• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Oświetlenie lokomotyw w 1 epoce

Johannes

Użytkownik
Reakcje
56 0 0
#21
Scheibe to metalowa tablica, w kształcie okrągła, zawieszana w miejscu latarni (w dzień). Malowaną ja na kolory odpowiadające rzeczywistym kolorom emitowanym przez latarnie naftowe, tzn na biało, czerwono i zielono. Przepraszam za to faux pas, ale u nas na Mazurach często używa sie wyrazów niemieckich, podobnjie jak na Śląsku. Czasem pisze się "z rozpędu", bezwiednie. Ja bardzo często używam niemieckiego. Jeszcze raz przepraszam. Mam nadzieję, że nikt nie poczuł się tym dotknięty.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.385 463 29
#23
Dziękuję koledze Johannes za zrozumienie. To nie chodzi o to, że ktoś poczuł się dotknięty (myślę, że nikt), ale po pierwsze, o to, że nie wszyscy mogą wiedzieć, iż Scheibe po niemiecku oznacza tarczę, dysk, plaster a nawet kromkę (chleba), a po drugie, o niepotrzebne zaśmiecanie polskiego obcymi wyrazami.
 

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.055 25 2
#24
Andrzeju, takie "zaśmiecanie obcymi wyrazami" jest powszechne i nie tylko w Polsce.
Niemcy wręcz śmieją się do rozpuchu w skeczach z inwazji wyrazów angielskich na ich teren.
Kupując np. bilet na komunikację zbiorową w NRW masz m.in. do wyboru: Ticket1000 lub Ticket2000 !
Możesz o tym poczytać na stronie internetowej VRR pisanej po niemiecku, w dziale: Tickets & Preise :D !
Dotychczasowe Fahrkarte gdzieś przepadło.
A u nas, to przypadkiem nie kupujesz kartofli ? - czy zawsze tylko ziemniaki ;)
Otworu nie borujesz w ścianie tylko wiercisz ? Idziesz na zakupy, czy po ?
To wszystko są naleciałości setek lat sąsiedztwa, mody, zaborów itp.
Tu na forum, jeden pyłek przedstawiony przez Kolegę Johannes, nic nie zaśmieca.
 

Bobik

Aktywny użytkownik
Reakcje
179 3 1
#25
Ja kupuję akurat pyry, ale u nas szajba zawsze mówiło się na podkładkę a na śrubę nakręcało się mutrę. Otwór oczywiście się borowało, a na specjalne okazje zakładało się ancug. W Wielkopolsce to uchodzi za poprawne formy ,niezależnie co na ten temat sądzi profesor Miodek ;) . W reszcie kraju używa się równie niemieckiego słowa "szyld" i nikt się nie czepia ;)
 
OP
OP
Adam Kobyliński

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
#28
Dzięki, jasnożółtych w kolorze lemon już próbowałem, wydaje mi się że wyglądają co najmniej dziwnie :) Białe ciepłe też się nie sprawdziły. Wygrzebałem właśnie takie zdjęcie i diody białe ciepłe ale o temparaturze barwy 2500-3800K czyli bardziej żółtej. Zamówiłem i zobaczymy co to przyjdzie, może trzecie podejście będzie trafione :)
 

Podobne wątki