• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Oświetlenie budynków

maciekk

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.347 10 0
#1
Chciałbym żeby w tym wątku podyskutować jak i z czego najlepiej robić oświetlenie budynków ponieważ mam kilkanaście budynków do oświetlenia a nie chcę tego źle zrobić .
 

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.217 86 30
#3
Witajcie
Również dołączam się do tematu :)
Jak myślicie, czy warto w to zainwestować?
http://www.gamahobby.pl/img/55/5511285.jpg
Czy lepiej samemu zrobić?
 

TT88

Aktywny użytkownik
Reakcje
36 0 0
#4
Piotr Wąskotorowy napisał(a):
Witajcie
Również dołączam się do tematu :)
Jak myślicie, czy warto w to zainwestować?
Czy lepiej samemu zrobić?
Piotrze, do czego to ma być? A precyzyjniej, jaki typ domków chcesz oświetlić? :roll:
 

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#6
KPEV1884 napisał(a):
...Znalazłem ciekawy artykuł.
A jak daleko musiałeś cofnąć się w czasie, aby odnaleźć ten artykuł? ;)
Na dzień dzisiejszy, to raczej wybrałbym oświetlenie z wykorzystaniem diod świecących.
Ciekaw jestem jak wygląda bilans cieplny takiego ustroju dom plastikowy + żarówka.
Z wykorzystaniem diod świecących wyjdzie "nieco" korzystniej i można zastosować kilka źródeł światła wewnątrz budynku.
Można wtedy też dodać mniej lub bardziej realistyczną aranżację wnętrza startując od wstawienia ścian, które mogą imitować pomieszczenia wewnątrz budynku.
 

misiek57

Aktywny użytkownik
Reakcje
323 2 2
#7
A_Tox napisał(a):
A jak daleko musiałeś cofnąć się w czasie, aby odnaleźć ten artykuł? ;)
Na dzień dzisiejszy, to raczej wybrałbym oświetlenie z wykorzystaniem diod świecących.
Ciekaw jestem jak wygląda bilans cieplny takiego ustroju dom plastikowy + żarówka.
Z wykorzystaniem diod świecących wyjdzie "nieco" korzystniej i można zastosować kilka źródeł światła wewnątrz budynku.
Można wtedy też dodać mniej lub bardziej realistyczną aranżację wnętrza startując od wstawienia ścian, które mogą imitować pomieszczenia wewnątrz budynku.
Jak najbardziej zgadzam się z kolegą A_Tox, oświetlanie domków żarówkami stosowane było dawno temu (w zasadzie od lat 50-tych po 80-te). Ówcześni producenci produkowali domki z wielkim otworem pod spodem.Wstawiało się tam żaróweczkę z oprawką przymocowaną do cienkiej deseczki lub płaskiego kawałka plastyku. Podstawki zostały z czasem zastąpione laminatem powleczonym cienką warstwą miedzi w której, co bardziej pomysłowi modelarze trawili ścieżki tworząc bardzo funkcjonalne układy oświetlające domki. 8)
 

TT88

Aktywny użytkownik
Reakcje
36 0 0
#8
misiek57 napisał(a):
Podstawki zostały z czasem zastąpione laminatem powleczonym cienką warstwą miedzi w której, co bardziej pomysłowi modelarze trawili ścieżki tworząc bardzo funkcjonalne układy oświetlające domki. 8)
Mój pierwszy domek (nastawnia) oświetliłem w taki sposób. Montując wtyczkę zasilającą, rezystor oraz wyjścia na dwie żaróweczki. ;)
 

