiały.
:D
 

Podobne wątki