• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

nowy w DCC

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#1
Witam.
Jako że makieta się rozwija nadszedł czas na DCC, no więc kupiłem DR5000.... i cóż.... łatwo nie było.
Po kilku godzinach przebrnąłem przez podstawy i uruchomiłem pierwszą lokomotywę. Użyłem softu z Digikeijs i iTrain. fajnie ale więcej oglądałem ekran laptopa niż pociąg, więc co polecacie do sterowania z tableta? iTrain potrzebuje servera, a ja po 8h i lekkim przybiciu już nie mam do tego serca...

Druga sprawa to dekodery.
Zakupiłem również 2 podstawowe dekodery NEM 652 - ESU i Lenz Standard.
ESU powędrował do EU47 KM, a Lenza włożyłem do Husarza z zestawu startowego - jeździ bez problemu, ale światła się nie świecą. W analogu działają.
Myślałem że dekoder uszkodzony ale w SMce działa poprawnie.
Stąd moje pytanie czy do Husarza Hobby musi być coś specjalnego?
Michał
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#2
Wtyczka włożona prawidłowo? Obróć ją i sprawdź działanie świateł.
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
#3
więc co polecacie do sterowania z tableta?
W iTrainie w ustawieniach zmieniasz na serwer, na tableta ściągasz aplikacje iTrain, wprowadzasz odpowiedni adres i uruchamiasz. Od teraz możesz sterować każdą lokomotywą którą masz w iTrainie na laptopie przez tableta lub/i smartphona.

Ewentualnie konwencjonalnie po kabelku możesz podłączyć myszkę Roco lub Freda.
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#4
W DR5000 możesz włączyć obsługe protokołu Z21 i sterować przez WiFi (wbudowane w centralę) programem Z21 mobil.
Zapraszam na warsztay modelarskie do Poznania, możemy pokazać jak to działa w praktyce, a jeśli weźmiesz sprzęt, to również pomóc w jego konfiguracji.
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#5
Wtyczka włożona prawidłowo? Obróć ją i sprawdź działanie świateł.
w tym husarzu nie ma zaznaczonego PIN1, więc możliwe. założyłem jednak że skoro jeździ poprawnie, to włożyłem dobrą stroną. mogę sie tu mylić?

W iTrainie w ustawieniach zmieniasz na serwer, na tableta ściągasz aplikacje iTrain, wprowadzasz odpowiedni adres i uruchamiasz. Od teraz możesz sterować każdą lokomotywą którą masz w iTrainie na laptopie przez tableta lub/i smartphona.

Ewentualnie konwencjonalnie po kabelku możesz podłączyć myszkę Roco lub Freda.
dzięki za info. Żadnego manipulatora nie mam. to moje pierwsze doświadczenie w DCC. Wiem co to myszka od Roco, ale co to FRED? pełna nazwa?

W DR5000 możesz włączyć obsługe protokołu Z21 i sterować przez WiFi (wbudowane w centralę) programem Z21 mobil.
Zapraszam na warsztay modelarskie do Poznania, możemy pokazać jak to działa w praktyce, a jeśli weźmiesz sprzęt, to również pomóc w jego konfiguracji.
Bardzo dziękuję i bardzo żałuje że nie ma Was w mojej okolicy (Belgia). Pomimo iż nie mogę skorzystać, to jestem bardzo wdzięczny za chęć okazania pomocy. a z ustawieniem Z21 sprawdzę jak mi nie wyjdzie z itrainem.

Pozdrawiam Panowie
Michał
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#8
iTrain to w tej chwili najlepszy program do sterowania makietą - a już wkrótce wersja 5, nie warto zmieniać na Z21. Zrób tak jak napisał Marek - tylko telefon i komputer z iTrain muszą być w tej samej sieci - wszystko będzie hulało.

Tutaj masz do pobrania aplikacje na telefony/tablety.

https://play.google.com/store/apps/details?id=nl.berros.android.application41
https://itunes.apple.com/us/app/itrain-4-remote/id1102458718?mt=8

Drugi warty uwagi program który też ma sterowanie z telefonu/tableta to Rocrail
 

Slawomir

Użytkownik
Reakcje
37 24 8
#10
Zawsze na początku trzeba określić sobie cel i wtedy wiele problemów rozwiązuje się samo.
W wypadku sterowania zastanów się , czy bawisz się sam czy z kimś. Jak sam to klasyczny tort z jeżdżeniem w kólko zaprogramowanym trybem i tu jakiś komputer z programem najlepiej z informacją zwrotną. I po uruchomieniu wszystkiego nuda.
Odmiana taka , że zamiast uruchamiać myszką z kompa odpalasz za pomocą tableta i otrzymujesz info na tableta jak jest prędkość itp. . Po pół godzinie potrzenia nuda.
Na dłużej zabawa udaje się jeżeli wchodzisz w interakcje z drugim człowiekiem obsługującym np drugą stacje i jakiś skład. Ale w tym wypadku sprawdzonym rozwiązaniem jest zestaw z centralką i fredami.
Dlaczego ? Emocji nie da się łatwo opisać . Lepiej to przeżyć. W okolicy w której mieszkasz na pewno odbywają się spotkania fremo. Ja mieszkając na granicy niemiecko holenderskiej nie miałem problemu ze znalezieniem klubu modelarzy i imprez modelarskich. Udajesz się jako gość i obserwujesz. I wiesz dlaczego fred a nie tablet.
Możesz jeszcze zrobić prosty eksperyment. Puszczas sobie 3 składy i sterujesz nimi na raz smartfonem. Weź jakiś tabor którego nie szkoda przy zderzeniach.

Problemy techniczne sa pomijalne jak już wybierzesz jak się będziesz bawił.
Jazdę już mamy za sobą . A co z rozjazdami?
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#11
Dziękuję, przyznaję że ciekawa wypowiedź.
Ja już kupiłem DR5000, podłączyłem i po mocnych bojach zaczynam rozumieć co do czego.
Z tym FREDkiem masz całkowitą rację, zamiast na lokomotywę to patrze się na ekran..... równie dobrze mógłbym symulator kupić... ale do manipulatorów dojde z czasem.
Rozjazdy zostaną analogowe. PO prostu podejde i przełącze pstryczkiem.
Dziękuję za wypowiedź
 

Slawomir

Użytkownik
Reakcje
37 24 8
#12
Smartfon ma uzasadnienie jedynie jeżeli masz kamerę i oglądasz szlak okiem maszynisty. Ale to wymaga pełnej sygnalizacji, wszystkich znaków kolejowych i bardzo dobrego oddania mechaniki ruchu lokomotywy przez dekoder. Czyli dogłębnego poznania właściwości techniczno ruchowych lokomotywy. To chyba łatwiej zainstalować trainza.
 

Slawomir

Użytkownik
Reakcje
37 24 8
#13
Co do rozjazdów to namawiam w takim wypadku na sterowanie ręczne przez cięgna lub pręty. łatwe, pewne i zrozumiałe. A przy tym 100% analog.
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#14
rozjazdy mam na napędach mtbMP1, sterowane po prostu przełącznikami hebelkowymi i tak już zostaną. zgrane z semaforami, więc konkretne ustawienie zwrotnic od razu ustawia mi semafory.
Nie mniej dziękuję za wypowiedź
 

Slawomir

Użytkownik
Reakcje
37 24 8
#15
To zrób sobie ładny i nie za duży pulpit z diodami pokazującymi aktualne ustawienie rozjazdów i sygnalizacji. I koniecznie automatyczne kasowanie semaforów wjazdowego i wyjazdowego. O tym się zawsze zapomina i tak stoją podniesione sieroty.
 

Podobne wątki