Załączniki

  • 55,6 KB Wyświetleń: 2.492
  • 30,1 KB Wyświetleń: 2.509
  • 30,8 KB Wyświetleń: 2.494

patryk70

Aktywny użytkownik
Reakcje
119 0 0
#9
maciekk napisał(a):
Chciałbym żeby w tym wątku podyskutować jak i z czego najlepiej robić oświetlenie budynków ponieważ mam kilkanaście budynków do oświetlenia a nie chcę tego źle zrobić .
Warto w tym miejscu zacytować wypowiedź miśka57 z sąsiedniego wątku 8) http://forum.modelarstwo.info/viewtopic.php?f=1&t=6969&start=325
misiek57 napisał(a):
Aby wyglądało na realistyczne, sugeruję Ci zastosowanie dwóch rodzajów LED emitujących białą lub żółtą barwę światła. Wnętrze budynku należ podzielić na oddzielne pomieszczenia (jeśli takiego podziału nie ma fabrycznie), najprościej wykonać za pomocą kartonu. Następnie tak jak w realu, tworzymy wiele świetlnych punktów o różnej barwie i natężeniu, które umieszczamy w różnych pomieszczeniach na suficie lub ścianie. Pamiętać też należy o pozostawieniu np. dwóch nieoświetlonych okien. 8)
Jak najbardziej wskazane foty i rozwiązania praktyczne. Takie jak zaprezentował "TT88" :D
 

KuKu

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#10
Cześć!
Mam pytanie. Czy są jakieś układy elektroniczne, gdzie światełka same gasną co jakiś czas oraz mają dwa tryby wieczór gdzie więcej światła się pali oraz noc gdzie czasami coś się oświeci, gdy pan domu robi nocny bieg do lodówki.
Chciałbym pod jeden taki układ gaszenia światła podpiąć domki, pod drugi dworzec i nastawnie, a pod trzeci lokomotywownie.
Lampy uliczne będą podpięte do układu, który będzie wyłączał co trochę jedną lampę.
 

zbych

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#12
KuKu napisał(a):
Cześć!
Mam pytanie. Czy są jakieś układy elektroniczne, gdzie światełka same gasną co jakiś czas oraz mają dwa tryby wieczór gdzie więcej światła się pali oraz noc gdzie czasami coś się oświeci, gdy pan domu robi nocny bieg do lodówki.
Chciałbym pod jeden taki układ gaszenia światła podpiąć domki, pod drugi dworzec i nastawnie, a pod trzeci lokomotywownie.
Lampy uliczne będą podpięte do układu, który będzie wyłączał co trochę jedną lampę.
Do dyspozycji masz Viessmanna, nr. katalogowy 5079 8)
 

KuKu

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#13
zbych napisał(a):
KuKu napisał(a):
Cześć!
Mam pytanie. Czy są jakieś układy elektroniczne, gdzie światełka same gasną co jakiś czas oraz mają dwa tryby wieczór gdzie więcej światła się pali oraz noc gdzie czasami coś się oświeci, gdy pan domu robi nocny bieg do lodówki.
Chciałbym pod jeden taki układ gaszenia światła podpiąć domki, pod drugi dworzec i nastawnie, a pod trzeci lokomotywownie.
Lampy uliczne będą podpięte do układu, który będzie wyłączał co trochę jedną lampę.
Do dyspozycji masz Viessmanna, nr. katalogowy 5079 8)
A są jakieś do zrobienia samemu? Kiedyś mi się taki schemat przez ręce przewinął ale teraz nie umiem znaleźć.
 

misiek57

Aktywny użytkownik
Reakcje
323 2 2
#17
KuKu napisał(a):
A są jakieś do zrobienia samemu? Kiedyś mi się taki schemat przez ręce przewinął ale teraz nie umiem znaleźć.
Prosty schemacik znaleziony w sieci ;) Z wyjątkiem ręcznego przełączania :p prościej już chyba nie można ;)
 

Załączniki

KuKu

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#20
Tata będzie miał z czego wybierać, a takie procesory oczywiście zaprogramowane gdzieś dostane?

Dziękuje wszystkim za schematy. Teraz tylko tate do lutownicy zagonić :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 14
Buduję makietę 10
Buduję makietę 14

Podobne wątki